صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  صدور مجوز مراکز مشا...
مرداد
۲۴
۱۳۹۲
صدور مجوز مراکز مشاوره با ساز و کار سازمان نظام روانشناسی
مرداد ۲۴ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

images (7)

عکس: mihanfal.com

وزارت جوانان و سازمان بهزیستی می توانند با ساز و کار تعیین شده از سوی سازمان نظام روانشناسی  برای مراکز مشاوره مجوز صادر کرده و همکاری با این دو نهاد همچنان ادامه دارد.

محمد حاتمی معاون سازمان نظام روانشناسی و مشاوره درباره لغو مسئولیت صدور مجوز مراکز مشاوره از سوی وزارت جوانان و سازمان بهزیستی با بیان این مطب گفت: سازمان نظام روانشناسی در سال ۱۳۸۲ با مصوبه مجلس و تایید از سوی شورای نگهبان تشکیل شد که مهمترین وظیفه این سازمان ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره و نظارت حقوقی بر این مراکز بود.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف سازمان صدور پروانه اشتغال برای فارغ التحصیلان ارشد مشاوره و روانشناسی بود، تصریح کرد: برای اجرای ماده ۴۳ قانون، هیات دولت دهم آیین نامه ای را تنظیم کرد که در جلسه بررسی آن تنها نمایندگان وزارت جوانان و سازمان بهزیستی حضور داشته و در نهایت این آیین نامه تصویب و ابلاغ شد.

حاتمی با انتقاد از نادیده گرفته شدن نقش سازمان نظام روانشناسی در تدوین آیین نامه در دولت دهم، گفت: در سال گذشته نامه ای به محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور وقت نوشته و با بیان توضیحاتی ، قرار شد که آیین نامه اصلاح و مجوزهای مراکز مشاوره با امضای سازمان نظام روانشناسی و وزارت جوانان یا سازمان بهزیستی صادر شود. اما این نظر سازمان را تامین نکرد.

بررسی آیین نامه صدور مجوز مراکز مشاوره در مجلس

به گفته معاون سازمان نظام روانشناسی، در نهایت آیین نامه در هیات تطبیق مجلس مورد بررسی قرار گرفت و اعضای هیات اعلام کردند که آیین نامه با قانون تشکیل سازمان نظام مشاوره مغایرت دارد و این موضوع را به دولت ابلاغ کردند.

وی تصریح کرد: امیدوارم دولت جدید نقش نظارتی سازمان نظام روانشناسی را مورد توجه قرار داده و بار دیگر آیین نامه نوشته شده و ابلاغ شود. البته این به معنای عدم همکاری سازمان با وزارت جوانان و سازمان بهزیستی نبوده و این دو نهاد می توانند مجوز مراکز مشاوره را با سازو کارهای تعیین شده از سوی سازمان نظام مشاوره صادر کنند.

حاتمی درباره اینکه تاکنون ۴۰۰ متقاضی راه اندازی مراکز در سایت وزارت جوانان ثبت نام کرده اند و قرار است مراسم تحلیف و تحویل مجوزهای ۴۰ نفر از آنها در هفته آینده برگزار شود، توضیح داد: هیچ مشکلی برای برگزاری این مراسم وجود ندارد و ۴۰ متقاضی مجوزهای خود را در این مراسم دریافت می کنند. ضمن آنکه تا زمان ابلاغ آیین نامه دولت هیچ مشکلی برای ثبت نام متقاضیان وجود ندارد در سایت وزارت جوانان انجام دهند و ما نیز توافقات کامل را با وزارت جوانان انجام داده ایم.

مراکز همسرگزینی مجوزهای خود را از وزارت جوانان خواهند گرفت

وی درباره صدور مجوز مراکز همسرگزینی نیز گفت: در این موضوع سازمان نظام مشاوره و روانشناسی دخالت نمی کند و اگر قرار باشد چنین مراکزی مجوز بگیرند، متقاضیان باید مجوزهای خود را از وزارت جوانان دریافت کنند.

حاتمی تصریح کرد: تا آنجا که در جریان هستم تاکنون وزارت جوانان هیچ مجوزی نداده است و قرار است این مراکز درجه بندی شده و در ابتدا مجوزهای آنها با درجه ۳ صادر می شود. در صورت ارائه خدمات مناسب درجه های مراکز همسرگزینی به ۲ و ۱ ارتقا پیدا می کند.

معاون سازمان نظام روانشناسی و مشاوره درباره اینکه پیش از اصلاح آیین نامه در مجلس آیا نماینده سازمان نظام مشاوره در جلسات تایید صلاحیت و صدور مجوز در وزارت جوانان حضور داشتند، گفت: بله وزارت جوانان و سازمان بهزیستی به نقش نظارتی ما اذعان داشته و نماینده این سازمان در جلسات آنها حضور داشتند. در حال حاضر پس از ابلاغ آیین نامه جدید دولت نیز قرار نیست همکاری ما با سازمان بهزیستی و وزارت جوانان قطع شود و قطعاً مجوز مراکز مشاوره با هماهنگی آنها صادر می شود.

منبع: http://www.mehrnews.com/service/news/6/65Leave a reply

Your email address will not be published.