صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اهمیت قانون‌گذاری د...
مرداد
۲۴
۱۳۹۲
اهمیت قانون‌گذاری در زمینه کاهش خشونت علیه زنان
مرداد ۲۴ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

18989_734

 عکس: danakhabar.com

 متاسفانه در برخی خانواده‌ها مردان به زنان اجازه مداخله در امور و تصمیم‌گیری‌های درون خانه را نمی‌دهند و معمولا زنان و دختران از حقوق فردی و قدرت تصمیم‌گیری محروم هستند. بر اساس برخی از این باورها، زنان حتی اگر داخل خانه مورد خشونت قرار بگیرند، نباید اعتراضی بکنند این در حالیست که تحقیر و حتی کم‌توجهی به کودکان از سوی والدین از مصادیق خشونت است.

دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس با بیان برخی مصادیق خشونت علیه زنان در عین حال گفت: جمهوری اسلامی ایران امکانات زیادی برای دختران برای رفع خشونت علیه آنان ایجاد کرده است.

دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم ، با اشاره به اینکه خشونت علیه زنان به چهار دسته کلی خشونت جسمی، جنسی، اقتصادی و روحی و روانی تقسیم می‌شود، به خشونت‌های شغلی اشاره کرد و افزود: در محیط کار و حتی روابط کاری ممکن است زنان مورد خشونت قرار بگیرند؛ به گونه‌ای که برخی از مردان نگاه ناپاکی به آنان داشته باشند و یا در تعیین حقوق و دستمزد تبعیض صورت گیرد.

وی با اشاره به خشونت سیاسی علیه زنان، گفت: محرومیت شرکت در انتخابات مجلس، شورای ایالتی و … از جمله این خشونت‌هاست که متاسفانه در برخی از کشورها هنوز هم زنان امکان حضور و شرکت در انتخابات را ندارند.

این جامعه‌شناس در زمینه خشونت فرهنگی علیه زنان نیز اظهار کرد: علاوه بر محدودیت و محرومیت زنان در حضور در برخی مراکز و مجامع، برخی اصطلاحات نیز از مصادیق خشونت علیه زنان هستند که به عنوان نمونه می‌توان به اصطلاح ناقص‌العقل دانستن زنان اشاره کرد.

این استاد دانشگاه در عین حال محرومیت دختران از تحصیل در برخی رشته‌ها را از دیگر مصادیق مطرح در این باره اشاره کرد.

 قرایی‌مقدم به نقش رسانه‌ها در مقابله و یا ترویج خشونت علیه زنان یا کاهش آن اشاره و اظهارکرد: رسانه‌های جمعی اعم از نوشتاری، تصویری و صوتی در این زمینه نقش دارند. این رسانه‌ها می‌توانند با آموزش و فرهنگ‌ سازی با این معضل اجتماعی مقابله کنند و یا آنکه به صورت ناخواسته آن را عادی جلوه دهند به عنوان مثال هنگامی که سریال‌ها و فیلم‌ها تنبیه زنان از سوی مردان را به تصویر می‌کشد، این کار باعث خونسردی در برابر این نوع خشونت می‌شود.

وی درباره راهکارهای کاهش خشونت علیه زنان، گفت: اصلاح فرهنگ و قانون، راهکار تحقق این امر است. در حال حاضر اصلاح فرهنگی از راه‌هایی مانند آموزش و پرورش به آرامی در حال صورت گرفتن است.

قرایی‌مقدم در پایان با تاکید بر اهمیت قانون‌گذاری در زمینه کاهش خشونت علیه زنان، اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی در این زمینه کارهای بسیار مهمی انجام داده‌ البته در این میان نقش روحانیون در این امر بسیار تاثیرگذار بوده است؛ به گونه‌ای که دختران ایرانی در حال حاضر اجازه تحصیل، اشتغال و بیان نظرات خود در زمینه انتخاب همسر را دارند. در واقع نظام جمهوری اسلامی ایران امکانات زیادی برای دختران برای رفع خشونت علیه آنان ایجاد کرده است.

منبع: http://goo.gl/2VR2b0Leave a reply

Your email address will not be published.