صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  برخی از زنان جهان می...
شهریور
۲
۱۳۹۲
برخی از زنان جهان می گویند خشونت خانگی مشکل ساز نیست
شهریور ۲ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

domestic-violence

تحقیق جدیدی در نشریه “جامعه شناسی آمریکایی” که توسط Rachael S.Pierotti از دانشگاه میشیگان انجام شده، بررسی بر روی رفتار زنان نسبت به خشونت گری شرکای زندگی شان در ۲۶ کشور مختلف را نشان می دهد. یافته های این تحقیق که می توانند در از میان بر داشتن خشونت خانگی نقش مهمی را ایفا کنند نمایانگر این هستند که رفتارها و طرز فکرهای ناشی از فرهنگ جهانی بطور روزافزون مسئله خشونت را رد می کنند و زنانی که با این فرهنگ جدید جهانی آشنا می شوند  بیشتر احتمال می رود که به سوی عملی کردن آن و از میان برداشتن خشونت قدم بر دارند.

این تحقیق که سال ها به طول انجامید از زنان این سؤال را می پرسد که: “بعضی اوقات شوهران از کارهایی که زنانشان انجام می دهند عصبانی و رنجیده می شوند. آیا به نظر شما در چنین شرایطی تنبیه کردن و کتک زدن زن توسط شوهر موجه است؟ “

با توجه به نقشه بالا، در کشورهایی که آبی رنگ هستند پاسخ اکثر زنان به این سؤال “خیر” و  در کشورهای قرمز رنگ پاسخ آنها “بله” بود. بالاترین آمار مخالفت و رد خشونت خانگی را جمهوری دومینیکن داشت که پاسخ ۹۵٫۵۴ در صد از زنان به این سؤال منفی بود. کشور اتیوپی پایین ترین آمار را داشت و تنها ۱۷٫۸۴ در صد از زنان پاسخشان به این سؤال منفی بود.

این تحقیق همچنین پنج سناریوی مختلف را که چرا مردان ممکن است همسرانشان را کتک بزنند مشخص کرد:

(۱) اگر زن بدون اجازه شوهر از خانه خارج شود،

 (۲) اگر زن به بچه ها و بچه داری اهمیت نشان ندهد،

(۳) اگر زن مدام با شوهر جر و بحث کند،

(۴) اگر زن نخواهد که با شوهرش رابطه جنسی داشته باشد،

 (۵) اگر زن غذا را بسوزاند.

ای تحقیق همچنین افزایش زنانی را که در ۲۳ کشور از ۲۶ کشور مورد مطالعه، مخالف خشونت خانگی هستند را به عنوان یک روند جهانی شناخت. از نتایج این تحقیق بر می آید زنانی که به دلیل زندگی شهری، در دسترس بودن رسانه ها، و داشتن تحصیلات به مستندات فرهنگ جهانی رو به تکامل دسترسی دارند، کمتر احتمال می رود که خشونت گری شرکای زندگی را نسبت به خود قبول و تحمل کنند. کلمه “مستندات” در واقع یک کلمه ادبی و علمی برای “طرز تفکر و برخورد جهانی” است که در این متن بجای “ایده نا مقبول بودن خشونت خانگی” از آن استفاده می شود.

 قسمتی از تحقیق:

در ۲۲ کشور مورد تحقیق، زنانی که در شهرها زندگی می کردند بیشتر خشونت شریک زندگی را مردود می دانستند. در تمام کشورهای مورد تحقیق به جز چهار کشور، زنانی که حداقل تحصیلات دوران راهنمایی داشتند آمار بالاتری نسبت به رد خشونت داشتند. تأثیر تحصیلات عالی بر میزان مردود دانستن خشونت در هر یک کشورها بسیار بالا است. با وجود نتایج چشمگیر شاخص های  “زندگی شهری” و “تحصیلات” در این تحقیق، همچنان دسترسی به رسانه ها به افزایش میزان رد خشونت در ۱۴ کشور نقش مهمی ایفا کرده است. بطور کل هر کدام از این شاخص ها بطور مستقل تأثیر بسزایی در انتشار استانداردهای جدید جهانی و از میان بر داشتن خشونت را دارند.

Pierotti می گوید رد خشونت خانگی تفکری است که جزئی از یک تغییر بزرگ فرهنگی است و تنها با شهرنشینی و افزایش درآمد گسترش پیدا نمی کند.

یافته های بدست آمده از این تحقیق درک غربی ها را از اینکه جهان اسلام با زنان بدترین برخورد را دارد نیز زیر سؤال می برد زیرا که تنها با نگاهی به نتیج بدست آمده از کشورهای اردن، ترکیه و مصر اختلافات قابل مشاهده اند. بر خلاف درک غربی ها،  شاخص های برابری جنسیتی و برخورد با زنان اغلب نشان می دهند که بطور متوسط زنان در آسیای جنوبی و صحرای بزرگ آفریقا در شرایط بدتری نسبت به زنان کشورهای خاورمیانه قرار دارند.

اما همچنان این نکته فابل توجه است که زنان سرتاسر دنیا و بخصوص در کشورهایی که پایین ترین آمار مخالفت را داشته اند بطور روزافزونی مخالفت خود را نسبت به خشونت خانگی نشان می دهند، که این موضوع خود نمایانگر عدم ارتباط خشونت خانگی فاکتورهای پیش پا افتاده فرهنگی است که از آن جمله می توان فاکتورهای مذهب و منطقه جغرافیایی را نام برد.

نمودار زیر یک سری از نتایج این تحقیق را بطور خلاصه نشان می دهد. “موج اول” مربوط به اولین دوره تحقیقات در اوئل و اواسط دهه سال  است ۲۰۰۰ و موج دوم مربوط به سال های بعد می باشد.

dv-chart

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/hlUAxYLeave a reply

Your email address will not be published.