صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  روز جهانی خواهر ...
مرداد
۱۴
۱۳۹۲
روز جهانی خواهر
مرداد ۱۴ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

7410_599عکس : مهرخانه

 با بزرگداشت این روز به مبارزه با فرسایش نقش‌های جنسیتی و خانوادگی برویم،از نزدیک به ۷ میلیارد جمعیت جهان، نیمی زن، و از این میان، ۶۰۰ میلیون نفر دختران نوجوان و جوانند. این دختران، بیش از آن که هر جایگاه خانوادگی یا اجتماعی دیگری را اشغال کرده باشند، در جایگاه خواهری قرار دارند.

اولین یکشنبه ماه آگوست هر سال، با نام روز جهانی خواهر شناخته می‌شود. تاریخچه و منشأ این نامگذاری ناشناخته است، اما مسائل گسترده‌ای باعث خوشایند بودن این نامگذاری و مناسبت است.

صرف‌نظر از این که کدام عضو خانواده را در کدام روز از سال قدردانی می‌کنیم، خانواده عنصر بشری و اجتماعی است که با شتاب فراوان در حال رنگ باختن است. بنابراین، برخلاف روز زن و ماجراهای فرهنگی آن در ۸ مارس هرساله، نامگذاری یک روز از سال به نام خواهر نویدبخش زنده بودن اهمیت عنصری خانوادگی در جهان امروز است.

به‌رغم تمام تمایلات برابری‌خواهانه افراطی و غیرمنطقی، خواهرانگی همچنان بر تفاوت دو جنس صحه می‌گذارد. برخلاف همسر، خواهر به دنبال تساوی به هر قیمت نیست. خواهر با جنس مخالف و برابر خود، که کسی نمی‌تواند باشد غیر از برادر، از کودکی و شاید نوزادی در ارتباط است و این واقعیت، فرصتی به دست می‌دهد تا اصالت فطری و غریزی برابری‌خواهی زنان عصر مدرن را به آزمایش بگذاریم.

ژورنال سیاست چاپ آمریکا در شماره ماه جولای خود یافته‌های پژوهشی را منتشر کرد مبنی بر تأثیر خواهر داشتن در گرایشات سیاسی و هویت جنسی مردان آمریکایی. طبق یافته‌های این پژوهش، مردان آمریکایی که خواهر دارند نزدیک به ۱۰ درصد بیش از سایر مردان گرایش به پیوستن به حزب سیاسی سنت‌گرا و محافظه‌کار «جمهوری‌خواه» را دارند تا حزب «دموکرات». این ژورنال علت این تفاوت را در ارتباط با نقش خواهران و تمایلات ناخودآگاه و فطری آنها برای برعهده گرفتن مسئولیت‌های خانه‌داری نظیر نظافت، شستشو و آشپزی توضیح می‌دهد که به برادر امکان به عهده‌گیری نقش‌های متفاوت را می‌دهد.

از نزدیک به ۷ میلیارد جمعیت جهان، نیمی زن، و از این میان، ۶۰۰ میلیون نفر دختران نوجوان و جوانند. این دختران، بیش از آن که هر جایگاه خانوادگی یا اجتماعی دیگری را اشغال کرده باشند، در جایگاه خواهری هستند. این خواهران در سال‌های یک دهه اخیر، بیشتر از آن که موضوع تیترهای خبری دوستانه و دل‌انگیز باشند، متأسفانه موضوع هشدارهای بین‌المللی بر علیه خشونت خانگی، ازدواج زودهنگام، بارداری زودهنگام، بارداری ناخواسته، ختنه، تجاوز به عنف، سقط جنین، قاچاق انسانی، خشونت در مناطق جنگ‌زده، آوارگی تحمیلی در این مناطق، و رواج بی‌بندوباری جنسی و رفتاری هستند.

اگرچه سازمان‌های بین‌المللی و عمدتاً با رویکردهای لیبرال این شرایط را دارای هم‌پوشانی عمده با کشورهای در حال توسعه و از جمله کشورهای اسلامی قلمداد می‌کنند و برای بهبود شرایط، این کشورها را ملزم به ایجاد تغییرات و تحولات فرهنگی می‌نمایند، باید گفت این شرایط نامطلوب در حقیقت هم‌پوشانی انکارنشدنی با روند افسارگسیخته مطالب پورن و آلات مختلف ارضاء جنسی، پیشگیری از بارداری و سقط جنین دارد.

از تایلند گرفته تا پاکستان و کشمیر و هند و کشورهای آفریقایی، تا استعمار کهنه انگلستان، رویارویی کودکان و نوجوانان با موضوع «سکس» عامل نارضایتی فزآینده خانواده‌ها و مطالعات گسترده روانشناسانه و جامعه‌شناسانه‌ست و در پاسخ به تمام خشونت‌های خیابانی و بارداری‌های ناخواسته، این قرص‌های پیشگیری و دسترسی آزاد به سکس است که به جای اصلاحات فرهنگی تجویز می‌شود.

یکی از تلاش‌ها برای مبارزه منفی با این روند، توسل به فرهنگ سنتی و پایبندی به سنت «پیشگیری بهتر از درمان» و از جمله، تقویت نهاد خانواده به عنوان ظرف روابط انسانی سالم است. جایگاه «خواهر» آن موضعی است که مردان را نسبت به حرمت در نگاه و برخورد با جنس مخالف نهیب می‌زند، ضمن آنکه نگاه عطوفت‌آمیز، منطقی، و عدالت‌خواهانه را برای هر دو جنس با حفظ و تضمین جایگاه‌ها و تفاوت‌های نقشی در مردان و زنان بازتولید می‌کند. با بزرگداشت این روز به مقابله با روند فرسایش نقش‌های جنسی و خانوادگی برویم.

منبع:http://goo.gl/VX07y2Leave a reply

Your email address will not be published.