صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  گزارش ویژه اتحادیه ا...
مرداد
۱۴
۱۳۹۲
گزارش ویژه اتحادیه اروپا از خشونت خانگی علیه زنان
مرداد ۱۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

Secretary-General Ban Ki-moon  addresses the European Parliament.

آگاهی و منابع اطلاعاتی در مورد خشونت خانگی در اتحادیه اروپا

خانه امن: تعداد کثیری از مردم کشورهای عضو اتحادیه اروپا از وجود خشونت خانگی اطلاع دارند . ۹۸% درصد مردم در مورد خشونت خانگی شنیده اند و از این تعداد ۹۲% آنها این اطلاعات را از طریق تلویزیون دریافت کرده اند، پس از آن مجله، روزنامه، و دیگر وسائل ارتباط جمعی در این اطلاع رسانی نقش داشته اند (۵۹%) و ۴۱ درصد از مردم نیز گفته اند از طریق رادیو در مورد خشونت خانگی اطلاع پیدا کرده اند، ۲۹% درصد دیگر نیز از طریق دوستانشان.

از مکان های دیگری که مردم عضو اتحادیه اروپا در مورد خشونت خانگی مطلع شده اند می توان از: ۱۷% خانواده، ۱۶%، کتاب، ۱۵% اینترنت، ۱۵% محل کار، ۱۳% سینما، ۹% مدرسه، و ۳% از طرق دیگر نام برد.

با مشاهده به نتیجه ای که از تک تک کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدست آمده مشخص می شود که تلویزیون نقش عمده ای در مطلع کردن مردم از وجود خشونت خانگی علیه زنان در کشورهای عضو داشته است، اما نتیجه در مورد وسائل ارتباط جمعی دیگری که در بالا به آنها اشاره شد در کشورهای عضو گوناگون بوده است بطور مثال در کشور فنلاند ۹۰ درصد پاسخ دهندگان پرسشنامه گفته اند از طریق مجله و روزنامه از خشونت خانگی مطلع شده اند.

اتحادیه اروپا خشونت علیه زنان را اینگونه تعریف می کند: “هر خشونت و تبعیض جنسی که چه در زندگی خصوصی و چه در زندگی عمومی باعث آزار و صدمه فیزیکی، جنسی، و روانی به زنان می شود است  که از آن جمله می توان از تهدیدهایی چون تهدید به محروم کردن از آزادی نام برد”. احتمالاً برای اتحادیه اروپا خشونت خانگی به عنوان مهمترین نوع خشونت علیه زنان محسوب و در اولویت رسیدگی قرار دارد.

با اینکه بدون شک اتحادیه اروپا در مورد اطلاع رسانی به زنان و تأمین اماکنی برای حفاظت از زنان خشونت دیده پیشرفت هایی صورت داده است، اما همچنان زنان کشورهای عضو از خشونت هایی که از طرف شرکای زندگیشان به آنها وارد می شود رنج می برند. طبق آمار گزارش شده بوسیله شورای اروپا، از هر چهار زن اروپایی یک زن، در دوره ای از زندگی خود مورد خشونت خانگی قرار می گیرد و سالانه حدود ۶ تا ۱۰% از زنان از خشونت خانگی رنج می برند.

مذاکراتی در خصوص راه کارها و چگونگی ایجاد یک رصدخانه اروپایی که اطلاعات راجع به خشونت خانگی را جمع آوری و به اشتراک بگذارد صورت گرفته است و خط اورژانس تلفنی اتحادیه اروپا (خط ۱۱۶) برای کمک به قربانیان تاسیس شده است.

در دومین جلسه سران “زنان در قدرت” در مارچ سال ۲۰۱۰ و بیانیه “کادیز” که توسط وزرا و رهبران سیاسی زن در سرتاسر اتحادیه اروپا صورت گرفته قدم هایی برداشته شده است. بیانیه کادیز متذکر می شود که برابری جنسی هنوز در اتحادیه  بطور تمام و کمال انجام نمی گیرد و خشونت علیه زنان مسئله ای ادامه دار و تجاوز به حقوق بشر است. دراین کنوانسیون که از میان برداشتن هر نوع تبعیض علیه زنان که ۳۰ سال پیش تصویب شد، کشورهای عضورا متعهد کردکه برای خاتمه دادن به خشونت خانگی هراقدامات لازمه راانجام دهند.

بدنبال حل این مشکل، کمیسیون اروپا از سال ۱۹۹۷ در برنامه “دافنه” برای رسیدگی به انواع مختلف خشونت در اتحادیه اروپا و خصوصاً در مورد خشونت خانگی بر روی پروژه هایی سرمایه گذاری کرده که تمرکز اصلی آنها بر روی پیشگیری از وقوع خشونت خانگی است.

در نهایت ریاست اتحادیه اروپا در اولین دوره سال ۲۰۱۰ خشونت خانگی علیه زنان را یکی از اصلی ترین موارد تمرکز دوره ۶ ماهه اعلام کرد و همچنین بر نتایج بدست آمده توسط شورای اشتغال اروپا و سیاست های اجتماعی و شورای امور سلامت و مصرف کننده که قصد پایان دادن به خشونت علیه زنان را در اتحدیه اروپا دارند تاًکید جدی کرده است.

در چنین شرایطی بود که اداره کل کمیسیون اروپا برای امنیت، عدالت و آزادی از محققان خواست تا میزان و چگونگی درک و فهم و نظر اروپائیان در مورد خشونت خانگی را بررسی کنند.حال با اینکه تلویحاً در این تحقیق منظور از خشونت می تواند خشونت علیه مردان را نیز در برگیرد ، مرکز تحقیقات TNS OPINION با ۲۶۸۰۰ تن از شهروندان اروپایی در فوریه و مارچ ۲۰۱۰ در مورد خشونت خانگی علیه زنان در ۲۷ عضو اتحادیه اروپا مصاحبه کرد. متدلوژی استفاده شده در این تحقیق بر گرفته از تحقیقاتی است که اداره کل ارتباطات (واحد تحقیق و سخنرانی نویسی) انجام داده است. یکی از یادداشت های تکنیکی در مورد روش مصاحبه توسط مرکز تحقیقات TNS OPINION و شبکه اجتماعی به این گزارش ضمیمه شده است. این یادداشت نمایانگر روش های مصاحبه و پارامتر های جمعیتی است.

این تحقیق بدنبال تحقیق دیگری بنام EU15 که در سال ۱۹۹۹ در ۱۵ کشوراروپایی که در آن زمان اتحادیه اروپا را تشکیل می دادند صورت گرفته است. گزارش در دست، به تجزیه و تحلیل تکامل تدریجی پاسخ ها در تحقیق EU15 در آن دهه می پردازد و یک تحلیل  نسبی از نتایج آن دو تحقیق خواهد داشت. با این حال این تحقیق تحلیلی از کشورهای جدید عضو که مقایسه روند آنها امکان پذیر نیست را نیز در بر خواهد گرفت.

این تحقیق همچنین به بررسی دقیقی از اطلاعات آماری- اجتماعی دارد که به درک صحیح بخش های مختلف جامعه اروپایی نسبت به خشونت خانگی علیه زنان دارند کمک می کند. جزئیات آماری تحقیق شامل جنس، سن که به ۵ قسمت دسته بندی می شوند، تأثیر میزان تحصیلات، و برخی دیگر از شرایط اقتصادی- اجتماعی است و بیشتر بر روی میزان نزدیکی پاسخگویان پرسشنامه به خشونت خانگی تأکید داشته است که از طریق سؤالاتی از جمله اینکه آیا مردم قربانیان و خشونت گران را می شناسند مشخص شده است.

خشونت خانگی علیه زنان در اتحادیه اروپا

  میزان آگاهی از خشونت خانگی علیه زنان در جامعه اروپا

اکثریت قریب به اتفاق مردم اروپا بر این باورند که خشونت علیه زنان مشکلی بسیار شایع است و تعداد این افراد روز به روز افزایش می‌یابد.

در حالی که اقلیت مردم  ۲۷% اتحادیه اروپا به شیوع خشونت خانگی علیه زنان در کشور خود معتقد هستند، اکثریت پاسخ‌دهندگان  ۵۱%  اعتقاد دارند که این نوع خشونت نسبتاً رایج است.] سوال : به طور کلی، به نظر شما خشونت خانگی علیه زنان در کشور شما تا چه حد شایع است؟ پاسخ های احتمالی: خیلی شایع، نسبتا” شایع، نه چندان شایع، اصلا” شایع نیست، نمی دانم [ فقط تعداد کمی از مردم اروپا بر این باورند که خشونت خانگی یا خیلی شایع نیست ۱۷%  یا اصلاً شایع نیست  ۱% و ۴% از افراد نیز در این باره اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

پرسش: به طور کلی به نظر شما خشونت خانگی علیه زنان در (کشورما) چقدر شایع است؟

eu1

  • گزینه ها: بسیار شایع، نسبتاً شایع، نه چندان شایع، اصلاً شایع نیست، نمی‌دانم

بررسی در سطح کشور نشان داده است که درک افراد نسبت به مسئله خشونت خانگی در کشورهای عضو تفاوت زیادی دارد. در ایتالیا، ۹۱% از افراد فکر می‌کنند که خشونت خانگی علیه زنان یا بسیار شایع یا نسبتاً شایع است، ۸۹% از پاسخ‌دهندگان در فرانسه، ۸۷% در بریتانیا و ۸۶% در پرتغال همین نظر را دارند. این نتایج به‌ویژه در ایتالیا و فرانسه که هیچ یک از آنها در زمینه مجاورت پاسخ‌دهندگان با خشونت نمره بالایی کسب نکردند (به‌ویژه ایتالیا)، جالب توجه است.

هر چند، فقط ۵۰% از پاسخ‌دهندگان در جمهوری چک بر این باورند که خشونت خانگی بسیار شایع یا نسبتاً شایع است و این دو پاسخ در بلغارستان ۵۶% ، اتریش  ۶۳% و آلمان  ۶۴% نمرات نسبتاً پایینی کسب کردند. ۴۷% از مردم جمهوری چک خشونت خانگی را نه چندان شایع یا کاملاً غیر شایع می‌دانند. این میزان در مقایسه با میانگین ۱۸% مردم اتحادیه اروپا بسیار بالاتر و در مقایسه با کشور بعدی بالا، بلغارستان با ۳۳%، بسیار جلوتر است.  چنانچه جامعه چک تا حد زیادی فاقد خشونت خانگی نباشد، این آمار ممکن است بیانگر این واقعیت باشد که سطح آگاهی مردم از این مشکل در این کشور عضو خاص، پایین است. همان‌طور که در فصل نخست این گزارش ذکر شد، نمره جمهوری چک در دو متغیر از سه متغیری که مشخص می‌کنند آیا پاسخ‌دهندگان با قربانی یا مرتکب خشونت خانگی آشنا هستند یا خیر، زیر میانگین است.

پرسش:  به‌طور کلی، به نظر شما خشونت خانگی علیه زنان در (کشور ما) چقدر شایع است؟

کشورهای پاسخ دهنده: ایتالیا، فرانسه، انگلیس، پرتقال، رومانی، اسلوونی، هلند، لیتوانی، اسلواکی، اسپانیا، بلژیک، مالتا،مجارستان، ایرلند، یونان، فنلاند، لاتویا، سوئد، دانمارک، قبرس، استونی، لهستان، لوکزامبورک، آلمان، اتریش، بلغارستان، جمهوری چک 

eu22

پاسخ ها: کاملاً “شایع”

مقایسه نتایج جدید EU15 با نتایج ده سال قبل نشان می‌دهد که تعداد افرادی که خشونت خانگی را بسیار شایع یا نسبتاً شایع می‌دانند، بیشتر است (۸۰% با مقدار قبلی ۷۴%).

پرسش: به‌ طور کلی، به نظر شما خشونت خانگی علیه زنان در (کشور ما) چقدر شایع است؟

دانمارک، فرانسه، هلند، ایتالیا، فنلاند، لوکزامبورگ، بلژیک، انگلیس، پرتقال، ۱۵ کشور اولیه تشکیل دهنده اتحادیه اروپا، آلمان، سوئد، یونان، اسپانیا، اتریش، ایرلند

eu3

پاسخ‌ها: کاملاً “شایع”

Diff. EB73.2 فوریه – مارچ ۲۰۱۰ – EB51.0 مارچ – می ۱۹۹۹

هر چند، تغییرات گسترده‌ای را می‌توان در تک‌تک کشورهای عضو مشاهده کرد. آگاهی از خشونت خانگی در ۹ کشور از کشورهای EU15 افزایش قابل ملاحظه‌ای  داشته است. میزان افزایش به‌ویژه در دانمارک (۷۲% با مقدار قبلی ۴۷%)، فرانسه (۸۹% با مقدار قبلی ۷۳%) و هلند (۸۰% از مقدار قبلی ۶۹%) بیشتر بوده است. با وجود این، در حال حاضر در مقایسه با نظرسنجی قبلی، درصد بیشتری از پاسخ‌دهندگان سه کشور عضو یعنی ایرلند (۷۵% با مقدار قبلی ۸۱%)، اتریش (۶۳% با مقدار قبلی ۶۸%) و اسپانیا (۷۸% با مقدار قبلی ۸۲%) خشونت خانگی را بسیار شایع یا نسبتاً شایع می‌دانند. این تقابل بی‌شک بیانگر تلاش‌هایی است که برای ارتقای سطح آگاهی از این نوع خشونت در برخی کشورهای عضو صورت گرفته است.

eu4

پرسش:  به‌طور کلی، به نظر شما خشونت خانگی علیه زنان در (کشور ما) چقدر شایع است؟

گزینه ها: بسیار شایع، نسبتاً شایع، نه چندان شایع، اصلاً شایع نیست،

* این متغیر مبتنی بر پاسخ‌های داده شده به سوال ۱۱ و سوال ۱۲ است. پاسخ‌دهندگانی که به شش مورد پاسخ “خیر” داده اند، در دسته “خیر” قرار گرفته اند و آنهایی که حداقل به یک مورد پاسخ “بله” داده اند، در دسته “بله” قرار گرفته اند.

تفاوت‌هایی که قبلاً بین زنان و مردان در زمینه آگاهی از خشونت خانگی وجود داشت، دوباره در داده‌های اجتماعی-جمعیتی مربوط به آگاهی از خشونت دیده می‌شود. ۳۲% از زنان اتحادیه اروپا عقیده دارند که خشونت خانگی بسیار شایع است در حالی که تنها ۲۲% از مردان این نظر را دارند. با این که تعداد مشابهی از زنان و مردان خشونت خانگی را نسبتاً شایع می‌دانند، ۲۲% از مردان در برابر ۱۲% از زنان آن را چندان شایع نمی‌دانند.

پاسخ‌دهندگانی که حدی از مجاورت با خشونت خانگی را گزارش کرده اند، با احتمال بیشتر خشونت خانگی را در کشور خود بسیار شایع می‌دانند: ۳۵% از افرادی که با یک قربانی یا مرتکب خشونت آشنا هستند، بر این باورند که این مشکل بسیار شایع است در حالی که ۲۲% از افرادی که با افراد قربانی یا مرتکب خشونت آشنا نیستند، چنین نظری دارند.

  دیدگاه‌ها درباره خشونت خانگی علیه زنان

  در بسیاری از کشورهای عضو تغییرات اجتماعی خاصی دیده می‌شود. تعداد افرادی که هم‌اکنون خشونت خانگی را غیر قابل قبول و سزاوار مجازات می‌دانند، بسیار بیشتر شده است .

اکثریت قابل ملاحظه‌ای  ۸۴%  از پاسخ‌دهندگان اتحادیه اروپا بر این باورند که خشونت علیه زنان غیر قابل قبول است و افراد مرتکب همواره باید بر اساس قانون مجازات شوند ( “به نظر شما، آیا خشونت خانگی علیه زنان… است؟” پاسخ‌های احتمالی: قابل قبول در همه شرایط، قابل قبول در شرایط خاص، غیر قابل قبول ولی نه همواره سزاوار مجازات قانونی، غیر قابل قبول و همواره سزاوار مجازات قانونی، نمی‌دانم) . اقلیت قابل ملاحظه‌ای  ۱۲%  از افراد بر این باورند که این نوع خشونت غیر قابل قبول است ولی همواره مستحق مجازات قانونی نیست و این در حالی است که تعداد بسیار کمی از افراد خشونت خانگی را در شرایط خاص  ۲%  یا در همه شرایط  ۱%  قابل قبول می‌دانند.

پرسش: به نظر شما، آیا خشونت خانگی علیه زنان… است؟

5eu

گزینه ها: قابل قبول در همه شرایط، قابل قبول در شرایط خاص ، غیر قابل قبول ولی نه همواره سزاوار مجازات قانونی ، غیر قابل قبول و همواره سزاوار مجازات قانونی، نمی‌دانم

هر چند، این دیدگاه در همه کشورهای اتحادیه اروپا یکنواخت نیست، دیدگاه‌ها درباره خشونت خانگی در برخی کشورهای عضو کاملاً فرق می‌کنند.

در یونان، ۹۳% از پاسخ‌دهندگان اظهار کرده‌اند که خشونت علیه زنان غیر قابل قبول است و همواره سزاوار مجازات قانونی است. این دیدگاه در اسپانیا  ۹۱% ، قبرس  ۸۹% ، لیتوانی  ۸۹%  و سوئد بیشترین طرفدار را دارد. با این وجود، فقط ۶۶% از مردم لاتویا بر این باورند که خشونت علیه زنان غیر قابل قبول و همواره سزاوار مجازات قانونی است. این دیدگاه در فنلاند با ۶۷% و در رومانی با ۶۸% بیشترین طرفدار را دارد.

در فنلاند ۳۲% ، در مقایسه با سایر کشورهای اروپا  ۱۲%  تعداد بسیار بیشتری از مردم خشونت خانگی را غیر قابل قبول می دانند ۲۹% از مردم لاتویا نیز آن را همیشه سزاوار مجازات نمی دانند.

پرسش:  به نظر شما، آیا خشونت خانگی علیه زنان… است؟

6eu

یونان، اسپانیا، قبرس، لیتوانی، سوئد، پرتقال، ایتالیا، آلمان، انگلیس، مالتا، ( ۲۷ کشور عضو اتحادیه)، اسلوونی فرانسه، ایرلند، بلغارستان، مجارستان، هلند، دانمارک، لهستان، چک، اتریش، لوکزامبورگ، اسلواکی، استونی، بلژیک، رومانی، فنلاند، لاتویا

گزینه ها: غیر قابل قبول و همواره سزاوار مجازات قانونی ، غیر قابل قبول ولی نه همواره سزاوار مجازات قانونی، قابل قبول در شرایط خاص ، قابل قبول در همه شرایط، نمی‌دانم

در حالی که تعداد بسیار کمی از مردم اروپا خشونت خانگی را در شرایط خاص قابل قبول می‌دانند، ۵% از پاسخ‌دهندگان در بلژیک و ۴% از پاسخ‌دهندگان در لاتویا و رومانی این دیدگاه را دارند. در ضمن، ۳% از پاسخ‌دهندگان در ایتالیا بر این باورند که خشونت خانگی علیه زنان در شرایط خاص قابل قبول است.

پرسش:  به نظر شما، آیا خشونت خانگی علیه زنان… است؟

پاسخ ها: غیر قابل قبول و باید طبق قانون مجازات شود

یونان، پرتقال، آلمان، هلندف دانمارک، ۱۵ کشور عضو اتحادیه اروپا، انگلیس، سوئد، فرانسه، اسپانیا، ایرلند، بلژیک، لوکزامبورگف ایتالیا، فنلاند، اتریش

7eu

تحلیل کشورهای EU15 نشان می‌دهد که تعداد افرادی که در کشورهای عضو خشونت خانگی علیه زنان را غیر قابل قبول و سزاوار مجازات قانونی می‌دانند در مقایسه با ۱۰ سال گذشته بیشتر شده است. در واقع، تغییر دیدگاه قابل ملاحظه بوده است: در حال حاضر، ۸۶% از مردم این نوع خشونت را غیر قابل قبول و همواره سزاوار مجازات می‌دانند که این مقدار در نظرسنجی قبلی ۶۳% بود.

در برخی کشورهای عضو، تغییر دیدگاه واقعاً قابل ملاحظه بوده است.

در حال حاضر، ۹۳% از مردم یونان خشونت خانگی را غیر قابل قبول و همواره سزاوار مجازات می‌دانند که این مقدار در نظرسنجی قبلی ۲۵% بوده است . در پرتغال (۸۸% با ۴۶% قبلی)، آلمان (۸۶% با ۵۳% قبلی)، هلند (۸۱% با ۵۳% قبلی) و دانمارک (۸۱% با ۵۳% قبلی) دیدگاه‌ها دچار تغییرات عمده شده اند. در بسیاری از این کشورها،  تغییرات اجتماعی عمده‌ای در زمینه دیدگاه های مردم نسبت به خشونت خانگی رخ داده است.

پرسش: به نظر شما خشونت خانگی علیه زنان …؟

8eu

* این متغیر مبتنی بر پاسخ‌های داده شده به سوال ۱۱ و سوال ۱۲۲ است. پاسخ‌دهندگانی که به شش مورد پاسخ “خیر” داده اند، در دسته “خیر” قرار گرفته اند و آنهایی که حداقل به یک مورد پاسخ “بله” داده اند، در دسته “بله” قرار گرفته اند.

بار دیگر، بین دیدگاه‌های مردان و زنان درباره خشونت خانگی تفاوت اجتماعی-جمعیتی دیده می‌شود. زنان معمولاً تمایل بیشتری به مجازات شدن افراد مرتکب خشونت دارند. ۸۷% از زنان عقیده دارند که خشونت علیه زنان باید مجازات شود در حالی که تنها ۸۱% از مردان چنین نظری دارند. در مقابل، فقط ۱۰% از زنان عقیده دارند که خشونت خانگی همواره سزاوار مجازات قانونی نیست و ۱۵% از مردان نیز چنین نظری دارند. نکته جالبی که بین پاسخ‌دهندگان در معرض خشونت خانگی دیده می‌شود آن است که آنها با درصد بالاتری خشونت خانگی را غیر قابل قبول می دانند ولی آنرا همیشه  سزاوار مجازات قانونی نمی‌دانند و این در حالی است که تنها۱۱% از افرادی که در معرض خشونت نیستند چنین نظری دارند.

دلایل خشونت

شدت انواع مختلف خشونت

  خشونت خانگی از هر نوع از نظر اکثریت افراد جدی تلقی می‌شود ولی اقلیت قابل ملاحظه‌ای همچنان این مشکل را چندان جدی نمی‌دانند

پرسش: لطفا” بگوئید انواع خشونت خانگی” زیر” علیه زنان را چگونه می دانید؟

بسیار جدی، تا حدی جدی، نه چندان جدی، یا اصلا” جدی نمی دانید

گزینه ها: خشونت جنسی، فیزیکی، روانی، آزادی محدود، ترس از خشونت

9eu

از بین پنج نوع خشونت مورد بررسی، خشونت جنسی و خشونت فیزیکی در سطح اروپا جدی‌ترین انواع تلقی می‌شوند. ۸۵% از پاسخ‌دهندگان این نوع خشونت‌ها را بسیار جدی می‌دانند. ۷۱% از افراد خشونت روانی را بسیار جدی می‌دانند. ۶۹% از افراد همین نظر را درباره آزادی محدود و ۶۴% از مردم این نظر را درباره تهدید به خشونت دارند.

جایگاه نخست خشونت جنسی در این نظرسنجی نشان دهنده تفاوت‌های آشکار در سطح تک‌تک کشورهاست. در ۱۱ کشور عضو، حداقل نه نفر از ده پاسخ‌دهنده خشونت جنسی را بسیار جدی می‌دانند. در سوئد، ۹۵% از افراد، در بریتانیا ۴۹% از افراد، در فرانسه ۹۴% از افراد و در هلند ۹۳% از افراد این دیدگاه را دارند.

ولی در ۹ کشور عضو حداقل ۲۰% از پاسخ‌دهندگان خشونت جنسی را نسبتاً جدی و نه خیلی جدی می‌دانند. این کشورها عبارتند از: لیتوانی  ۲۶% ، پرتغال  ۲۶% ، لاتویا  ۲۴% ، لهستان  ۲۴% ، اسلوونی  ۲۲% ، رومانی  ۲۲% ، استونی  ۲۱% ، مجارستان  ۲۰%  و اتریش  ۲۰% .

پرسش: لطفا” بگوئید انواع خشونت خانگی” زیر” علیه زنان را چگونه می دانید؟

خشونت جنسی

10

گزینه ها:  بسیار جدی، تا حدی جدی، نه چندان جدی، یا اصلا” جدی نمی دانید

از سال ۱۹۹۹ به این سو، دیدگاه‌های مردم EU15 درباره جدی بودن خشونت جنسی به میزان اندکی تغییر کرده است: در حال حاضر، ۸۹% این نوع خشونت را بسیار جدی می‌دانند که این مقدار در نظرسنجی قبلی ۹۰% بود. هر چند، دیدگاه برخی از افراد کشورهای عضو  دچار تغییرات عمده شده است. در حال حاضر، در دانمارک (۹۲% با مقدار قبلی ۸۲%) در مقایسه با فنلاند (۸۵% با مقدار قبلی ۷۹%) تعداد بسیار بیشتری از افراد خشونت جنسی را بسیار جدی می‌دانند. ولی تاثیر منفی را می‌توان در اسپانیا (۸۴% با مقدار قبلی ۹۳%)، پرتغال (۷۲% با مقدار قبلی ۷۹%)، اتریش (۷۷% با مقدار قبلی ۸۳%)، ایتالیا (۸۸% با مقدار قبلی ۹۲%) و ایرلند (۹۲% با مقدار قبلی ۹۶%) دیده می‌شود.

پرسش: لطفا” بگوئید انواع خشونت خانگی” زیر” علیه زنان را چگونه می دانید؟

بسیار جدی، تا حدی جدی، نه چندان جدی، یا اصلا” جدی نمی دانید

خشونت جنسی _ % بسیار جدی

12

نسبت زنانی که خشونت جنسی را بسیار جدی می‌دانند اندکی از نسبت مردانی که این دیدگاه را دارند بیشتر است (۸۷% در مقایسه با ۸۳%).

با بررسی داده‌های اجتماعی-جمعیتی مشخص می‌شود که جوانان در مقایسه با سایر گروه‌های سنی خشونت جنسی را بسیار جدی تلقی می‌کنند. این واقعیت بیانگر آن است که دیدگاه اجتماعی درباره این موضوع دچار تغییر شده است. ۸۹% از افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله، خشونت جنسی را بسیار جدی می‌دانند: این مقدار در گروه سنی ۲۵ تا ۳۹ ساله ۸۷%، در گروه سنی ۴۰-۵۴ ساله ۸۶% و در گروه ۵۵ ساله و بالاتر ۸۲% است. به‌طور مشابه، هر چه سطح تحصیلات افراد بالاتر باشد، احتمال این که خشونت جنسی را بسیار جدی تلقی کنند، بیشتر است. ۸۹% از افرادی که تحصیل را در سن ۲۰ سالگی یا بالاتر ترک می‌کنند، این مشکل را بسیار جدی تلقی می‌کنند ولی این مقدار در افرادی که تحصیل را در سن ۱۵ سالگی یا کمتر ترک می‌کنند، ۸۱% است. افرادی که به‌گونه‌ای در معرض خشونت قرار دارند، با احتمال بیشتری آن را بسیار جدی تلقی می‌کنند: ۸۸% از افرادی که با قربانیان یا مرتکبان خشونت خانگی آشنا هستند، خشونت جنسی را بسیار جدی تلقی می‌کنند. ۸۴% از افرادی که در معرض خشونت خانگی نیستند چنین عقیده‌ای دارند.

با بررسی مساله خشونت فیزیکی، با گرایش‌های مشابهی در سطح کشور روبرو می‌شویم. در برخی از کشورهای عضو در مقایسه با سایر کشورها، دیدگاه مبهمی درباره این موضوع وجود دارد. در سوئد، ۹۴% از پاسخ‌دهندگان خشونت فیزیکی را بسیار جدی می‌دانند. ۹۳% از مردم فرانسه، ۹۲% از مردم قبرس و ۹۲% از مردم بریتانیا چنین دیدگاهی دارند. ولی در لاتویا، فقط ۶۷% از مردم این مشکل را بسیار جدی و ۲۹% از مردم آن را نسبتاً جدی می‌دانند. در لیتوانی ۷۱% مردم، در استونی ۷۲% مردم، در لهستان ۷۲% مردم و در رومانی ۷۳% مردم این مشکل را بسیار جدی می‌دانند.

پرسش: لطفا” بگوئید انواع خشونت خانگی” زیر” علیه زنان را چگونه می دانید؟

بسیار جدی، تا حدی جدی، نه چندان جدی، یا اصلا” جدی نمی دانید

خشونت فیزیکی

13

در کشورهای EU15، به‌طور کلی دیدگاه افراد درباره وخامت این مشکل در مقایسه با نظرسنجی قبلی در سال۱۹۹۹، تغییر زیادی نکرده است (۸۸% فعلی در مقایسه با ۸۷% سال ۱۳۷۸). به هر حال، تغییرات صورت گرفته در سطح کشوری افزایش قابل ملاحظه در برخی کشورهای عضو را نشان می‌دهد – دانمارک (۸۹% با مقدار ۷۹% قبلی)، فنلاند (۸۶% با مقدار ۷۹% قبلی)، پرتغال (۷۸% با مقدار ۷۰% قبلی) و لوکزامبورگ (۸۷% با مقدار ۷۹% قبلی). در برخی کشورها، به‌ویژه اتریش (۷۶% با مقدار ۸۱% قبلی) و اسپانیا (۸۳% با مقدار ۹۲% قبلی)، این آمار با کاهش روبرو شده است.

پرسش: لطفا” بگوئید انواع خشونت خانگی” زیر” علیه زنان را چگونه می دانید؟

بسیار جدی، تا حدی جدی، نه چندان جدی، یا اصلا” جدی نمی دانید

خشونت فیزیک _ % بسیار جدی

14

پرسش: لطفا” بگوئید انواع خشونت خانگی” زیر” علیه زنان را چگونه می دانید؟

بسیار جدی، تا حدی جدی، نه چندان جدی، یا اصلا” جدی نمی دانید

خشونت فیزیکی

15

بار دیگر، تحلیل اجتماعی-جمعیتی نشان می‌دهد که تعداد بیشتری از زنان  ۸۷% در مقایسه با مردان  ۸۳%  خشونت فیزیکی را بسیار جدی می‌دانند. همچنین دیدگاه جوانان درباره خشونت فیزیکی در مقایسه با افراد سالخورده مبهم‌تر است. ۸۷% از افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله این مشکل را بسیار جدی می‌دانند در حالی که ۸۳% از افراد ۵۵ ساله و بالاتر چنین نظری دارند. افرادی با تحصیلات بالاتر با درصد بیشتری این مشکل را بسیار جدی می‌دانند. ۸۸% از افرادی که تحصیل را در سن ۲۰ سالگی یا بالاتر ترک کرده‌اند آن را بسیار جدی می‌دانند و ۸۱% از افرادی که تحصیل را در سن ۱۵ سالگی یا پایین‌تر ترک کرده‌اند چنین نظری دارند. دیدگاه‌ها درباره خشونت فیزیکی در گروه‌های شغلی مختلف تغییراتی کرده است: ۹۰% از مدیران این مشکل را بسیار جدی می‌دانند و ۸۳% از افراد بازنشسته یا بیکار چنین نظری دارند. افرادی که به‌گونه‌ای در معرض خشونت قرار دارند، با احتمال بیشتری آن را بسیار جدی تلقی می‌کنند: ۸۸% از افرادی که با قربانیان یا مرتکبان خشونت خانگی آشنا هستند، خشونت فیزیکی را بسیار جدی تلقی می‌کنند. ۸۳% از افرادی که در معرض خشونت خانگی نیستند چنین عقیده‌ای دارند.

پرسش: لطفا” بگوئید انواع خشونت خانگی” زیر” علیه زنان را چگونه می دانید؟

بسیار جدی، تا حدی جدی، نه چندان جدی، یا اصلا” جدی نمی دانید

خشونت روانی

16

تفاوت دیدگاه در زمینه خشونت روحی – روانی در بین کشورهای عضو بسیار زیاد است.

در برخی کشورها مانند قبرس که ۸۷% از پاسخ‌دهندگان آن را بسیار جدی می‌دانند و نیز سوئد  ۸۶% ، دانمارک  ۸۶%  و مالتا  ۸۴% ، این نوع خشونت بسیار جدی تلقی می‌شود. هر چند، فقط ۴۷% از پاسخ‌دهندگان در استونی این نوع خشونت را بسیار جدی می‌دانند. این رقم در لاتویا ۴۸% و در رومانی ۵۳% است. در واقع، در ۱۰ کشور عضو حداقل ۳۰%از مردم خشونت عاطفی را نسبتاً جدی می‌دانند.

هر چند، داده‌های EU15 نشان می‌دهد که به‌طور کلی سطح آگاهی مردم از خشونت روحی – روانی در حال بالا رفتن است. در حال حاضر ۷۴% از مردم آن را بسیار جدی تلقی می‌کنند که این میزان در نظرسنجی قبلی ۶۵% بود. در فقط دو کشور EU15 خشونت روحی – روانی نسبت به گذشته کمتر جدی گرفته می‌شود: اتریش (۵۵% با مقدار قبلی ۶۳%) و اسپانیا (۷۳% با مقدار قبلی ۷۶%). در مقابل، در برخی کشورها به‌ویژه دانمارک (۸۶% با مقدار قبلی ۶۵%)، پرتغال (۶۳% با مقدار قبلی ۴۷%) و فنلاند (۶۸% با مقدار قبلی ۵۳%) این مقدار افزایش قابل توجهی داشته است.

پرسش: لطفا” بگوئید انواع خشونت خانگی” زیر” علیه زنان را چگونه می دانید؟

بسیار جدی، تا حدی جدی، نه چندان جدی، یا اصلا” جدی نمی دانید

خشونت روانی _ % بسیار جدی

17

تفاوت بین پاسخ‌های پاسخ‌دهندگان زن و مرد درباره خشونت روحی – روانی آشکارتر است. ۷۷% از زنان در برابر ۶۵% از مردان این مشکل را بسیار جدی می‌دانند. سطح تحصیلات پاسخ‌دهندگان نیز بر روی پاسخ‌ها تاثیر دارد: ۷۶% از افرادی که تحصیل را در سن ۲۰ سالگی یا بالاتر ترک می‌کنند، خشونت عاطفی را بسیار جدی تلقی می‌کنند ولی این مقدار در افرادی که تحصیل را در سن ۱۵ سالگی یا کمتر ترک می‌کنند، ۶۶% است. افرادی که به‌گونه‌ای در معرض خشونت قرار دارند، با احتمال بیشتری این نوع خشونت را بسیار جدی تلقی می‌کنند: ۷۶% از افرادی که با قربانیان یا مرتکبان خشونت خانگی آشنا هستند، خشونت عاطفی را بسیار جدی تلقی می‌کنند. ۶۸% از افرادی که در معرض خشونت خانگی نیستند چنین عقیده‌ای دارند.

پرسش:  لطفاً نظر خود را درباره انواع خشونت خانگی علیه زنان با عبارت‌های خیلی جدی، نسبتاً جدی، نه چندان جدی یا اصلاً جدی نیست، بیان کنید.

خشونت روانی

18

* این متغیر مبتنی بر پاسخ‌های داده شده به سوال ۱۱ و سوال ۱۲۲ است. پاسخ‌دهندگانی که به شش مورد پاسخ “خیر” داده اند، در دسته “خیر” قرار گرفته اند و آنهایی که حداقل به یک مورد پاسخ “بله” داده اند، در دسته “بله” قرار گرفته اند.

در دسته “آزادی محدود” تفاوت بیشتری بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود دارد. ۸۵% از مردم سوئد آزادی محدود را شکلی بسیار جدی از خشونت علیه زنان می‌دانند و ۸۲% از مردم دانمارک، ۸۲% از مردم فرانسه و ۷۹% از مردم ایرلند نیز چنین نظری دارند.

ولی در ۱۰ کشور عضو، حداکثر ۶۰% از مردم آزادی محدود را بسیار جدی می‌دانند. در لاتویا، تعداد بیشتری از مردم این مشکل را نسبتاً جدی  ۴۲%  می‌دانند تا بسیار جدی  ۳۸% .

  ۱۵% از مردم نیز این مشکل را چندان جدی نمی‌دانند. ۴۶% از مردم لیتوانی این مشکل را بسیار جدی (۳۷% نسبتاً جدی) و ۵۰% از مردم لهستان این مشکل را بسیار جدی (۳۸% نسبتاً جدی) می‌دانند.

پرسش:  لطفاً نظر خود را درباره انواع خشونت خانگی علیه زنان با عبارت‌های خیلی جدی، نسبتاً جدی، نه چندان جدی یا اصلاً جدی نیست، بیان کنید.

آزادی محدود

19

در زمینه خشونت روحی – روانی ، دیدگاه‌های مردم کشورهای EU15 درباره آزادی محدود تغییر کرده است. در حال حاضر ۷۲% از مردم آن را بسیار جدی می‌دانند که این رقم در نظرسنجی قبلی ۶۴% بود. در حال حاضر فقط در دو کشور عضو مردم این مشکل را در مقایسه با قبل کمتر جدی می‌دانند: هلند (۶۴% با مقدار قبلی ۷۱%) و اسپانیا (۷۴% با مقدار قبلی ۷۸%). در ضمن، تغییرات قابل توجهی در سمت دیگر مشاهده می‌شود. در دانمارک در حال حاضر ۸۲% از مردم آزادی محدود را بسیار جدی می‌دانند که این رقم قبلاً ۶۶% بود. در آلمان (۶۰% با مقدار قبلی ۴۶%) و یونان (۷۸% با مقدار قبلی ۶۷%) نیز وضعیت مشابهی وجود دارد.

پرسش: لطفاً نظر خود را درباره انواع خشونت خانگی علیه زنان با عبارت‌های خیلی جدی، نسبتاً جدی، نه چندان جدی یا اصلاً جدی نیست، بیان کنید.

20

پرسش: لطفاً نظر خود را درباره انواع خشونت خانگی علیه زنان با عبارت‌های خیلی جدی، نسبتاً جدی، نه چندان جدی یا اصلاً جدی نیست، بیان کنید.

آزادی محدود

21

سازگار با الگوی ثابت شده، زنان  ۷۲%  بیشتر از مردان  ۶۵%  آزادی محدود را نوع بسیار جدی خشونت می‌دانند. با این که سن پاسخ‌دهندگان ظاهراً در پاسخ آنها تاثیر زیادی ندارد، سطح تحصیلات تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر روی پاسخ‌ها دارد. ۷۴% از افرادی که تحصیل را در سن ۲۰ سالگی یا بالاتر ترک کرده‌اند، این مشکل را بسیار جدی می‌دانند در حالی که ۶۴% از افرادی که تحصیل را در سن ۱۵ سالگی یا کمتر ترک کرده‌اند چنین نظری دارند. به همین ترتیب، ۷۴% از مدیران این نوع خشونت را بسیار جدی می‌دانند. ۶۵% از افراد بازنشسته و ۶۷% از افراد بیکار نظر مشابهی دارند.

پرسش: لطفاً نظر خود را درباره انواع خشونت خانگی علیه زنان با عبارت‌های خیلی جدی، نسبتاً جدی، نه چندان جدی یا اصلاً جدی نیست، بیان کنید.

تهدید به خشونت

22

سرانجام، تهدید به خشونت نیز ظاهراً در برخی کشورهای عضو نسبت به برخی دیگر بیشتر جدی گرفته می‌شود. در یونان، ۸۰% از مردم تهدید به خشونت را شکلی بسیار جدی از خشونت خانگی علیه زنان می‌دانند و ۷۸% از مردم مالت، ۷۸% از مردم ایرلند و ۷۷% از مردم ایتالیا نیز چنین نظری دارند. با این که فقط ۳۳% از پاسخ‌دهندگان اهل لاتویا این مشکل را نوع بسیار جدی خشونت می‌دانند (۵۳% آن را نسبتاً جدی می‌دانند)، ۳۹% از مردم استونی (۵۱% نسبتاً جدی) و ۴۸% از مردم مجارستان (۴۲% نسبتاً جدی) نیز این مشکل را بسیار جدی می‌دانند.

در نظرسنجی قبلی، ۵۸% از پاسخ‌دهندگان EU15 تهدید به خشونت را بسیار جدی تلقی کرده بودند. این رقم به ۶۷% افزایش یافته است. با این که فقط یک کشور عضو با این روند ناسازگار است (لوکزامبورگ – ۶۵% با مقدار قبلی ۶۸%)، نسبت افرادی که تهدید به خشونت را بسیار جدی می‌دانند در ده کشور عضو افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. دانمارک (۷۳% با مقدار قبلی ۵۴%)، آلمان (۵۴% با مقدار قبلی ۳۹%)، یونان (۸۰% با مقدار قبلی ۶۶%) و فنلاند (۵۵% با مقدار قبلی ۴۱%) جزو این کشورهای هستند.

پرسش: لطفاً نظر خود را درباره انواع خشونت خانگی علیه زنان با عبارت‌های خیلی جدی، نسبتاً جدی، نه چندان جدی یا اصلاً جدی نیست، بیان کنید.

تهدید به خشونت _ % بسیار جدی

23

بار دیگر، زنان  ۶۹%  بیشتر از مردان  ۵۹%  مشکل تهدید به خشونت را بسیار جدی می‌دانند. هر چند، بر خلاف روال‌های قبلی، جوانان تهدید به خشونت را در مقایسه با خشونت واقعی بسیار جدی نمی‌دانند – فقط ۵۹% از افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله این مشکل را بسیار جدی می‌دانند در حالی که این رقم در گروه سنی ۲۵ تا ۳۹ سال، ۶۷% است. به همین ترتیب، فقط ۶۰% از دانشجویان این نوع خشونت را بسیار جدی می‌دانند که این رقم در بین زنان/مردان خانه‌دار ۷۱% و در بین کارمندان دفتری ۶۸% است.

پرسش: لطفاً نظر خود را درباره انواع خشونت خانگی علیه زنان با عبارت‌های خیلی جدی، نسبتاً جدی، نه چندان جدی یا اصلاً جدی نیست، بیان کنید.

تهدید به خشونت

24

دلایل خشونت

اعتیاد به الکل و مواد مخدر به‌عنوان دلایل خشونت- سوء مصرف الکل و مواد مخدر از دلایل اصلی خشونت خانگی محسوب می‌شوند.

از بین ۱۲ دلیل احتمالی خشونت خانگی علیه زنان که در اینجا مورد بررسی قرار می‌گیرند، در سطح EU  عتیاد به الکل را مهم‌ترین دلیل عنوان کرده‌اند. ۹۵% از پاسخ‌دهندگان، اعتیاد به الکل را یکی از دلایل این نوع خشونت دانسته‌اند و پس از آن اعتیاد به مواد مخدر با ۹۲% دلیل دیگر دانسته شده است.

پرسش:  “لطفاً به من بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر: اعتیاد به الکل، اعتیاد به مواد مخدر، بیکاری، فقر/طرد شدن از اجتماع، رسانه‌ها، عقاید مذهبی، پایین بودن سطح تحصیلات، آزار دیدن خود فرد از نوعی خشونت در گذشته، شیوه تقسیم قدرت بین دو جنس، دیدگاه مردان درباره زنان، رفتار محرک زن، داشتن استعداد ژنتیکی برای بروز رفتار خشن.”

25

در سطح کشوری، به جز ۲ کشور، در تمام کشورهای عضو حداقل ۹۰% از پاسخ‌دهندگان اعتیاد به الکل را یکی از دلایل خشونت می‌دانند (۱۰۰% مردم دانمارک اعتیاد به الکل را تقبیح می‌کنند). دو کشور استثنا عبارتند از لوکزامبورگ و اسپانیا که در آنها به ترتیب ۸۰% و ۸۸% از مردم اعتیاد به الکل را یکی از دلایل خشونت می‌دانند. به‌طور نسبی، حداقل ۹۰% از پاسخ‌دهندگان در ۲۱ کشور عضو اتحادیه اروپا اعتیاد به مواد مخدر را یکی از دلایل عنوان می‌کنند. کشورهای استثنا عبارتند از لوکزامبورگ  ۸۰% ، رومانی  ۸۲% ، مجارستان  ۸۵% ، اتریش ۸۸% ، بلغارستان  ۸۸% و لهستان  ۸۹% .

پرسش: لطفاً به من بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

گزینه: اعتیاد به الکل

پاسخ: بله

26

پرسش: لطفاً به من بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

گزینه: اعتیاد به مواد مخدر

پاسخ‌ها: بله

27

در کشورهای عضو EU15، دیدگاه‌ها درباره اعتیاد به الکل نسبتاً بدون تغییر مانده است. ۹۴% از مردم این مشکل را یکی از دلایل می‌دانند که این رقم در گذشته ۹۶% بود. این نتایج در بیشتر کشورهای عضو با تغییراتی بسیار کم مشاهده شد. هر چند، در لوکزامبورگ (۸۰% با مقدار قبلی ۹۶%)، اسپانیا (۸۸% با مقدار قبلی ۹۸%) و بلژیک (۹۲% با مقدار قبلی ۹۸%) تعداد افرادی که اعتیاد به الکل را جزو دلایل می‌دانستند کاهش قابل توجهی یافته بود.

پرسش: لطفاً به من بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

گزینه: اعتیاد به الکل

پاسخ‌ها: بله

28

تفاوت EB73.2 فوریه. – مارچ. ۲۰۱۰ – EB51.0 مارچ. – می ۱۹۹۹

نمرات مربوط به اعتیاد به الکل به‌عنوان یکی از دلایل خشونت خانگی علیه زنان در EU15 ثبات بیشتری دارد. ۹۴% از مردم هم در حال حاضر و هم در گذشته این مشکل را یکی از دلایل می‌دانند و می‌دانستند. در آلمان، تعداد افرادی که اعتیاد به مواد مخدر را یکی از دلایل می‌دانند، افزایش چشمگیری داشته است (۹۴% با مقدار قبلی ۸۹%). این افزایش بیانگر گسترش نگرانی از مواد مخدر در آن کشور عضو خاص است.

هر چند، در سه کشور کاهش قابل ملاحظه‌ای دیده می‌شود: اشاره به گزینه اعتیاد به الکل در لوکزامبورگ (۸۰% با مقدار قبلی ۹۵%)، اسپانیا (۹۱% با مقدار قبلی ۹۸%) و بلژیک (۹۲% با مقدار قبلی ۹۷%) ظاهراً بیانگر تغییرات اجتماعی در این کشورها در زمینه ارتباط بین خشونت خانگی و اعتیاد به مواد مخدر و الکل است.

پرسش: لطفاً بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

گزینه: اعتیاد به مواد مخدر

پاسخ‌ها: بله

29

تفاوت EB73.2 فوریه. – مارچ. ۲۰۱۰ – EB51.0 مارچ. – می ۱۹۹۹

در هر دو زمینه اعتیاد به الکل و اعتیاد به مواد مخدر، داده‌های اجتماعی-جمعیتی نشانگر تغییرات اندک در دیدگاه‌ها بر اساس عواملی مانند جنسیت، سن و وضعیت مالی هستند: اکثریت قریب به اتفاق مردم با هر شغلی این گزینه‌ها را دلایل عمده خشونت خانگی علیه زنان می‌دانند.

  دلایل اقتصادی و اجتماعی خشونت

فقر و بیکاری نیز جزو دلایل عمده خشونت خانگی علیه زنان محسوب می‌شوند. به‌ویژه افراد سالخورده بیشتر به دلیل اقتصادی خشونت توجه دارند.

سومین و چهارمین دلیل عمده ذکر شده برای خشونت خانگی علیه زنان در اتحادیه اروپا عبارت است از فقر و طرد شدن از اجتماع  ۷۷%  و بیکاری  ۷۵% .

پرسش: لطفاً بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

گزینه: فقر، طرد شدن از اجتماع

پاسخ‌ها: بله

301

حداقل ۸۰% از مردم ۱۰ کشور عضو اتحادیه اروپا این مشکل را یکی از دلایل خشونت خانگی می‌دانند. بار دیگر در دانمارک ۸۹% از پاسخ‌دهندگان فقر یا طرد شدن از اجتماع را از دلایل می‌دانند. ۸۷% از مردم لیتوانی و ۸۷% از مردم سوئد نیز همین نظر را دارند.

به‌طور نسبی، کمتر از ۷۰% از مردم شش کشور عضو فقر یا طرد شدن از اجتماع را از دلایل این مشکل می‌دانند. در لوکزامبورگ  ۵۸% ، بلغارستان  ۶۳% ، اتریش  ۶۵%  و اسپانیا  ۶۵%  جزو این کشورها هستند.

پرسش: لطفاً به من بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

گزینه: فقر، طرد شدن از اجتماع

پاسخ‌ها: بله

31

در کشورهای EU15 تعداد افرادی که فقر و طرد شدن از اجتماع را از دلایل اصلی می‌دانند کمی بیشتر شده است. در حال حاضر ۷۷% از افرد این نظر را دارند که این رقم در نظرسنجی قبلی ۷۴% بود. در هفت کشور عضو به‌ویژه دانمارک (۸۹% با مقدار قبلی ۷۹%)، فنلاند (۸۳% با مقدار قبلی ۷۳%) و سوئد (۸۷% با مقدار قبلی ۷۸%) سطح آگاهی ارتقای قابل ملاحظه‌ای داشته است. از سوی دیگر، دیدگاه‌ها در سه کشور عضو در جهت مخالف تغییر قابل ملاحظه‌ای داشته است. در لوکزامبورگ (۵۸% با مقدار قبلی ۷۶%)، اسپانیا (۶۵% با مقدار قبلی ۷۹%) و ایرلند (۷۳% با مقدار قبلی ۶۹%) کاهش قابل ملاحظه دیده می‌شود. هر چند، با صراحت نمی‌توان گفت که تغییر در سطح فقر و طرد شدن از اجتماع یا تغییر در سطح آگاهی عمومی از این مشکلات دلایل عمده این تغییر دیدگاه هستند یا خیر.

از نظر اجتماعی-جمعیتی، بار دیگر مشاهده می‌شود که پاسخ‌دهندگان جوان در مقایسه با پاسخ‌دهندگان سالخورده نقش فقر و طرد شدن از اجتماع را در بروز خشونت خانگی کمتر می‌دانند. فقط ۷۱% از افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله، آن را یکی از دلایل می‌دانند ولی این مقدار در گروه سنی ۲۵ تا ۳۹ ساله ۷۶%، در گروه سنی ۴۰-۵۴ ساله ۸۰% و در گروه ۵۵ ساله و بالاتر ۷۸% است.

پرسش: لطفاً بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

فقر، طرد شدن از اجتماع

32 32

پرسش : لطفاً بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

گزینه: بیکاری

پاسخ‌ها: بله

QC 4.3-Unemployment pg77دانمارک؛ یونان، پرتقال، سوئد، آلمان،لاتویا، لیتوانی، انگلیس، قبرس، فنلاند، استونی، لهستان، اسلوانی، هلند، ۲۷ کشور اتحادیه اروپا، اسلواکی، ایتالیا، مجارستان،مالتا، فرانسه، ایرلند،  اتریش، بلژیک، چکف رومانی، اسپانیا، بلغارستان، لوکزامبورگ

با در نظر گرفتن بیکاری، حداقل ۸۰% از پاسخ‌دهندگان در ۱۰ کشور عضو بیکاری را یکی از دلایل می‌دانند. دانمارک (۸۷%)، یونان (۸۴%)، پرتغال (۸۴%) و سوئد (۸۳%) در این زمینه پیشتاز هستند. هر چند، در هفت کشور عضو، کمتر از ۷۰% مردم بیکاری را یکی از دلایل می‌دانند. مردم لوکزامبورگ (۵۶%)، بلغارستان (۶۲%) و اسپانیا (۶۲%) خشونت خانگی را با این مشکل اجتماعی مرتبط می‌دانند.

پرسش : لطفاً بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

گزینه: بیکاری

پاسخ‌ها: بله

راهنمای نقشه: مثبت، ثابت، منفی

page 78

ایتالیا، آلمان، انگلیس، دانمارک، سوئد، فنلاند، پرتقال، ۱۵ کشور عضو اولیه اتحادیه اروپا، هلند، یونان، اتریش، ایرلند، فرامسه، بلژیک، اسپانیا، لوکزامبورگ

تفاوت EB73.2 فوریه– مارج  ۲۰۱۰ – EB51.0 مارچ  – می ۱۹۹۹

تعداد افرادی که در EU15 بیکاری را یکی از دلایل می‌دانند اندکی کاهش یافته است. در حال حاضر ۷۵% از مردم چنین نظری دارند که این رقم در نظرسنجی گذشته ۷۸% بود. تفاوت‌های معنی‌داری بین کشورها وجود دارد که در برخی از آنها افزایش اندکی دیده می‌شود. ایتالیا (۷۴% با مقدار قبلی ۷۰%)، آلمان (۸۲% با مقدار قبلی ۷۹%) و بریتانیا (۸۱% با مقدار قبلی ۷۸%) جزو این کشورها هستند. هر چند، در سایر کشورهای عضو به‌ویژه لوکزامبورگ (۵۶% با مقدار قبلی ۸۴%)، اسپانیا (۶۲% با مقدار قبلی ۸۳%) و بلژیک (۶۷% با مقدار قبلی ۷۹%)، افت قابل توجهی دیده می‌شود.

پرسش: لطفاً  بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟ بیکاری

page 79

* این متغیر مبتنی بر پاسخ‌های داده شده به QC11 و QC12 است. پاسخ‌دهندگانی که به شش مورد پاسخ “خیر” داده‌اند در دسته “خیر” و سایرین در دسته “بله” جای می‌گیرند (“بله” = ۱۰۷۸۳ پاسخ‌دهنده، “خیر” = ۱۵۱۷۴ پاسخ‌دهنده)

داده‌های اجتماعی-جمعیتی نشان‌دهنده تغییر دیدگاه افراد مختلف درباره تاثیر بیکاری بر بروز خشونت خانگی علیه زنان است. تعداد زنانی که این پدیده را یکی از دلایل می‌دانند (۷۷%) اندکی از مردان (۷۳%) بیشتر است ولی تفاوت اصلی در سن پاسخ‌دهندگان بروز می‌کند. ۷۸% از افراد دسته +۵۵ بیکاری را یکی از دلایل می‌دانند ولی هر چه سن پاسخ‌دهندگان پایین‌تر می‌آید، این رقم بیشتر افت می‌کند. فقط ۶۴% از افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله بیکاری را یکی از دلایل می‌دانند. افرادی که به‌گونه‌ای در معرض خشونت قرار دارند، با احتمال بیشتری بیکاری را یکی از دلایل خشونت خانگی می‌دانند: ۷۸% از این افراد بیکاری را جزو دلایل می‌دانند ولی ۷۳% از افرادی که در معرض خشونت قرار نداشتند چنین نظری داشتند.

سایر دلایل خشونت

  طیف وسیعی از عوامل در بروز خشونت خانگی نقش دارند

این واقعیت که حداقل ۵۰% از پاسخ‌دهندگان در سطح اتحادیه اروپا به ۱۱ مورد از ۱۲ عامل بالقوه‌ای که در اینجا به‌عنوان دلایل خشونت خانگی مورد بررسی قرار گرفته است، اشاره داشته‌اند، آشکارا نشان می‌دهد که این مشکل به‌طور کلی، مشکلی با عوامل متعدد شناخته می‌شود.

۶۹% از مردم اتحادیه اروپا، گزینه “آزار دیدن خود فرد از نوعی خشونت در گذشته” را به‌عنوان یکی از دلایل ذکر کرده‌اند در حالی که گزینه دیدگاه مردان درباره زنان از نظر ۶۵% از پاسخ‌دهندگان یکی از دلایل خشونت خانگی است. ۶۲% از مردم داشتن استعداد ژنتیکی برای ابراز رفتار خشن و ۶۰% از مردم عقاید مذهبی را جزو دلایل دانسته‌اند. ۵۸% از مردم پایین بودن سطح تحصیلات را جزو دلایل شمرده‌اند و همین تعداد به گزینه “شیوه تقسیم قدرت بین دو جنس” اشاره کرده‌اند. سرانجام، ۵۲% از مردم بر این باورند که خشونت خانگی نتیجه رفتار محرک زنان است و ۴۴% از مردم رسانه‌ها را عامل این پدیده می‌دانند. مورد آخر تنها مورد از ۱۲ عاملی است که کمتر از نیمی از مردم اروپا آن را دلیل خشونت خانگی علیه زنان دانسته‌اند.

با مقایسه داده‌های جدید جمع‌آوری شده از کشورهای EU15 با نتایج نظرسنجی قبلی، مشخص می‌شود که در حال حاضر در مقایسه با ۱۳۷۸، تعداد بسیار بیشتری از افراد عقاید مذهبی را از دلایل حشونت خانگی علیه زنان می‌دانند. در حال حاضر، ۶۶% از مردم این گزینه را یکی از دلایل می‌دانند که ۴۷% از مردم در سال ۱۳۷۸ چنین نظری داشتند.

پرسش: لطفاً بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

عقاید مذهبی

page 81

۱۵ کشور اولیه عضو اتحادیه، آلمان ، انگلیس، ایتالیا، هلند، دانمارک، بلژیک، فنلاند، اتریش، سوئد ، فرانسه، ایرلند، لوکزامیورگ، پرتقال، اسپانیا، یونان

داده‌های اجتماعی-جمعیتی نشان‌دهنده آمار جالبی است: هر چه سطح تحصیلات فرد پاسخ‌دهنده بالاتر باشد، احتمال این که عقاید مذهبی را از دلایل خشونت خانگی بداند بالاتر است. ۶۷% از افرادی که تحصیل را در سن ۲۰ سالگی یا بالاتر ترک کرده‌اند، این مورد را یکی از دلایل می‌دانند ولی ۵۹% از افرادی که تحصیل را در سنین ۱۶ تا ۱۹ سالگی ترک کرده‌اند و ۵۵% از افرادی که تحصیل را در سن ۱۵ سالگی یا پایین‌تر ترک کرده‌اند، به این عامل اشاره داشته‌اند. تصور کردن جایگاه در مقیاس اجتماعی نیز نشانگر تفاوت قابل توجه در دیدگاه‌های مربوط به دخیل دانستن عقاید مذهبی در خشونت است. ۶۶% از پاسخ‌دهندگانی که جایگاه خود را در اجتماع “بالا” توصیف کرده‌اند، عقاید مذهبی را یکی از دلایل خشونت خانگی می‌دانند. این رقم در بین افرادی که خود را از طبقه متوسط جامعه می‌دانند ۶۰% و در بین افرادی که خود را متعلق به طبقه “پایین” جامعه می‌دانند ۵۳% است.

پرسش:  لطفاً  بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

عقاید مذهبی

page 82

در حالی که گزینه رسانه‌ها کم‌طرفدارترین دلیل خشونت خانگی در سطح اتحادیه اروپا بود، تفاوت‌های عمیقی بین کشورهای مختلف عضو دیده می‌شود. ۵۷% از پاسخ‌دهندگان در اسلوونی و یونان، رسانه‌ها را از دلایل احتمالی می‌دانند در حالی که در بلغارستان فقط ۲۰% و در جمهوری چک فقط ۲۵% از مردم چنین نظری دارند.

در سطح کشورهای EU15، در فقط سه کشور عضو تعداد افرادی که رسانه‌ها را از دلایل خشونت خانگی می‌دانند، افزایش قابل توجه داشته است. در حال حاضر به‌طور کلی ۴۵% از مردم به این گزینه اشاره دارند که در نظرسنجی قبلی این رقم ۴۹% بود. بریتانیا (۴۸% با مقدار قبلی ۴۲%)، ایتالیا (۴۹% با مقدار قبلی ۴۵%) و هلند (۴۱% با مقدار قبلی ۳۸%) همگی با افزایش معنی‌دار روبرو شده‌اند. یعنی در آن کشورها ممکن است موارد برجسته‌ای از خشونت رخ داده باشد که در آن موارد رسانه‌ها یا تغییر در دیدگاه رسانه‌ها نقش عمده‌ای داشته‌اند. از میان ۱۱ کشور عضوری که شاهد افت قابل توجه هستند، اسپانیا (۴۴% با مقدار قبلی ۵۸%)، فرانسه (۳۸% با مقدار قبلی ۵۰%) و لوکزامبورگ (۳۴% با مقدار قبلی ۴۶%) شاهد بیشترین افت بوده‌اند.

پرسش: لطفاً   بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

رسانه‌ها

QC 4.5-The media pg84

۱۵ کشور عضو اولیه اتحادیه اروپا، انگلستان، ایتالیا، هلند، آلمان، فنلند، اتریش، پرتقال، بلژیک، سوئد، یونان، ایرلند، فذانسه، لوکزامیورگ، اسپانیا

افراد مسن‌تر نقش رسانه‌ها را پررنگ‌تر می‌دانند. بر اساس داده‌های اجتماعی-جمعیتی، ۴۸% از افراد ۵۵ ساله و بالاتر رسانه‌ها را جزو دلایل خشونت می‌دانند در حالی که این رقم در افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله فقط ۳۸% است.

پرسش: لطفاً بگویید که آیا هر یک از موارد زیر را از دلایل خشونت خانگی علیه زنان می‌دانید یا خیر؟

رسانه‌ها

QC 4.5-The media pg85

داده‌های مربوط به تعداد افرادی که پایین بودن سطح تحصیلات را از دلایل خشونت می‌دانند، بیانگر وجود تفاوت معنی‌دار بین کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا است. در یونان، ۶۹% از مردم پایین بودن سطح تحصیلات را یکی از دلایل می‌دانند. ۶۸% از مردم مالت ۶۷% از مردم ایتالیا نیز همین نظر را دارند. با توجه به این که فقط ۴۰% از مردم فنلاند و ۴۲% از مردم سوئد چنین نظری دارند، می‌توان چنین نتیجه گرفت که در همه نقاط اروپا نمی‌توان بین خشونت خانگی و سطح تحصیلات ارتباط برقرار کرد.

“آزار دیدن خود فرد از نوعی خشونت در گذشته” در کشورهای مختلف عضو، با پاسخ‌های متضادی همراه بوده است. ۸۹% از پاسخ‌دهندگان هم در دانمارک و هم در مالت این گزینه را از دلایل خشونت خانگی می‌دانند. هم در قبرس و هم در یونان این رقم به ۸۴% می‌رسد ولی فقط ۵۰% از مردم لوکزامبورگ و ۵۵% از مردم رومانی چنین نظری دارند.

نتیجه

بطور کل مهمترین نتیجه بدست آمده از این گزارش آن است که از زمان تحقیق قبلی که کمی بیش از یک دهه از آن می گذرد پیشرفت قابل مشاهده ای در کشورهای عضو EU15 صورت گرفته است. برای مثال میزان آگاهی نسبت به این مسأله و معیارهای سنجش خشونت گران افزایش و درجه تحمل خشونت خانگی کاهش پیدا کرده است.

این تحقیق همچنین نشان می دهد که مردم هر روز بیشتر و بیشتر در رسانه ها راجع به خشونت خانگی می شنوند و این خود می تواند بیانگر این موضوع باشد که قبح و ننگ بر ملا کردن این مسأله کاهش پیدا کرده است. بدون شک بحث های صورت گرفته در کمیسیون اروپا تأثیر به سزایی بر میزان آگاهی مردم از خشونت خانگی داشته اند. ما همچنین می توانیم از نتایج این تحقیق برداشت کنیم که برنامه هایی چون تشکیل کمپین های اطلاعاتی در بالا بردن میزان آگاهی مردم نسبت به این مسأله نقش بسزایی داشته اند.

با این وجود این تفاسیر هم نمی توانند این واقعیت را که خشونت خانگی همچنان در جوامع اروپایی رایج است را بپوشانند. مردمان بسیاری هستند که خود به شخصه، یا زنانی را می شناسند که از خشونت رنج می برند و یا خود خشونت گران را می شناسند. این نتایج تأییدی بر مرتبط بودن هدف برنامه های کمیسیون اروپا در رسیدگی به این مسأله است.

اختلافاتی که میان کشورهای مختلف عضو وجود دارد بیانگر این مسأله اند که برنامه های این کمیسیون باید بر کشورهایی که دولت های ملی آنها به هر دلیل تا کنون برای تغییر طرز تفکر و دیدگاه مردم نسبت به این موضوع با آن سرعتی که کشورهای دیگر اروپایی عمل می کنند موفق نبوده اند تأثیر بگذارد.

از آنجا که جامعه اروپایی عمدتاً طی یک دهه گذشته نسبت به منع رفتارهای خشونت آمیز نسبت به زنان پیشرفت هایی حاصل کرده است اما برای مثال با توجه به این نکته که ۲۰% از مردم اتحادیه اروپا خشونت جنسی را که بر اساس قانون یک جرم محسوب می شود تنها یک مسأله نه چندان جدی میدانند، پر واضح است که به آموزش های بیشتری در این زمینه نیاز است.

اطلاعات اجتماعی-جمعیتی همچنین نمایانگر نا کافی بودن این اطلاعات هستند. برای مثال بالاتر بودن آگاهی زنان از این موضوع نسبت به مردان حاکی از آن است که به راه کارهایی برای افزایش آگاهی مردان نسبت به این مسئله نیاز است. این نتیجه که مشخص می کند جوانان بطور سیستماتیک نسبت به این مسئله بیشتر آگاهی و حساسیت دارند حداقل نشان دهنده آن است که دیدگاه ها و طرز تفکر مردم در حال تغییر است. نسل جوان بیشتر از نسل مسن تر خشونت خانگی را جدی تلقی می کنند. مسأله ای که اتحادیه اروپا با آن دست و پنجه نرم می کند در واقع ضمانت تداوم اطلاع رسانی برای بالا بردن آگاهی در کلیه بخش های جامعه اروپایی است. این واقعیت که کسانی که در معرض خشونت خانگی هستند نسبت به آن حساسیت بیشتری نشان می دهند بدان معناست که داشتن دانش در این رابطه آگاهی و حساسیت نسبت به این مسئله را قوت می بخشد. با توجه به راه هایی که بتوان از آن طرق با خشونت جنسیتی مقابله کرد، تحقیق نشان می دهد که مردم بطور عمده از برنامه های مختلفی چون دادن خطوط مجانی تلفن به قربانیان خشونت خانگی و تشکیل کمپین های آگاهی رسانی حمایت می کنند. بر اساس دیدگاه عمومی اروپا تحول جالبی رخ داده است و آن تأمین و حمایت بیشتر از قوانین و برنامه های آموزشی و خودسازی برای خشونت گران است که خود راهی برای مبارزه مؤثر با خشونت خانگی علیه زنان می باشند.

در نهایت این گزارش تأیید می کند که خشونت خانگی اغلب به دیگر مشکلات اجتماعی چون اعتیاد به الکل و مواد مخدر مرتبط است. بنابراین باید این موضوع را دانست که خشونت خانگی تنها می تواند با استفاده از روش هایی که آن را مستقیماً هدف قرار می دهند کاهش پیدا کند. خاتمه دادن به خشونت تنها می تواند با مورد خطاب قرار دادن مشکلات اجتماعی که مردم را به خشم می آورند صورت گیرد.

ترجمه: گروه ترجمه خانه امن

منبع: کمیسیون اتحادیه اروپا European Commission Report (انتشار ۲۰۱۰)Leave a reply

Your email address will not be published.