صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  دنیا دارد به تو می ...
مرداد
۱۶
۱۳۹۲
دنیا دارد به تو می گوید، آیا می شنوی؟ مرد واقعی زن را کتک نمی زند
مرداد ۱۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۲

image_pdfimage_print

4997649098_f9f95386b4_b

نویسنده: رامی الحامس

خانه امن – اینکه یک پنجم زنان برزیلی از خشونت خانگی که شامل خشونت فیزیکی، روانی، احساسی و همچنین تجاوز دوران ازدواج رنج می برند آمار تکان دهنده ای است. خشونت گر معمولاً دوست پسر، شوهر، شریک زندگی قبلی، و یا مردی از اعضاء خانواده آنهاست.

بدلیل این مشکل،یک کمپین اینترنتی اوایل امسال راه اندازی شد که مردان واقعی را برای نشان دادن مسئولیت مشترکشان علیه خشونت خانگی آزمایش می کند.

بانک جهانی با مشارکت مؤسسه Maria da Penha Fernandes همراه با دیگر جنبش های حقوق زنان برزیلی و جوامع، کمپینی را در مارچ سال ۲۰۱۳ بنام “مردان واقعی زنان را کتک نمی زنند” آغاز کرد. ورزشکاران، هنرپیشه ها و اعضای جامعه برزیل نیز به صفحه Facebook بانک جهانی پیوستند تا به برزیلی ها بگویند که در برابر خشونت خانگی سکوت را بشکنند.

آنها در Facebook  وInstagram  عکس های شخصی خود را پست کردند که همه با شعار های این کمپین و Hashtag “من یک مرد واقعی هستم” قابل تمایز بودند.

” مردان واقعی زنان را کتک نمی زنند”

“در برزیل هر چهار دقیقه یک زن در اثر خشونت خانگی کشته می شود”. بر اساس آماری که در جلسه اداره پیگردهای قانونی عمومی در Rio Grande do Sul در مارچ ۲۰۱۳ ارائه شد: “خشونت خانگی دلیل اصلی مرگ زنان بین ۱۶ تا ۴۴ ساله است. ۹۹ درصد این جرائم نتیجه حس حسادت و مالکیت و ۷۷ درصد از خشونت ها پس از قهر و جدایی اتفاق می افتند. این آمار بسیار تکان دهنده است”.

“رنگ بنفش به هیچ زنی نمی آید”

راهنمای خشونت سال ۲۰۱۲ مشخص می کند که بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۰، حدود ۹۱۹۳۰ زن در برزیل به قتل رسیده اند. بطور متوسط از هر۱۰۰ هزار زن تعداد ۴٫۵ زن در اثر خشونت خانگی کشته شده اند که کشورهای Espirito Santo، Parana، و Alagoas بالاترین آمار را دارند.

یک گزارش اصلاح شده که مختص آمار کشته شدن زنان در برزیل است نشان می دهد که ۶۸٫۸ درصد قتل زنان در محیط خانه و خانواده بین سنین ۲۰ تا ۴۹ سالگی توسط شریک زندگی کنونی و یا شریک زندگی قبلی صورت می گیرند.

این گزارش همچنین اضافه می کند: از میان ۸۴ کشوری که اطلاعات آنها از سیستم آماری سازمان بهداشت جهانی بدست آمده است، برزیل با آمار قتل تعداد ۴٫۴ زن از میان هر ۰۰۰ ۱۰۰ زن، هفتمین کشوری است که بالاترین آمار قتل زنان را دارد.

 تا سال ۲۰۰۶ و تا زمانی که قانون شماره ۱۱٫۳۴۰ که قانون Maria da Penha نامیده می شود مصوب نشده بود خشونت خانگی جزئی از جرائم فدرال محسوب نمی شد (Maria یکی از رهبران جنبش حقوق زنان برزیل است که خود قربانی خشونت خانگی بوده است). علی رغم تلاش های فراوانی که اخیراً نه تنها در سطوح قانونی و قضائی بلکه در سطوح اجتماعی و بنیادی صورت گرفته است، همچنان آمار خشونت بالا است و اغلب بدلیل ترس از مجازات، خشونت های بیشتر، و ننگ اجتماعی گزارش نمی شوند.

متأسفانه این آمار رو به کاهش نیست و در سال های اخیر تعداد تماس هایی که با مراکز امداد رسانی به زنان برزیلی صورت می گیرد ۱۶ برابر شده اند.

بانک جهانی به همراه کنگره ملی برزیل و شبکه تلویزیونی Camara مسابقه تهیه فیلم کوتاهی از قانون Maria da Penha برنامه ریزی کرده است که در این مسابقه به ۵ فیلم جایزه داده شده است:

–          مقام اول: فیلمی راجع به گروهی از زنان که در Sao Paulo علیه تبعیضات جنسی فعالیت می کردند.

–          مقام دوم: فیلمی راجع به گروهی از هنرمندان زن که یکی از آنها به نام Carmen، توانایی و شجاعت ترک شوهر خشونت گرش را پیدا کرد.

–          مقام سوم: فیلمی از زن بومی به نام Lucilia که مرتب بر علیه شریک زندگی سابقش پرونده تشکیل می داد، اما پلیس هرگز پیگیری نکرد.

–          مقام چهارم: فیلمی از Silvia، فعال حقوق زنان که توسط نا پسری اش که مرتب دخترش را کتک می زد به قتل رسید.

–          مقام پنجم: فیلمی از Veronica، Carmen، و Sara که بالاخره موفق به نجات خود از دست همسران خشونت گرشان شدند.

ناتاشا بیکر به عنوان فعال حقوق بشر پس از شنیدن داستان زندگی و کار Maria da Penhaدر بلاگ خود می نویسد: “یکی از بزرگترین منافع ایجاد شبکه های ارتباطی شناختن سازمان ها، شرکت ها و جنبش هایی است که امید به زندگی و دنیا می آورند”. هر کسی می خواهد خشونت خانگی و یا موردی از تبعیض جنسی را گزارش دهد با شماره ۱۸۰ تماس بگیرد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/cJM6Bi 1. این آمار از زمانی گرفته شده؟ آیا درسته؟ هر روز ۲۴ ساعت و هر ساعت ۶۰ دقیقه به عبارتی در روز می شود ۳۶۰ نفر و در ۳۶۵ روز می شود ۱۳۱۴۰۰ پس در هر ۴ دقیقه نمی تواند باشد شاید در هر ۴ ساعت.

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on مرداد ۱۷, ۱۳۹۲

   آقای سعید با تشکر فراوان از توجه شما
   این متن ترجمه شده و منبع آن در آخر مقاله ذکر شده
   به نکته خوبی اشاره کردید در صورت امکان با منبع اصلی تماس بگیرید
   چون ما تنها مطلب را عینا” ترجمه کردیم و حق هیچ دخل و تصرفی در آن نداریم
   با تشکر مجدد
   خانه امن

Leave a reply

Your email address will not be published.