صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  راه‌اندازی مراکز "سل...
مرداد
۲۸
۱۳۹۲
راه‌اندازی مراکز “سلامت روان خانواده” در یازده استان کشور
مرداد ۲۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

download

 مدیر دفتر مشاوره سازمان بهزیستی از راه‌اندازی مراکز سلامت روان خانواده در سال جاری خبر داد و گفت: قرار است این طرح به صورت پایلوت در یازده استان کشور اجرا شود.

 آرزو ذکایی در نشست خبری اعلام فعالیت‌ها و برنامه‌های دفتر مشاوره سازمان بهزیستی، همچنین از برنامه ویژه این سازمان برای مراکز سلامت روان محلی در کشور خبر داد و گفت: اجرای این دو طرح از جمله برنامه‌های اصلی سازمان بهزیستی در سال جاری است.

وی در ادامه به آغاز طرح سنجش و غربال‌گری کودکان ۵ و ۶ ساله اشاره کرد و گفت‌: این طرح سال گذشته در شهر تهران به صورت پایلوت اجرا شد و خروجی‌های بسیار خوبی داشت و امسال نیز با اجرای آن رویکردهای نوین در دستور کار قرار دارد.

مدیر دفتر مشاوره سازمان بهزیستی با بیان اینکه از دیگر برنامه‌های این سازمان اجرای طرح حمایت‌های روانی اجتماعی از حادثه‌دیدگان بلایا و حوادث است، خاطر نشان کرد: طرح “محب” از سالهای گذشته نیز اجرا شده است، اما مداخله جدی سازمان بهزیستی در زلزله آذربایجان بود.

ذکایی با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی بزرگترین شبکه مشاوره کشور است، اظهار کرد: این طرح مشاوره در کشور توسط سازمان بهزیستی از سه طریق تلفنی (خط ۱۴۸۰)، مشاوره حضوری(دولتی و غیردولتی) و مشاوره از طریق سایت در فضای مجازی انجام می‌شود.

به گفته وی، بالغ بر هزار مرکز مشاوره دولتی و غیردولتی در کشور زیر نظر سازمان بهزیستی فعال هستند و مشاوره از طریق سایت در فضای مجازی از سال ۸۵ راه‌اندازی شده است.

مدیر دفتر مشاوره سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه مشاوره باید در سبد خانوار قرار بگیرد، گفت: هنوز خدمات مشاوره در کشور فراگیر نشده که همین امر از علل ورود و رشد آسیب‌های اجتماعی است.

وی روح حاکم بر خدمات مشاوره را پیشگیری دانست و عنوان کرد: با رشد مشاوره در کشور شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله همسرآزاری،‌ کودک‌آزاری، اعتیاد و … خواهیم بود.

ذکایی با بیان اینکه خدمات مشاوره هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌دهد، گفت: با رشد مشاوره در کشور علاوه بر کاهش هزینه‌ها شاهد ارتقای سلامت اجتماعی در جامعه خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به رشد ۷۰ درصدی اعتبار دفتر مشاوره سازمان بهزیستی در سال گذشته، تصریح کرد: حتی میزان این رشد نیز کافی نبود، چرا که هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای در امر مشاوره انجام شده بود.

مدیر دفتر مشاوره سازمان بهزیستی همچنین به راه‌اندازی مراکز مشاوره در مناطق ویژه همانند عسلویه و کنگان اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی این مراکز از دیگر برنامه‌های سازمان بهزیستی است.

 منبع: http://goo.gl/2FRqSuLeave a reply

Your email address will not be published.