صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  الکل و خشونت خانگی...
شهریور
۵
۱۳۹۲
الکل و خشونت خانگی
شهریور ۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰

image_pdfimage_print

54

عکس: PAHO’s Publication

خانه امن: رسیدگی مؤثر به مسائل خشونت خانگی  که زنان، کودکان  و حتی مردان را تحت تأثیر قرار می دهد از اولویت های همکاری حرفه ای سازمان بهداشت Pan American با کشورهای عضو آن است. هم اکنون تحقیقات گسترده بر روی ۱۰ کشور منطقه نشان داده اند که استفاده از الکل با افزایش خطر خشونت گری ارتباط مستقیم دارد.

این تحقیق بر روی کشورهای برزیل، آرژانتین، کانادا، کوستا ریکا، بلیز، مکزیک، نیکاراگوئه، پرو، اوروگوئه و ایالات متحده به عنوان بخشی از پروژه GENACIS  (جنسیت، الکل، و فرهنگ: تحقیقی بین المللی) صورت گرفته است.

برای درک اهمیت این تحقیق و فهم بهتر این مشکل و یافتن راه های مؤثر برای از میان برداشتن آن، سازمان بهداشت Pan American نتایج حاصل از این تحقیق را در کتابی بنام “ساعت های غم انگیز: الکل و خشونت گری در آمریکا” به چاپ رسانده است.

این کتاب محصولی مشترکی از Sharon Bernards از مرکز اعتیاد و سلامت روان کانادا، Myriam Munne از مرکز تحقیقات دانشگاه بوینس آیرس و Sharon Wilsnack از دانشگاه داکوتای شمالی، ایالات متحده آمریکا است که توسط دکتر Kathryn Graham  نیز ویرایش شده است.

الکل به تنهایی از عوامل مخاطره انگیز بروز بیماری در آمریکا است. در سال ۲۰۰۲ به تنهایی، الکل عامل مرگ بیش از ۰۰۰و۳۲۳ نفر و از دست رفتن ۱۴ میلیون سال زندگی سالم که به مرگ زودرس و نا توانی انجامیده بوده است. مشاهده چنین اثری، اهمیت بهبود بخشیدن به سیاست های عمومی را برای کمتر مصرف کردن آن مشخص می کند. حال آنکه نتایج بدست آمده از این تحقیق در مورد ارتباط الکل با خشونت خانگی تأکیدی بر داشتن معیارهای مؤثری در این خصوص است.

این کتاب همچنین به سیاست هایی اشاره کرده است که می تواند بر رابطه بین الکل و خشونت خانگی تأثیر گذار باشند، که از آن جمله می توان قیمت/مالیات الکل، مقررات، ساعات و مکان های خرید و فروش آن و همچنین شواهد تجربی حاکی از اینکه این معیارها تأثیر گذار هستند را نام برد. بطور خلاصه، این کتاب یک منبع ارزشمندی برای سیاست گذاران و کلیه کسانی است که با مسائل خشونت خانگی به نوعی در ارتباطند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع:http://new.paho.org/mirtaroses/index.php?id=78Leave a reply

Your email address will not be published.