صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  سقط جنین با رعایت مس...
مرداد
۳۰
۱۳۹۲
سقط جنین با رعایت مسائل شرعی، پزشکی و قانونی مجازاست
مرداد ۳۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

TakeDel

عکس: Takedel

نوشته: فیروزه فیروزانفر

دختری ۲۰ ساله هستم که در گوشه ای از ایران و در خانواده ای سنتی و مذهبی  زندگی می کنم. متاسفانه دو ماه پیش  که برای سفری پیش یکی از اعضا خانواده نزدیکم رفتم، زمانی که فامیل من برای خرید بیرون رفت، شوهرش به من تجاوز کرد .خدا میداند چه بر من گذشت . مجبور بودم سکوت کنم . بخاطر فامیلم و آبرو ولی حالا فهمیدم که حامله هستم و نمیدانم چه کنم ؟ مستاصل شده ام واگر راهی برای کورتاژپیدا نکنم فکرمیکنم بهترین راه مرگ است .

صرف نظر از پاسخی که ما به این دختر جوان دادیم بر اساس آماررسمی سالانه در کشور ۸۰ هزار مورد سقط جنین قانونی و غیرقانونی انجام می‌شود. هر چند که بسیاری از کارشناسان این آمار را غیر واقع بینانه میدانند و تعداد سقط جنین های غیر قانونی را بیش از این تعداد ارزیابی می کنند .

واقعیت آن است که  سقط جنین، یک واقعیت اجتماعى است که با توجه به ارتباطى که با سلامت جسمانى و روانى خانواده و جامعه دارد باید به آن توجه کرد. واقعیتی که در سالهای گذشته بخصوص در شهر تهران با افزایش بی سابقه ای روبرو بوده است. قانون نیز طی ۶ سال گذشته و درحدوده شرع سقط جنین را در ۴۹ مورد تا زمانی که جنین ۴ ماهه نشده مجاز دانسته است اما به هر حال و بطور متوسط از هر ۳ موردی که به پزشک قانونی برای اخذ مجوز سقط جنین مراجعه می کنند با دو مورد موافقت کرده و معلوم نیست سومین زنی که درخواست سقط جنین داده با چه سرنوشتی روبرو می شود.

طبق آمار وزارت بهداشت، پایتخت نشینان در سال ۸۹ با ۸۴۵ مورد سقط جنین قانونی، بیشترین میزان سقط جنین در کشور را به خود اختصاص داده‌اند. اما استان خوزستان از نظر میزان رشد با ۲۰۷ درصد افزایش سقط، در رتبه نخست ایستاده است. به این ترتیب سقط جنین در سال‌های گذشته حدود ۲۰ درصد در کل کشور رشد داشته است. اما این‌ها پرونده‌هایی هستندکه مسیر قانونی را طی کرده اند وهیچ آماری درستی از جنین‌هایی که بدون تشکیل هیچ پرونده‌ای سقط شده‌اند در دست نیست!

اما آنچه در این میان مهم است، قانون است.”حسب ماده واحده مصوب ۱۰/۰۳/۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی ؛سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی مبنی بر جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر است و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد قبل از ولوج روح( چهارماه) با رضایت زن مجاز می باشد و مجازات و مسوولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود .”

دکتر عبدالرزاق برزگر معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی در گفت‌وگو با تهران امروز می‌گوید:« قانونی که مجلس به تصویب رساند به اختصار سقط درمانی نام گرفت. در قانون قبل شرایط تنها مربوط به وضعیت مادر بود اما در قانون جدید به صورت ماده واحده ذکر شده که اگر سه پزشک ناقص‌الخلقگی کودک یا عقب ماندگی جنین را تایید کنند یا به این نتیجه برسند که مادر بیماری دارد و ادامه حاملگی برای وی خطر جانی دارد و پزشکی قانونی نیز این نظر را تایید کند از نگاه قانون جدید سقط قابل انجام است به شرطی که حاملگی در وضعی باشد که هنوز ولوج روح در جنین حاصل نشده به شرطی که مادر رضایت داشته باشد.»

 دکتر برزگر ادامه می‌دهد: «قانون جدید گشایش خیلی خوبی را سبب شده است. قانونگذار اجازه داده که بعد از ارائه مدارک و بررسی آنها توسط پزشکی قانونی، کسی که واقعا بیماری خطرناکی داشته باشد و یا جنین او بیمار باشد با شرایطی که گفته شد سقط جنین داشته باشد. باید توجه داشت که قوانین ما بر پایه فقه اسلامی است. اجازه سقط جنین نیز با رعایت مسائل شرعی مجاز شمرده شده است و انجام می‌شود.»

اما سقط درمانی چیست ؟

سقط درمانی یا ضرورت سقط مواردی است که بنا به علل پزشکی مجاز به سقط جنین هستیم . این علل گاهی جنینی و گاه علل مادری می باشد بدین معنا که گاهی ناهنجاری های جنین موجب جواز سقط می گردد و گاه به جهت حفظ سلامت مادر اقدام به سقط جنین می نمائیم .

اما لازم به توضیح است که به هر حال سقط جنین به لحاظ اخلاقی، فقهی، قانونی و پزشکی فعلی حرام و جرم مستوجب مجازات و یا پرداخت دیه است . مگر آنکه عواملی باعث شود که سقط لازم آید . این عوامل در قانون چنین است.

اما به هرحال صدور مجوز برای سقط درمانی خود دارای مراحل مختلفی است .

متقاضیان سقط درمانی تا پیش از چهار ماهگی می توانند با ارایه مدارک لازم شامل شناسنامه زن و شوهر، سه قطعه عکس تمام رخ، تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه ها، معرفی نامه از پزشک متخصص معالج به همراه سونوگرافی معتبر و پرداخت تعرفه تعیین شده به مراکز پزشکی قانونی مراجعه و نسبت به دریافت مجوز سقط اقدام کنند.شایان ذکر است نیمی از افرادی که برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه می کنند به علت اقدام دیر هنگام (بعد از چهارماهگی ) موفق به دریافت این مجوز نمی شوند. بنابراین رعایت مهلت اهمیت زیادی دارد. در مواردی که یک پزشک وجود نقص جدی در جنین را تشخیص بدهد و یا اندیکاسیون های جنینی و سقط محرز باشد، باید در چهارماهگی یا پیش از آن فرد را به مراکز پزشکی قانونی معرفی کند تا پس از بررسی های لازم مجوز سقط درمانی صادر شود.

از آنجا که در قانون حضور پدر برای صدور مجوز سقط تصریح‌نشده، پزشکی قانونی نیز برای تسهیل در امور مردم با استعلام از اداره حقوقی و با بررسی‌های لازم، دستور‌العمل جدیدی را تدوین و به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور ابلاغ کرد که بر اساس آن حضور پدر برای صدور مجوز سقط درمانی الزامی نیست.

بر اساس دستور‌العمل جدید سازمان پزشکی قانونی از ابتدای مهر امسال به تمامی مراکز ابلاغ شد که حضور و رضایت مادر برای صدور مجوز سقط درمانی کافی است و الزامی به گرفتن رضایت از پدر وجود ندارد.

در نهایت و با وجود قوانین مختلف برای سقط درمانی باید گفت هنوز معضل سقط جنین های غیر قانونی در ایران با آمار نگران کننده ای وجود دارد و  سالانه دهها هزار زن تن به سقط جنین غیر قانونی میدهند و به آلوده ترین و غیر بهداشتی ترین فضای ممکن تن برای سقط میروند . گاهی با زدن آمپول های  سقط گاو و یا با استفاده از پر تیز شتر مرغ کورتاژ می کند و اینهمه نشان می دهد که هنوز قانون کامل و فراگیر نیست و برای رفع ویا جلوگیری از آن نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر دارد تا زنان ایرانی برای سقط جنین ناچار به زیر پا گذاشتن قانون به مانند یک مجرم نباشند.

منابع:

۱ http://www.mashreghnews.ir/fa/news/70441/آمار-رسمی-از-سقط-جنین-در-ایران

۲   http://www.tabnak.ir/fa/news/244102/%E2%80%8C

۳   www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=232823

۴  http://www.ghatreh.com/news/nn12852761/آیا-دانید-مجوز-سقط-جنین-ایران-بدون-رضایت-پدر-صادر



Leave a reply

Your email address will not be published.