صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  قانون جدید برزیل از ...
شهریور
۱۲
۱۳۹۲
قانون جدید برزیل از قربانیان تجاوز حمایت می کند
شهریور ۱۲ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰
,
image_pdfimage_print

543554542_aaf3750784_b

 ترجمه : ویدا بالیخانی

ریودوژانیرو- ۲ آگوست خبرگزاری IPS( inter press service)

خانه امن: رئیس جمهور برزیل Dilma Rousseff قانون تضمین درمان- شامل جلوگیری از حاملگی نا خواسته- برای قربانیان تجاور در بیمارستان های عمومی – که موجب اعتراض شدید مخالفان که محافظه کاران مذهبی و از جمله کسانی هستند که معتقدند این عمل منجر به پائین آمدن جرائم مرتبط با سقط جنین می شود را ارائه داد.

وزیر بهداست Alexandre Padilha که روز پنجشنبه این قانون را اعلام کرد قانونی که طی ۹۰ روز لازم الاجرا می شود می گوید : بعلاوه وقتی یک قربانی تجاوز به بیمارستان مراجعه می کند کارکنان موظفند که قانون را اجرا کنند.

قانون جدید ۲۰۱۳٫۳ تنها معرف قاعده ای برای مجاز نمودن پروسه مراقبت های سیستم عمومی سلامت برای زنان قربانی تجاوز جنسی؛ بدون اصلاح واقعی قانون است.

سقط جنین در کشور برزیل “سقط در موارد استثنایی” قانونی است: وقتی که زندگی مادر در خطر است، وقتی که سه دکتر تائید کنند که مغز جنین آسیب دیده ( کمبود قسمت بزرگی از مغز یا جمجمه) و یا وقتی که حاملگی در نتیجه تجاوز بوده است.

Beatriz Galli در بخش EPAS (یک NGO بین المللی) که برای سلامت و حقوق موالید فعالیت می کند که شامل امنیت سقط جنین هم می شود می گوید: به تازگی قانون مراقبت اجباری در خدمات بهداشت برای همه موارد خشونت جنسی است به تصویب رسیده است.

او به IPS می گوید: در حال حاضر ما می دانیم برخی از سرویس های ارجاعی برای مراقبت از قربانیان خشونت جنسی درست کار نمی کنند مخصوصا” وقتی در ارتباط با تضمین دسترسی به سقط جنین در موارد تجاوز جنسی که قانون ارائه می کند باشد.

گالی می گوید: اعتراضات اخلاقی یا مذهبی به متخصصان سلامت برای بکار بردن سقط جنین عادی است؛ حتی دردادگستری مخالفینی هستند که با وجود ارائه مدارک قانونی بودن سقط جنین ، آنها را مورد بررسی دقیق قرار داده تا اثبات قانونی بودن آن محقق شود.

گالی می گوید: اما قانون جدید فدرال ” تضمین می کند که متخصصین سلامت می توانند کارشان را انجام دهند و با پشتوانه قوانین مورد لزوم تمام تلاششان برای برگرداندن حقوق موالید به زنان، نوجوانان ودخترانی که قربانی خشونت جنسی هستند را بکنند.

مددکار اجتماعی Angela Freitas از مشاورین حقوق زنان در خلال پاسخ منتقدان تندرو گفت: هدف قوانین به رسمیت شناختن سقط جنین نبود اما حقوق زنانی که از خشونت جنسی رنج می برند که تعداد زیادی از آنان نوجوانان هستند را تضمین می کند.

Freitas نماینده Articulaco de AMB  (ارتباط زنان برزیل) سازمان های ریودوژانیرو در ادارات محلی است به IPS می گوید: چیزی که منتقدان را ناراحت می کند اینست که برزیل خدمات سلامت عمومی را آغاز کرده و مراقبت در موارد سقط جنین قانونی را ارائه می دهد، که این یک پیروزی برای جنبش های زنان است.

گالی می گوید :خشونت علیه زنان مخصوصا” تجاوز جنسی در حال افزایش است و این لایحه برای تضمین دسترسی قربانیان به بهداشت مراقبت های پزشکی اهمیت دارد کسانی که مخالف سقط جنین هستند از این لایحه حمایت نمی کنند.

 گالی در ادامه افزود: کسانی هستند که سالانه میلیون ها سقط جنین غیر قانونی را در برزیل انجام می دهند در شرایطی که زندگی مادران را در خطر بزرگی قرار می دهند.

مخالفان مذهبی

پنجشنبه آخرین مهلت تصویب قانون اساسی ۳/۲۰۱۳ بود قانونی که مبنا آن لایحه ای بود که در سال ۱۹۹۹ Iara Bernardi که در آن زمان رئیس کنگره بود برای حزب چپ کارگران بود ارائه داده بود.

اما شبهه زمانی ایجاد شد که می خواستند آنرا به قانون تبدیل کنند. در مدت زمانی که فشار اطرافیان پاپ فرانسیس ۲۲-۲۸ جولای وقتی که وی از برزیل دیدار می کرد بیشتر شد. اگر چه این لایحه به اتفاق آرا دردو مجلس کنگره تایید شده بود.

سه روز پیش ازورود پاپ، نماینده های کنفرانس اسقف کاتولیک برزیل و تعداد دیگری از نهادهای مذهبی روسف را در کاخ دولتی ملاقات کردند تا از او بخواهند رای مخالف به این بخش از قانون بدهد.

آنها لابی تشکیل دادند که ماده مربوط به جلوگیری از حاملگی را حذف کنند واز دیگر درخواست ها ی آنان حذف بخش های: قربانیان در مورد حقوق قانونی خود اطلاع پیدا کنند و تمامی خدمات بهداشتی برخوردار باشند ، حق سقط جنین  یا استفاده از قرص های ضد بارداری فوری، در موارد تجاوزبود.

جلوگیری فوری، به قرص صبح حاملگی اطلاق می شود که در تخمک گذاری وبارور شدن تخمک های تا ۷۲ ساعت بعد از ارتباط جنسی تاخیر ایجاد می کند. اما مانع حاملگی که رخ داده نمی شود.

کلیسای کاتولیک از این ماده می ترسید که اجازه می داد سقط جنین حتی در مواردی که خشونت جنسی ثابت نشده بود انجام شود . به بیان دیگر آنها می گفتند که زن ممکن است گزارش جعلی برای استفاده از سقط جنین قانونی بدهد.

Freitas شکوه کرد که این دلسرد کننده است که قبل از هر عملی فکر می کنند زن یک دروغگوی بالفطره است. و این همچنین نشانه فقدان احترام به دانش متخصصین بهداشت و کسانی است که بیمار را معاینه می کنند.

Freitas اشاره می کند که سقط جنین قانونی به آسانی در برزیل قابل انجام شدن نیست ” یک تیم چند نفره از دکترها، پرستاران، مددکاران اجتماعی و روانشناسان هر مورد را جداگانه بررسی می کنند.

او می گوید: در نتیجه اگرزنی داستانی بسازد متوجه خواهند شد اما باید به حرف های او گوش داده شود و قصاص قبل از جنایت نشود.

Freitas خاطر نشان می کند که قانون جدید خدمات بهداشتی را وادار می کند که آئین نامه سال ۱۹۹۹ را به مورد اجرا بگذارند. تطبیق موانع حقوقی ضد سقط جنین بر سرراه قربانیانیان تجاوز وقتی که آنها تصمیم می گیرند به حاملگی خود پایان دهند و تنبیهات متخصصین بهداشتی که از این قانون سر باز میزنند را در بر می گیرد.

او همچنین متذکر می شود که اگرچه جلوگیری فوری از حاملگی و سقط جنین در موارد معینی قانونی هستند اما همیشه مجوز آنها داده نمی شود.

Freitas  می گوید: اینجا یک نقص اطلاعاتی و خدمات رجوع بع بیمارستان برای این نوع از مراقبت دیده می شود. برزیل کشوروسیعی است و بیمارستان هایی با این امکانات، تنها در پایتخت و شهر های بزرگ وجود دارند.

 او می گوید : اینجا دکترها و روسای بیمارستان بخاطر عذاب وجدان که برای سقط جنین حس می کنند از بیان مشکلات و ارائه خدمات سر باز می زنند.

منبع:  www.ipsnews.net/2013/08/new-brazilian-law-guarantees-for-rape-victims

 Leave a reply

Your email address will not be published.