صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اکستازی و ریسک ازدوا...
مرداد
۱۱
۱۳۹۲
اکستازی و ریسک ازدواج ناموفق
مرداد ۱۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

1561

عکس: ایسنا

 اگرچه معضل مصرف قرص‌های اکستازی و عواقب خطرناک از ابعاد مختلف مورد بحث قرار گرفته و متخصصان و پژوهش گران از زوایای گوناگونی بدان پرداخته‌اند، اما موضوع مهم ازدواج و تشکیل خانواده در مصرف‌کنندگان قرص اکس است، چراکه اکثر قریب به اتفاق مصرف‌کنندگان اکس را جوانان مجردی تشکیل می‌دهند که همگی در سنین ازدواج و بهترین دوران جهت تشکیل خانواده قرار دارند، لذا می‌توان پیش‌بینی کرد که مصرف اکستازی در این افراد احتمال ازدواج ناموفق را در آنان (در مقایسه با افراد سالم و غیرمعتاد) بالاتر ببرد و این موضوع بر پیچیدگی معضل مصرف اکستازی بیافزاید.

برخی دلایل و واقعیت‌هایی که مصرف اکستازی می‌تواند ریسک ازدواج ناموفق را در معتادان بیشتر کند تشریح می‌شود.

  1.   از تاثیرات سوء و ناگوار اکستازی، تاثیر در عواطف و احساسات فرد است. فرد به مرور زمان دچار سطحی شدن عواطف، احساسات زودگذر و ناپایدار شده و مفهوم عشق، بخشش، تنفر، عفو و غیره برای او تغییر می‌کند. بدیهی است که چنین تغییراتی برای ازدواج موفق و برقراری ارتباط عاطفی و روحی قوی، مستحکم و پایدار با همسر که از الزامات ازدواج است، مناسب نیست.
  2.  اکستازی به طور واضح در تمایلات جنسی فرد تاثیر می‌گذارد و منجر به تحریک رفتارهای جنسی مکرر و کنترل نشده در فاز سرخوشی پس از مصرف می‌شود. این واقعیت تلخ سبب می‌شود، فرد در شرایطی که هیچ کنترل و حتی آگاهی و بصیرتی نسبت به رفتار خود ندارد و به علت افزایش شدید و لجام گسیخته تمایلات جنسی، به تماس‌های جنسی پرخطر با اطرافیان خود مبادرت کند.
  3. علاوه بر این، خطر آلودگی‌های دیگر مانند بیماری‌های مقاربتی بالاخص موارد صعب‌العلاج یا غیرقابل درمان مانند ایدز و هپاتیت که در این‌گونه رفتارهای پرخطر جنسی، به وفور دیده می‌شوند نیز در کمین این افراد است و به احتمال ناموفق بودن ازدواج فرد و ناکامی او در تشکیل خانواده بیشتر دامن می‌زند.
  4. وابستگی روانی ناشی از مصرف اکستازی که ناشی از اعتیادآوری شدید این ماده است و به دشواری هر چه بیشتر ترک آن منجر می‌شود، نیز خطری است که موفقیت معتاد را در امر ازدواج تهدید می‌کند.
  5.   اکستازی می‌تواند طیف گسترده‌ای از اختلال‌ها و عوارض روانی در فرد ایجاد کند. اختلال‌های شدید در احساسات و عواطف، انواع اختلال‌های خواب، حملات ترس شدید، افسردگی‌های شدید و مقاوم به درمان، زوال حافظه و فراموشی، بدبینی و پارانویا، توهم‌های شنیداری و دیداری، اشکال در تمرکز افزایش ریسک خودکشی و غیره برخی از این عوارض‌اند که همگی می‌توانند در روابط زناشویی فرد موثر باشند.
  6.   عوارض جسمی اکستازی را نیز نباید فراموش کرد. مسمومیت کبدی و اختلال کارکرد این عضو حیاتی، کم‌خونی خطرناک آپلاستیک که در آن تولید تمام رده‌های سلول‌های خونی در مغز استخوان سرکوب و مهار می‌شود، اختلال عملکرد کلیه‌ها، کاهش وزن شدید و لاغری مفرط، آسیب‌های مغزی و سلسله اعصاب مرکزی، ضعف سیستم ایمنی، ضایعات پوستی و همچنین تغییرات چهره و ظاهر فرد، همگی نه تنها فرد را در انتخاب گزینه‌های مطلوب برای ازدواج با محدودیت مواجه می‌سازد، ممکن است پس از ازدواج هم منجر به از هم پاشیدگی خانواده شود.
  7. متاسفانه از لحاظ آماری، مصرف اکس با ناهنجاری‌های رفتاری دیگری نیز همراه است. آمار بزهکاری، تمایل به مصرف مواد مخدر و روان‌گردان دیگر، مصرف سیگار، الکلیسم و مصرف مشروبات الکلی، سوء سابقه کیفری و غیره در معتادان اکس و در مقایسه با افراد سالم بالاست و طبیعی است که به ندرت یک فرد سالم حاضر به ازدواج یا تداوم زندگی با چنین افرادی است.
  8.   تمام آنچه گفته شد، فقط مربوط به عوارض و عواقب خود قرص اکستازی است. این در حالی است که آنچه امروزه به عنوان قرص اکس و با عناوین و نام‌های مختلف عرضه می‌شود، عمدتا در شرایطی کاملا غیربهداشتی و در مراکز و لابراتوارهای غیرمجاز تولید شده و حاوی انواع و اقسام مواد همراه و ناخالصی‌های گاه خطرناکی‌اند که می‌توانند عوارض سوء فراوانی داشته باشند که علاوه بر تهدید مضاعف سلامت جسمی و روانی فرد، بر آینده شغلی و خانوادگی فرد تاثیر گذاشته و به ناکامی‌های دیگری مانند شکست در ازدواج منجر شوند.

منبع: http://goo.gl/gZuwLKLeave a reply

Your email address will not be published.