صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سی و دو درصد زنان تو...
مرداد
۲۲
۱۳۹۲
سی و دو درصد زنان توسط همسرانشان معتاد می‌شوند
مرداد ۲۲ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 0.453043001338293861_jazzaab_irعکس: خبر گزاری فارس

در سه ماهه اول سال‌جاری، ۷۵% تماس‌گیرندگان با خط ملی مشاوره اعتیاد خانم‌ها بوده‌اند که ۳۲% این تماس‌گیرندگان از سوی زنان دارای همسر معتاد، ۲۹% از سوی مادران معتاد و ۱۱% از سوی افراد مصرف‌کننده بوده‌ است.

  معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ۳۲% زنان معتاد توسط همسرانشان به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده‌اند.

بابک دین‌پرست در نخستین جلسه کمیته زنان و خانواده ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: کمیته زنان و خانواده، نهمین کمیته تخصصی ستاد می‌باشد و در مجموع ۵ کمیته فرهنگی و پیشگیری، درمان و حمایت‌های اجتماعی، توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد، اشتغال و توانمندسازی و زنان و خانواده در حوزه معاونت کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی قرار داشته و این ظرفیت همگون فرصت مناسبی به منظور اتخاذ تصمیمات هماهنگ در حوزه زنان و خانواده است.

وی با اشاره به اهداف تشکیل این کمیته افزود: هدف این کمیته، خانواده و یکی از اعضای مهم آن یعنی زنان است و سعی داریم همه تهدیدات و چالش‌هایی که از بابت پدیده اعتیاد و مواد مخدر پیش روی زنان است را مورد توجه قرار دهیم.

معاون کاهش تقاضای ستاد همچنین ضمن اشاره به جایگاه مهم خانواده و نقش بی‌بدیل زن در مدیریت خانواده تاکید کرد: کمیته زنان بایستی با شناسایی ظرفیت‌های موجود برنامه‌ریزی مناسبی را برای بهره‌گیری از این ظرفیت بی‌نظیر در جهت مصون‌سازی جامعه از اعتیاد از اعتیاد انجام دهد.

دین‌پرست ادامه داد: حدود ۴۷ % زندانیان کشور را جرایم ناشی از مواد مخدر تشکیل می‌دهد و با توجه به جامعه چند صد هزار نفری خانواده‌های آنان که درگیر مشکلات ناشی از زندانی بودن سرپرست یا یکی از اعضای خانواده هستند باید برنامه‌ریزی‌خاصی برای آن‌ها داشته باشیم و حتی باید جمعیت یک میلیون نفری معتادین کشور و خانواده آن‌ها را به این جمعیت اضافه کرد.

وی با بیان اینکه بیشتر جرایم مواد مخدر زنان، به دلیل همسرانشان بوده است، ادامه داد: تقویت و گسترش برنامه‌های پیشگیرانه برای مصون‌سازی جامعه از مواد مخدر است و ما باید برای فرزندان طلاق نیز برنامه‌ریزی‌های لازم را منظور کنیم.

 این مقام مسئول در ستاد در ادامه، شناسایی و بررسی علل اعتیاد زنان را از دیگر اهداف این کمیته برشمرد و گفت: طبق شیوع‌شناسی اخیر، یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر درگیر اعتیاد هستند که حدود ده درصد این رقم را زنان تشکیل می‌دهد.

این مقام مسوول در ستاد گفت: انگ جامعه نسبت به زنان معتاد، یک مشکل جدی در مسیر درمان اعتیاد آنان است که باعث می‌شود زنان معتاد انگیزه‌ای برای حضور در چرخه درمان نداشته باشند، چرا که حضور آنان در مراکز درمان و کاهش آسیب به مراتب کمتر از مردان معتاد است و متاسفانه رغبتی برای درمان ندارند.

دین‌پرست ادامه داد: شتاب تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر سنتی به روان‌گردان‌ها و محرک‌ها در زنان بیشتر از مردان است و حتی آثار اعتیاد در آنان کمتر از مردان نمایان است و آن به دلیل آثار ظاهری کمتر ناشی از مصرف مواد محرک متامفتامین‌ها در کوتاه مدت می‌باشد.

وی همچنین افزود: اگرچه از کل ۳۰۵۶ نفری که به دلیل سوء‌ مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در سال گذشته فوت کرده‌اند، ۷ درصد را (۱۹۹ نفر) زنان تشکیل می‌دهد، لیکن مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در زنان و دختران سریع‌تر از مردان است، زنان خیلی زود آسیب می‌بینند و به ته خط می‌رسند و خودکشی در زنان به ویژه دختران از دیگر عواقب ناشی از مصر مواد مخدر در اینگونه از قشر جامعه است.

وی ادامه داد: از دیگر آسیب‌هایی که از این حیث متوجه زنان معتاد می‌شود فراز از خانه، روسپیگری، فقر، بیماری‌های عفونی مثل ایدز، هپاتیت و بیماری‌های مقاربتی و اسف‌بار‌تر از همه آن‌ها خشونت‌ها و سوء استفاده جنسی از اینگونه از معتادان می‌باشد.

دین‌پرست گفت: ما سعی داریم تا همه سیاست‌های راهبردی لازم را در این کمیته تعیین کنیم و می‌خواهیم تمام تهدیداتی که متوجه زنان است شناسایی شوند و ضمن شناسایی خانواده‌های در معرض خطر، اقدامات خود را برای حمایت این گروه متمرکز کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: همه داشته‌ها و ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های عضو کمیته و حتی دستگاه‌های دیگری که ممکن است به جمع این کمیته اضافه شوند، باید متمرکز و هدفمند شوند تا اهداف کمیته محقق شود.

گفتنی است در این جلسه، نمایندگانی از اعضای این کمیته متشکل از وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، تعاون، علوم بهداشت، نیروی انتظامی و بهزیستی، سازمان زندان‌ها، مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، ‌ شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، بسیج زنان کشور، سازمان‌ فنی و حرفه‌ای و کمیته امداد حضور داشتند و در پایان جلسه نقطه نظرات و پیشنهادات خود را راجع به آیین‌نامه کمیته مطرح کردند.

منبع:  http://goo.gl/QnlvstLeave a reply

Your email address will not be published.