صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  جوانان مشاوره پیش از...
مرداد
۳۰
۱۳۹۲
جوانان مشاوره پیش از ازدواج را برای جلوگیری از طلاق جدی بگیرند
مرداد ۳۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

Isia 22

عکس: ایسنا

 مشاوره قبل از ازدواج برای کاهش آمار طلاق باید به یک امر اجباری و رسمی تبدیل شود تا جوانان ضمن بکارگیری نکات دریافتی از مشاوره ها بتوانند مشکلات خود را بیش از پیش کاهش دهند.

 لیلا بهنامروز روانشناس با بیان آنکه هم اکنون مشاوره قبل از ازدواج یک کار فانتزی و لوکس محسوب می شود، افزود: انسان برای ورود به هر دوره جدیدی از زندگی نیازمند آموزش است اگر زندگی زناشویی را جدی ترین دوره رشد هر انسان تلقی کنیم، باور اینکه در این دوره رشد، نیازمند راهنمایی هستیم، عجیب نیست.

وی ادامه داد: تصویری که بسیاری از جوانان از زندگی زناشنویی دارند تصویری است که از زندگی والدین خود داشته اند و این یکی از چالش هایی است که جوانان با آن روبرو هستند یعنی جوانان می خواهند مدرن فکر کنند اما سنتی زندگی کنند.

این روانشناس اضافه کرد: امروزه جوانان به راحتی به پدیده طلاق فکر می کنند و آن را حتی در دوران نامزدی بر زبان می آورند.

بهنام ادامه داد: در گذشته والدین ما اعم از مادران و پدرانمان زندگی سنتی داشتند و باور داشتند که باید در بدترین شرایط با یکدیگر سازش کنند.

وی تاکید کرد: با وجودی که امروزه ورودی های آموزشی زیادی مقابل جوانان اعم از اینترنت، ماهواره، فیس بوک و غیره وجود دارد اما این ورودی ها بسیار نگران کننده هستند.

بهنام گفت: اگر می خواهیم رویکردمان به زندگی نوین شود چاره ای جز تولید یک باور جدید نیست و آن جدی گرفتن مشاوره قبل از ازدواج است.

وی اضافه کرد: وقتی از آموزش پیش از ازدواج صحبت می شود منظور یک بسته آموزشی و کسب سلسله مهارت های قبل از ورود به عصر جدید زندگی است که با هر نوع الگوی ارتباطی با والدین، دوستان و همکاران متفاوت است.

این روانشناس اضافه گفت: منظور از آموزش پیش از ازدواج این است که فرد مهارت گفت و گو، حل مساله، مدیریت هیجان، کنترل خشم، مهارت مدیریت ارتباط خانواده ها که هم اکنون بزرگترین مشکل جوانان است، را فرا گیرد.

بهنام با بیان آنکه آموزش پیش از ازدواج در بعد از ازدواج نیز قابل ارایه است، افزود: مشاوره قبل ازدواج و تطبیق تناسب های لازم بین دو فرد برای تشکیل زندگی مشترک باید حتما قبل از ازدواج بخصوص پیش از ازدواج و نه بعد از آن انجام شود.

وی گفت: مشاوره پیش از ازدواج علاوه بر ارایه آموزش به جوانان، استانداردهای لازم برای ازدواج دو فرد از جمله تطابق ها و ویژگی های سنی، فرهنگی، تحصیلی، اقتصادی، قومی و قیبله ای، مذهبی و اعتقادی را ارایه می دهد.

وی تصریح کرد: از آنجا که نوع نگاه به مشاوره قبل از ازدواج یک نگاه فانتزی است بسیاری از افراد با مراجعه به مشاوره به نکات ارایه شده توجهی نکرده و تصمیم خود را عملی کرده و بعد از ازدواج و با مراجعه مجدد به مشاوره از کرده خود ابراز ندامت می کنند.

بهنام تاکید کرد: یکی از مسائلی که در مشاوره پیش از ازدواج بسیار مورد تاکید است تطابق وِیژگی های خلقی و شخصیتی دو طرف است اینکه این دو فرد تا چه میزان از نظر خلقی و شخصیتی با یکدیگر همسان هستند، چرا که تفاوت ها در سن، تحصیل و فرهنگ با آموزش مدیریت می شود اما تفاوت های شخصیتی و خلقی معنادار با هیچ آموزشی مدیریت نمی شود.

این روانشناس اضافه کرد: در مشاوره قبل از ازدواج به افراد گفته می شود چه تیپ شخصیتی با چه تیپ شخصیتی دیگر می تواند ازدواج کند چرا که نادیده گرفتن این مساله آسیب های غیرقابل جبرانی برجای می گذارد که به سختی قابل بازگشت است.

منبع: http://goo.gl/XmDZgvLeave a reply

Your email address will not be published.