صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اعتیاد والدین مهم‌تر...
مرداد
۲۸
۱۳۹۲
اعتیاد والدین مهم‌ترین عامل کودک‌آزاری در اصفهان
مرداد ۲۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

2011_2_23_15_10_45

عکی: ایسنا

 کارشناس مسئول آسیب‌های اجتماعی بهزیستی استان اصفهان گفت: اکثر کودک‌ آزاری‌هایی که در اصفهان اتفاق می‌افتد ناشی از اعتیاد والدین است و متاسفانه کودک‌آزاری در چنین مواردی شدیدتر است.

افسانه میرزاییان اظهارکرد: کودک آزاری در تعریف سوء رفتار با کودک، بدرفتاری یا بی توجهی به کودک و یا رساندن آسیب‌های جسمی و روانی به کودک است که موجب می‌شود کودک از لحاظ جسمی و روحی در شرایط نامطلوب قرار گیرد.

وی با بیان اینکه کودک آزاری به سه دسته جسمی، کلامی و جنسی تقسیم می‌شود، افزود: سوزاندن، کتک زدن و عدم پاسخ به نیازهای اساسی کودک کودک‌آزاری جسمی و تحقیر، کم توجهی عاطفی، کم توجهی به کودک و فریاد زدن بر سر او از انواع کودک‌آزاری کلامی است.

میرزاییان با بیان اینکه گاهی کودک آزاری بر اثر نا آگاهی والدین اتفاق می‌افتد، اضافه کرد: در برخی مواقع مشکلات زندگی سبب می‌شود کودک آزاری اتفاق بیفتد اما به دلیل این فشارها والدین متوجه رفتار تربیتی خود با کودک نیستند.

وی تصریح کرد: گاهی والدین از کودکان خود انتظارات غیرواقعی دارند برای مثال از او انتظار دارند بزرگ‌تر از سنش رفتار کند و این امر باعث می‌شود تا والدین نسبت به کودک خود رفتارهایی انجام دهند که مصداق کودک‌ آزاری است اما والدین متوجه رفتار نادرست خود نیستند.

کارشناس مسئول آسیب‌های اجتماعی بهزیستی استان اصفهان اضافه کرد گاهی نیز نداشتن توان برآورده کردن نیازهای کودک توسط والدین باعث آزار کودک می‌شود.

میرزاییان اضافه کرد: در برخی موارد والدین در کودکی مورد سوء رفتار قرار گرفته‌اند و متاسفانه فردی که در کودکی مورد آزار قرار گرفته باشد در بزرگ‌سالی این رفتارها را تکرار می‌کند.

وی با بیان اینکه وضعیت کودک‌ آزاری در اصفهان در شرایط حاد نیست، ادامه داد: اکثر کودک‌ آزاری‌هایی که در اصفهان اتفاق می‌افتد ناشی از اعتیاد والدین است و متاسفانه شدت کودک‌آزاری در چنین والدینی بیشتر است.

کارشناس مسئول آسیب‌های اجتماعی بهزیستی استان اصفهان در خصوص چگونگی اطلاع بهزیستی از وقوع کودک‌ آزاری گفت: هر فردی می‌تواند با تلفن ۱۲۳ تماس بگیرد و موارد کودک‌آزاری را به ما گزارش دهد بلافاصله ماموران ما در محل حاضر می‌شوند و در صورت نیاز مداخله می‌کنند و اگر مشکل بسیار حاد باشد با تهیه گزارش مددکاری و دستور قضایی کودک را از والدین جدا می‌کنند.

میرزاییان با بیان اینکه در سال ۹۱ از هفت هزار و ۹۷۳ تماسی که با سامانه ۱۲۳ برقرار شده است ۷۷۶ مورد مربوط به کودک آزاری بوده است، اضافه کرد: غفلت بیشترین نوع کودک آزاری گزارش شده در اصفهان است و دختران در این زمینه بیشتر از پسران مورد آزار قرار گرفتند.

وی افزود: در سه ماهه نخست سال جاری نیز از دو هزار و ۱۶۷ مورد تماس با سامانه ۱۲۳، ۲۳۷ مورد مربوط به کودک آزاری بوده است که امسال نیز کودک آزاری از نوع غفلت بیشترین آمار را داشته و دختران نیز نسبت به پسران بیشتر آزار را دیده‌اند.

کارشناس مسئول آسیب‌های اجتماعی بهزیستی استان اصفهان گفت: اگر مشکل حاد نباشد از والدین دعوت می‌شود تا در جلسات مشاوره شرکت کنند زیرا متاسفانه بسیاری از والدین نسبت به کودک‌آزاری فرزند خود بی اطلاع هستند.

میرزاییان تاکید کرد: هدف ما جداسازی فرزند از والدین نیست، اما زمانی که کودک مورد سوء رفتارهای شدید قرار می‌گیرد و والدین صلاحیت نگه‌داری از یک فرزند را ندارند بهزیستی باید با مداخلات قضایی وارد شود تا از وقوع مشکلات بیشتر در این زمینه جلوگیری کند.

 وی تصریح کرد: کودکانی بد سرپرست به مراکز شبانه روزی سازمان بهزیستی تحویل داده می‌شوند و پس از اخذ مجوزهای لازم و طی مراحل قانونی یعنی نداشتن فامیل درجه یک برای نگهداری، عدم صلاحیت والدین به خانه کودک بهزیستی انتقال می‌یابند.

منبع:  http://goo.gl/PsB3pALeave a reply

Your email address will not be published.