صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  دانشگاه شهید بهشتی:ا...
مرداد
۲۳
۱۳۹۲
دانشگاه شهید بهشتی:از امسال در مقطع کارشناسی ارشد حقوق خانواده، دانشجو می‌پذیریم
مرداد ۲۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 Creative Digital Camera

عکس: law.sbu.ac.ir

رشته حقوق خانواده در دانشگاه شهید بهشتی متفاوت از رشته‌هایی چون حقوق زن در خانواده است که در دیگر دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. این رشته در واقع بیشتر گرایشی از رشته حقوق است تا مطالعات زنان و به دلیل بین رشته‌ای بودن در پژوهشکده خانواده تدریس می‌شود.

از امسال رشته حقوق خانواده در مقطع کارشناسی ارشد در پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی تدریس می‌شود.

سلطانی، مدیر اجرایی پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی، با اعلام این خبر افزود: بر این اساس امسال رشته حقوق خانواده در مقطع کارشناسی ارشد در پژهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی دانشجو خواهد پذیرفت.

وی افزود: البته با توجه به اینکه هنوز در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد این رشته اضافه نشده، احتمال قریب به یقین در مرحله تکمیل ظرفیت برای مهرماه دانشجو خواهیم پذیرفت و در غیر این صورت در بهمن ماه امسال این رشته شروع به کار خواهد کرد.

این رشته در واقع بیشتر گرایشی از رشته حقوق است تا مطالعات زنان

مسئول آموزش پژوهشکده خانواده همچنین در مورد تفاوت‌های موضوعی رشته حقوق خانواده یا دیگر رشته‌هایی چون حقوق زن در خانواده و ظرفیت آن گفت: رشته حقوق خانواده در دانشگاه شهید بهشتی متفاوت از رشته‌هایی چون حقوق زن در خانواده است که در دیگر دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. این رشته در واقع بیشتر گرایشی از رشته حقوق است تا مطالعات زنان و به دلیل بین رشته‌ای بودن در پژوهشکده خانواده تدریس می‌شود.

سلطانی افزود: ظرفیت رشته حقوق خانواده امسال ۷ نفر خواهد بود که بدون ترجیح جنسیتی میان دختران و پسران دانشجو می‌پذیرد و جمعاً ۲۶ واحد الزامی و ۶ واحد اختیاری برای دانشجویان آن در نظر گرفته شده است.

وی درخصوص سرفصل‌های تدریسی در این رشته گفت: سرفصل‌های دروس الزامی این رشته شامل دروسی چون عقد و نکاح، انحلال نکاح، اسباب قرابت، حقوق والدین و فرزندان، آئین دادرسی دعاوی خانواده، امور هستی، ارث و وصیت، حقوق جزای خانواده، متون حقوقی، فقه تطبیقی، اصول فقه، سمینار، تحلیل آرای قضایی و پایان‌نامه خواهند بود.

در آینده‌ای نزدیک این رشته نیز در پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی راه‌اندازی خواهد شد

سلطانی همچنین درخصوص تشکیل رشته حقوق کودک در این پژوهشکده، عنوان کرد: در حال حاضر مجوز تأسیس رشته حقوق کودک از وزارت علوم گرفته نشده و در حال انجام اقدامات مقدماتی و کارهای مطالعاتی برای تأسیس آن هستیم.

وی افزود: در آینده‌ای نزدیک این رشته نیز در پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی راه‌اندازی خواهد شد.

لازم به ذکر است دی ماه سال گذشته دکتر تهرانچی، رئیس دانشگاه شهید بهشتی، در سومین نشست شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، از تأسیس رشته حقوق کودک سخن گفته بود.

منبع: http://goo.gl/Mgj8rlLeave a reply

Your email address will not be published.