صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بیش از 25 درصد از سا...
مرداد
۱۵
۱۳۹۲
بیش از ۲۵ درصد از سالمندان کشور زیر خط فقر هستند
مرداد ۱۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

hemmat khahi-18-42عکس: ایسنا

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با بیان اینکه ۲۵ درصد جامعه سالمندی کشور زیر خط فقر هستند، اظهار کرد: یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سالمندان تحت پوشش کمیته امداد هستند و این بدین معناست که این افراد زیر خط فقر قرار دارند.

حسسین نحوی نژاد در اولین شورای ساماندهی امور سالمندان که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف استان تهران در شیرخوارگاه آمنه برگزار شد، با اشاره به اینکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار سالمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند، خاطر نشان کرد: ۲۰۰ هزار سالمند دیگر نیز تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند.

 وی تاکید کرد: توجه به سن بالای ۶۰ سالگی سالمند تنها برای مصوبات بازنشستگی است و این موضوع به هیچ وجه نشانگر سرزنده بودن و از کارافتادگی و نیز کهنه بودن سالمندان نیست.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان در تعریف پدیده سالمندی گفت: بر اساس منابع علمی، زمانی که هشت درصد جمعیت کشور را افراد ۶۵ سال و بالاتر و یا ۱۲ درصد جمعیت آن را افراد ۶۰ سال و بالاتر تشکیل دهند، پدیده سالمندی در جمعیت استقرار یافته است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۸٫۲ درصد جمعیت کشور سالمند هستند، اظهار کرد: هرچه جمعیت سالمند کشور رشد یابد جمعیت زیر پنج سال در حال کاهش است و این موضوعی است که ما با آن درگیر خواهیم بود، چرا که جمعیت سالمندان در حال رشد و جمعیت زیر پنج سال در حال کاهش است.

 تنها ۳۰ درصد سالمندان کشور تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند

وی با انتقاد از تحت پوشش بیمه تکمیلی نبودن جامعه سالمندان در کشور تاکید کرد: ۲۷ درصد ظرفیت‌های بهداشتی کشور برای سالمندان صرف می‌شود و این گروه تقریبا سه برابر جمعیت‌شان نیازمند رسیدگی‌های بهداشتی هستند اما تنها ۳۰ درصد سالمندان کشور تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارند.

اختلالات سلامت روانی ۳۷ درصد سالمندان

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با اشاره به شاخص سلامت عمومی که نمره سلامت عمومی را نشان می‌دهد، گفت: ۳۷ درصد سالمندان در کشور دچار اختلالات سلامت روانی همانند افسردگی، افضطراب و وسواس هستند.

نحوی نژاد قوانین سالمندآزاری در کشور را شفاف ندانست و اظهار کرد: تحقیر سالمند، دشنام دادنه به سالمند،‌ محروم کردن سالمند از دارایی‌هایش، نبود توجه به بهداشت سالمندان از جمله مسائلی است که در تعریف سالمند آزاری وجود دارد، اما به هیچ وجه به آن توجه نمی‌شود.

وی افزود: در خصوص رسیدگی به سالمندان در کشور مشکلات عدیده‌ای وجود دارد که موازی کاری دستگاه‌ها یکی از این مشکلات است به طور مثال بین بهداشت، درمان و توان بخشی سالمندان مرزبندی مشخصی وجود ندارد.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان به مصوبات شورای ملی سالمندان اشاره کرد و گفت: ایجاد دبیرخانه دائمی شورای ساماندهی سالمندان در سازمان بهزیستی، طرح تکریم سالمندان در دستگاه‌ها، صدور کارت منزلت سالمندان، برگزاری دوره‌های طب سالمندان، ایجاد شهر یا منطقه دوستدار سالمند و ایجاد بنیاد فرزانگان از جمله موضوعاتی است که در دستور کار شورای ملی سالمندان قرار دارد.

منبع: http://goo.gl/AMZ2d7Leave a reply

Your email address will not be published.