صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  در اختلافات خانوادگی...
مرداد
۱۸
۱۳۹۲
در اختلافات خانوادگی به دنبال مقصر نگردید
مرداد ۱۸ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

tebyan 1

طرح: تبیان

در اختلافات خانوادگی به دنبال مقصر نگردید و قصد اثبات حقانیت خود را هم نداشته باشید، زوجین باور داشته باشند که حق با هر دوی آنهاست، چرا که هر یک از زوج‌ها بر اساس داستانی که خود برای زندگی نوشته است به مسائل و موضوعات زندگی نگاه می‌کند.

ناهید سلیمانی، کارشناس ارشد روانشناسی تاکید کرد: زوجین سعی کنند دیدگاه‌های خود را به همسرشان نزدیک کنند. بیشتر افراد گرایش به این تفکر دارند که رفتار ناخوشایند دیگران ریشه در ذات آنها دارد، ولی علت رفتار ناخوشایند خود آنها موقعیت و شرایطی است که در آن قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه امروزه بیش از هر زمان دیگری زوجین در زندگی خانوادگی با مشکل مواجه هستند، گفت: مراجعه روزافزون زوجین به دفتر روان شناسان و مشاوران خانواده با طرح این پرسش که چرا روابط تا این حد با مشکل مواجه می شوند؟ اذهان عمومی را متوجه اهمیت این موضوع می کند.

سلیمانی در ادامه افزود: عمدتا در هنگام بروز اختلاف میان زوجین، یا برقراری روابط صمیمانه میان آنان بسیار دشوار است و یا زوج ها به دلایلی در حفظ و بهبود این رابطه صمیمانه عاجز هستند.

این کارشناس ارشد روانشناسی با تاکید بر اینکه برای درک این مشکل باید نگاه متفاوتی به آناتومی عشق داشت، گفت: برگ عشق یک مثلث سه وجهی است که سه وجه آن شامل صمیمیت، شور و شهوت و تعهد است که در گونه‌های مختلف عشق این عناصر به صورت‌های مختلفی با هم ترکیب می شوند وعشق کامل عشقی است که هر سه این مولفه‌ها در آن حضور دارند و هر یک از همسران با ترکیب مقدار خاصی از این عناصر یک قصه عشق را می سازند.

وی با اشاره به مشکلات مراجعان در مراکز مشاوره یادآور شد: اغلب افراد به علت اینکه با قصه متفاوتی بزرگ شده‌اند، با دید متفاوتی به زندگی مشترک و به زوج خود می نگرند و معمولا در گفت‌وگو با زوج‌هایی که در آستانه طلاق هستند ملاحظه می شود، دیدگاه هر کدام از آنها در مورد زندگی مشترکشان متفاوت است.

این کارشناس ارشد روانشناسی اظهارکرد: با شنیدن نظریات زوجین درمی یابیم که هر یک از آنها از دو ازدواج متفاوت صحبت می کنند و در برخی مواقع تصویر یکی از زوج ها هیچ شباهتی به تصویری که زوج دیگر از زندگی شان ترسیم می کند ندارد و علت جدایی آنها نیز همین مشکل است که داستان‌های آنان چنان از هم دور شده که هیچ وجه مشترکی ندارند.

اغلب اختلافات زوجین به علت تصور مبهم از احساسات همسر نسبت به خودشان بوجود می‌آید

وی یادآور شد: وقتی از زوج‌ها می پرسیم چه احساسی نسبت به همسر خود دارند و فکر می کنند و یا همسرشان نسبت به آنها چه احساسی دارد؟ اغلب متوجه می‌شویم که هر یک تصوری بسیار مبهم از احساس واقعی همسرشان نسبت به خود دارند که این حتی در میان زو ج هایی که رابطه خوبی با هم دارند مشهود است، در حالیکه این مسئله یعنی فاجعه و به همین علت است که همواره بر لزوم گفت و گوهای مرتب و هفتگی زوجین و اعضای خانواده با یکدیگر تاکید می شود.

سلیمانی با تاکید بر اینکه بیشتردلایلی که از جانب همسران برای پایان رابطه عنوان می شود معلول هستند، گفت: همانگونه که گاه زوجین در آغاز رابطه، صفت‌ها و خصوصیات غیر واقعی را به عشق خود نسبت می دهند تا آن را به قد و قواره آرمان ها و رویاهایشان در آورند، وقتی هم متوجه می شوند که این فرد با داستان عشق آنان ناهمخوان است، خصوصیاتی غیر واقعی را به او نسبت می دهند تا سرد شدن رابطه ی خود با او را توجیه کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: افراد در شروع زندگی باید این واقعیت را بپذیرند که داستان‌های زندگی و در واقع تجسم هر فرد از آینده با دیگری کاملا متفاوت است. مثلا” دختری را در نظر بگیرید که قصه عشق او داستان باغ است. از نظر او زندگی مانند یک باغ است که زن و مرد باید مدام به آن رسیدگی کنند تا باغ زندگی همیشه با صفا بماند. حال اگر داستان زندگی همسر او قصه تجارت باشد و روابط را از دید سود و زیان اقتصادی بررسی کند و یا اولویتش در زندگی کار و موفقیت‌های حرفه ای باشد، مسلم است که پس از مدتی این رابطه به سردی می گراید؛ بنابراین بهتر است با کسی شریک و همراه زندگی شوند که داستان عشقش مشابه داستان وی باشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی با تاکید بر اهمیت واقع بینی در آغاز زندگی زوجین گفت: همسران باید رویدادهای واقعی را از تخیلات و داستان‌های خود تفکیک کنند، اما تفکیک دقیق واقعیت از داستان‌هایی که برای خود نقل می کنند دشوار است؛ زیرا هر فرد واقعیت روابط را طوری شکل می دهد که با تصوراتش سازگار باشد. تنها یک واقعیت قابل شناسایی است و آن هم واقعیتی است که خود ساخته اند.

سلیمانی در پایان تصریح کرد: گاه ضرورت دارد افراد داستان عشق خود را تغییر دهند. این کار غیر ممکن نیست؛ اما نیاز به تمرین و خود آگاهی دارد. باید تلاش کنند قسمت‌های ناساز داستان زندگی را حذف کنند و سرگذشت خوش و پایان دلپذیری برای ادامه زندگی ترسیم کنند. بیشتر افراد گرایش به این تفکر دارند که رفتار ناخوشایند دیگران ریشه در ذات آنها دارد؛ ولی علت رفتار ناخوشایند خود آنها موقعیت و شرایطی است که در آن قرار دارند، اگر می خواهند در مورد رفتار همسرشان قضاوت کنند، بهتر است انصاف را رعایت کنند.

منبع: http://goo.gl/UvnGb0Leave a reply

Your email address will not be published.