صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برای اولین باردر عرب...
شهریور
۸
۱۳۹۲
برای اولین باردر عربستان سعودی خشونت خانگی جرم اعلام شد
شهریور ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
,
image_pdfimage_print

niqabAdvert_2549671b

نوشته: مینا ایمانی

خانه امن: روز دوشنبه ۲۶ آگوست ۲۰۱۳، کابینه عربستان سعودی برای اولین بار خشونت و آزارو اذیت جنسی و فیزیکی را در محل کار و خانه منع کرد. نکته جالب توجه این است که این قانون همچنین ساختن خانه های امن برای قربانیان خشونت خانگی و تأمین امکانات و تجهیزات درمان های روحی – روانی را نیز شامل می شود. اما هنوز برنامه ای برای تعلیم مقامات اجرائی برای اجرای صحیح این قانون طرح ریزی نشده اند.

وزارت رسیدگی به امور اجتماعی برای اولین بار کارکنان بخش های عمومی و خصوصی را  ترغیب کرده است تا موارد خشونت و آزار و اذیت های جنسی و فیزیکی را به مجریان قانون گزارش دهند. این قانون جدید مجریان قانون را نسبت به بازجوئی و پیگیری این موارد مسئول شناخته است. مجازات این خشونت ها و آزار و اذیت جنسی در محل کار، حداکثر یک سال زندان و جریمه نقدی معادل ۱۳۰۰۰ دلار آمریکا است.

 بر اساس بیانیه کابینه تمامی مردم اعم از انتظامی و غیر انتظامی و کارکنان بخش های خصوصی  که موردی از خشونت و آزار و اذیت را مشاهده می کنند، برای حفظ شرافت کاری، موظفند که در صورت مشاهده چنین مواردی آن را سریعاً به مدیران مسئول و در نهایت به وزارت رسیدگی به امور اجتماعی و یا پلیس گزارش دهند.

در این قانون مجازاتی برای خشونت خانگی مشخص نشده است. هم اکنون چنانچه زنی بخواهد پرونده شکایتی بابت خشونت خانگی تشکیل دهد باید قیم مرد او را همراهی کند. فرد متهم به خشونت نیز باید ضمانت کند که هرگز کارش را تکرار نخواهد کرد. چنانچه از پلیس خواسته شود تا به موردی از خشونت رسیدگی کند، حق ورود به خانه را تا زمانی که مرد قیم در منزل حضور نداشته باشد ندارند. نتایج برنامه ملی امنیت خانواده در ریاض مشخص کرده است که ۹۰ درصد اوقات خشونت گران و یا متجاوزان همان قیمان مرد، پدر و یا شوهر زنان هستند. حقوق زنان عربستان سعودی همانند حقوق کودکان است که باید همیشه برای هر کاری از قیم مردشان کسب اجازه کنند.

محمد علی حربی، مدیر کل حفاظت اجتماعی در وزارت رسیدگی به امور اجتماعی گفت که قانون جدید اجازه می دهد که به موارد اورژانسی خشونت سریع تر رسیدگی شود. او موارد اورژانسی را مواردی تعریف کرد که خشونت گران و یا متجاوزان الکلی، معتاد و یا کسانی هستند که از مشکلات شدید روحی – روانی رنج می برند.

در گذشته، در مورد خشونت خانگی در عربستان آشکارا صحبت نمی شد. اما در سال های اخیر جنبش هایی جهت مقابله با خشونت خانگی و بالا بردن سطح آگاهی مردم در این زمینه صورت گرفته است که اوایل امسال با آگهی های کمپین خدمات ملی عمومی پایه گذاری شده توسط سازمان خیریه خالد پادشاه به اوج رسید. آگهی این کمپین که بصورت گسترده تبلیغ شده، عکسی از یک زن نقاب دار با یک چشم کبود بود که زیر آن نوشته: “بعضی چیزها را هرگز نمی توان پنهان نگاه داشت”.

 مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/xs0YIo

http://goo.gl/Ypmdbh

http://goo.gl/eFJSePLeave a reply

Your email address will not be published.