صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آمار شیوع افسردگی د...
شهریور
۱
۱۳۹۲
آمار شیوع افسردگی در زنان ۲ برابر بیشتر از مردان
شهریور ۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

7727_336عکس: مهرخانه

اغلب افراد تصور می‌کنند که افسردگی بیماری روحی و روانی است؛ در حالیکه یک بیماری جسمی است و با تجویز دارو، درمان می‌شود.

دکتر جلیلی عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: افسردگی در زنان شایع‌تر از مردان است و در برخی آمارها ۲ برابر بیشتر از مردان دیده شده است.

دکتر جلیلی، اظهار داشت: یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که بشر به آن مبتلا می‌شود افسردگی است و ازطرفی بیشترین غفلت‌ها و اشتباهاتی که در تشخیص دیده می‌شود نیز درباره همین بیماری است.

وی با اشاره به علائم این بیماری گفت: افسردگی علائم بیماری جسمی را تقلید می‌کند، بدون آنکه ضایعه جسمانی مشاهده شود. به عنوان مثال علائمی مانند سردرد، اختلال گوارشی، قلب درد و حتی درد در ناحیه مفاصل که اغلب فرد مبتلا را گمراه می‌کند و سبب می‌شود بیمار به پزشک متخصص آن عضو مراجعه کند نه به روانپزشک.

جلیلی خاطرنشان کرد: افسردگی به معنی غمگینی مداوم و عدم احساس خوشحالی در مواردی که انسان باید خوشحال باشد، است و این غمگینی همراه با اضطراب و اختلال در خواب و اشتها بروز پیدا می‌کند و تأثیر مستقیمی بر کاهش وزن نیز دارد.

عضو انجمن روانپزشکان ایران افزود: بیشترین عدم حضور فرد در محل کار و اجتماع، ناشی از درگیری با بیماری افسردگی است و باید به این مسئله مهم نیز اشاره کرد که بیشترین افت اقتصادی در آمارهای جهانی از درگیری کاربران مشاغل جامعه با همین بیماری نهفته است.

جلیلی در ادامه به ۲ دسته علل ایجادکننده این بیماری اشاره کرد و گفت: دسته اول عوامل شناخته‌شده مانند فوت نزدیکان، اختلافات یا مسائل عاطفی که مخصوصاً در زنان دیده می‌شود، است و دسته دوم مواردی که بدون عامل خارجی ایجاد می‌شوند.

وی تأکید کرد: این نکته مهم است که هر دو دسته از عوامل بر اثر تغییرات بیوشیمیایی داخل سلول‌های مغز آغاز می‌شوند.

جلیلی در ادامه درخصوص افسردگی در زنان گفت: زنان به علت سپری کردن دوران قاعدگی و تغییرات هورمونی ناشی از آن و استرس‌های بارداری و زایمان بیشتر در معرض اختلالات خلقی قرار می‌گیرند. ضمن اینکه در سراسر دنیا از نظر اجتماعی تحت فشار بیشتری قرار دارند و این استرس‌ها هم می‌تواند در ابتلای آنها به اضطراب و افسردگی نقش داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: اغلب افراد تصور می‌کنند که افسردگی بیماری روحی و روانی است؛ در حالیکه یک بیماری جسمی است و با تجویز دارو، درمان می‌شود.

عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: افراد به محض مشاهده علائم این بیماری به پزشک متخصص مراجعه و حتماً تا بهبودی کامل از داروهای تجویزشده استفاده کنند.

وی تأکید کرد: البته بیماری افسردگی هیچگاه ریشه‌کن نشده و احتمال برگشت آن در فرد وجود دارد.

جلیلی در پایان ضمن اشاره به روش‌های پیشگیری از این بیماری گفت: فرد با داشتن یک زندگی راحت و آرام، صبوری در برابر مشکلات و عوامل بیرونی، و حتی ورزش و تغذیه مناسب می‌تواند از ابتلا به افسردگی جلوگیری کند.

منبع: http://goo.gl/jmt17yLeave a reply

Your email address will not be published.