صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  حسن روحانی: دولت برا...
مرداد
۱۸
۱۳۹۲
حسن روحانی: دولت برای زنان فرصت برابر در فعالیت‌های اجتماعی به وجود می‌آورد
مرداد ۱۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

7453_780عکس: مهرخانه

معیار ما برای انتخاب کابینه، شایستگی افراد و نیاز کشور به افراد باسابقه، متخصص و باتجربه بود. ما احساس کردیم زمانی نداریم برای اینکه بار دیگر بخواهیم خطا کنیم.

اولین نشست خبری رئیس‌جمهور دقایقی پیش با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد.

در این نشست حسن روحانی به ابهامات به وجود آمده در خصوص عدم به کارگیری زنان در کابینه پاسخ داد.

رئیس‌جمهور در ابتدای نشست در پاسخ به سؤالی در رابطه با یارانه‌ها اظهار داشت: یارانه موضوع نخستین جلسه هیئت دولت است که فردا چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۲ برگزار می‌شود و پرداخت آن به همان مقدار قبل ادامه می‌یابد.

تدوین حقوق شهروندی جزء وعده‌های این دولت است

وی در خصوص اصول معطل مانده قانون اساسی و احیای حقوق شهروندی گفت: تدوین حقوق شهروندی جزء وعده‌های این دولت است. این کار با شروع کار دولت در بخش مربوطه شروع خواهد شد. مبنای اصلی ما در تدوین حقوق شهروندی فصل سوم قانون اساسی و حقوق ملت است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قانون اساسی ما بسیار مترقی و پویاست، افزود: اصول قانون اساسی می‌تواند به خوبی حقوق شهروندی مردم را تأمین کند، به شرط اینکه در کنار این قانون اساسی قوانین موضوعه مورد نیاز تدوین شود. بنابراین دولت این کار را خواهد کرد که اگر اصولی از قانون اساسی در این بخش معطل مانده، اجرایی و عملیاتی شود.

فضای دانشگاه باید بازتر باشد

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تفکیک جنسیتی و بازگردان نشاط به دانشگاه‌ها تصریح کرد: فضای دانشگاه باید فضای بازتر با احساس امنیت بیشتر، با آزادی بیشتر برای بیان اظهارنظر و با نشاط بیشتر و توأم با فضای علمی و فرهنگی پررنگ و در کنارش فضای سیاسی مورد لزوم جامعه و کشور ما باید باشد.

روحانی ادامه داد: در همین چارچوب با بخش فرهنگی دولت صحبت شده است و با فردی که به عنوان وزیر آینده علوم در نظر گرفته شده، به طور مفصل صحبت کرده‌ام. امیدوارم دولت قادر باشد با کمک همگان و همه فعالان دانشجویی، در دانشگاه فضای بهتری را برای تضارب آرا و گفتگو و علم و دانش و بحث و بررسی و انتقادهای سازنده به وجود آورد.

در این ۱۰۰ روز به مردم بیان خواهم گفت که وضع اقتصادی و مشکلات کشور چگونه است؟

رئیس‌جمهور در رابطه با حل مشکلات اقتصادی اظهار داشت: در طول ۱۰۰ روز اول همکاران من وضعیت واقعی کشور را به تدریج برای مردم بیان خواهند کرد که مردم بدانند وضع اقتصادی و مشکلات کشور چگونه است؟ البته در این ۱۰۰ روز هم برنامه‌هایی تقدیم و اجرا خواهد شد و همزمان اقداماتی هم در زمینه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاست خارجی و داخلی انجام خواهد شد.

وی افزود: کارگروه‌ها برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را تدوین کرده‌اند. برنامه ۱۰۰ روزه و ۶ ماهه و سالانه داریم و در این زمینه هم اقداماتی خواهد شد؛ اما اینکه چه زمانی این شکاف کاملاً پر می‌شود بستگی به بررسی‌ها دارد و اصل این به عنوان یک هدف مدنظر خواهد بود.

مبنای انتخاب من نه سهم‌خواهی گروه‌ها بوده و نه فشارگروه‌ها

رئیس‌جمهور در مورد انتقادات وارد شده به لیست وزیران و سهیم نشدن زنان در کابینه افزود: معیار ما برای انتخاب کابینه، شایستگی افراد و نیاز کشور به افراد باسابقه، متخصص و باتجربه بود. ما احساس کردیم زمانی نداریم برای اینکه بار دیگر بخواهیم خطا کنیم.

وی ادامه داد: به ملت می‌گویم مبنای انتخاب من نه سهم‌خواهی گروه‌ها بوده و نه فشارگروه‌ها. مبنای ما معیارها بوده است. همه افرادی که انتخاب کردم در لیست کارگروه‌ها وجود داشتند و مورد بررسی قرار گرفته بودند و مبنایمان شایسته‌سالاری و اعتدال‌گرایی بوده است.

من بر سر قولم هستم

روحانی تأکید کرد: دولت فرصت برابر برای خانم‌ها در فعالیت‌های اجتماعی به وجود می‌آورد و من بر سر قولم هستم. حتی در هیئت دولت افرادی از خانم‌ها خواهند بود، از نظرات آنها استفاده خواهد شد، و به عنوان معاون در کابینه خواهند بود؛ اما حتی اگر یک وزیر خانم باشد، اصلاً نباید خانم‌ها قانع باشند و نباید اینطور معنی شود که اگر یک خانم وزیر شد زنان به حقشان رسیدند بلکه باید تمام عقب‌ماندگی‌ها در سطوح مختلف مدیریتی جبران شود و در اولین جلسه کابینه تأکید خواهم کرد که از خانم‌های صاحب تخصص و دانش استفاده شود.

منبع: http://goo.gl/I7Cjr9Leave a reply

Your email address will not be published.