صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  نشانه های خشونت جنسی...
مرداد
۱۰
۱۳۹۲
نشانه های خشونت جنسی علیه کودکان را جدی بگیرید
مرداد ۱۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

2011_4_10_9_17_48عکس: humanrights-iran.ir

نوشته: فیروزه فروزانفر، پژوهشگر

خانه امن: روانشناسان کودک معتقدند سوءاستفاده جنسی از کودک، سوءاستفاده از قدرتی است که طیِ آن فرد بزرگ‌تر، قوی‌تر، و آگاه‌تر، از کودک برای ارضای جنسی، لذت بردن عاطفی، و گاه بدست آوردن پول انجام می دهد.  سو استفاده از کودک به صورت برقرار کردن ارتباط جنسی ، نشان دادن اعضای تناسلی خود به کودک؛ تماس جسمی؛ و استفاده از کودک برای پورنوگرافی شکل گیرد .

بنابراین این باور نادرستی است اگر فکر کنیم سو استفاده جنسی از کودک تنها به شکل  «تجاوزبه معنای عامیانه» آن است . هر عملی چه همراه با تماس باشد یا نباشد ولی  به منظور ارضای جنسی و اِعمال قدرت فرد بزرگ‌تر بر فرد کوچک‌تر (کودک) انجام شود، سوءاستفاده جنسی محسوب می گردد.

مهرشاد رضایی روانشناس می گوید : پسری با وسواس شدید در شست و شو به من مراجعه کرد .پس از چندین جلسه متوجه شدم که این پسر از زمان کودکی بدون عمل جنسی مورد سو استفاده دایی اش به شکل تماس و لمس قرار گرفته است . آنچنان که این پسر جوان احساس آلودگی می کرده و تن و بدن خود رو بیمار گونه شست و شو میداده است . همین مورد و دهها مورد مانند این نشان می دهد که قربانیان خشونت جنسی فقط دختر بچه ها نیستند و پسر بچه ها نیز تحت خشونت جنسی قرار دارند و این شکل از خشونت اثرات بسیار نامطلوبی و بر روان و ضمیر کودک حتی تا آخر عمر باقی می گذارد. مهرشاد از زنی با عقب افتادگی ذهنی می گوید که در کودکی کارگر خانه او را مجبور به سکس دهانی می کرده و امروز او زنی میانه سال و به شدت بیمار است.

 نشانه های خشونت جنسی علیه کودکان

چگونه می توان فهمید که کودکی تحت خشونت جنسی بوده و مورد تعرض قرار گرفته است؟

افسردگی و اضطراب ، شب ادراری ، اختلالات شخصیتی ، کم جراتی از نشانه های کوتاه مدت و بلند مدت  تحت خشونت جنسی بودن کودکان هستند . بسیاری از کودکان دچار ترس های شدید و دردهای مزمن می شوند و همین کودکان در بزرگ سالی نیزمشکلاتی چون قانون گریزی واعتیاد  پیدا کرده و در مواردی اقدام به خود کشی و دیگر کشی می کنند .

به عناون نمونه محمد بیجه قاتل سریالی کودکان پاکدشت می گوید : انتقام‌ زمانی‌ در افکارم  جرقه‌ زد که‌  ۱۱ ساله بودم و مرتب  مورد آزار جنسی‌ قرار می گرفتم ‌. .

  بیجه این‌ مسئله‌ را عامل‌ اصلی‌ تجاوز و قتل‌ کودکان‌ پاکدشتی‌ ذکر کرد و گفت‌: وقتی‌ آن‌ شخص در کودکی‌ به‌ من‌ تجاوز کرد،کتک‌ سختی‌ هم‌ به‌ من‌ زد. همان‌موقع‌ آنقدر از خودم‌ بدم‌ آمد که‌ آرزو می‌کردم‌ ایکاش‌ مرا می‌کشت‌. یک‌ بار هم‌ در همان‌ سال‌ها به‌ فکر خودکشی‌ افتادم‌. این‌ خاطره‌ تاثیر خیلی‌ بدی‌ در روحیه‌ام‌ گذاشت

داستان محمد بخوبی نشان می دهد کودکی‌ دوران‌ بسیار حساس‌ و پراهمیتی‌ است‌ که‌ به‌ شخصیت‌ انسان‌ شکل‌ می‌دهد. محمد بیجه‌ که‌ با جنایات‌ هولناکش‌ در منطقه‌ پاکدشت‌ نام‌ خود را به‌ نام‌ سنگدل‌ترین‌ جانی‌ در تاریخ‌ ایران‌ به‌ ثبت‌ رساند، خود در کودکی‌ قربانی‌ خشونت شده‌ بود. چنین‌ بود که‌ شعله‌ انتقام‌ در وجودش‌ روشن‌ شده‌ و در جوانی‌، دست‌ به‌ قربانی‌کردن‌ کودکان‌ زد.

اما یکی دیگر از نشانه های کودکی که قربانی خشونت جنسی است تغییر در خلق و خوی کودک است . کودکی که آرام آرام گوشه گیرمی شود، زمان صحبت کردن مستقیم به طرف چشمان مخاطب نگاه نمی کند، رفتارش توأم با شرم باشد، درس خود را درست نمی خواند، با برادران و خواهرانش جنجال می  کند، و یا زود عصبانی شود.

 کودک شاید در هنگام بازی کردن با عروسک یا اسباب‌بازی دیگر، به شکلی از اشکال رفتارهای جنسی را به نمایش بگذارد. یا  به نوعی این موضوع را بیان کند. معمولاً بعضی از متخصصین از این روش برای ارتباط با کودک و تحقیق در بارۀ سوءاستفاده جنسی کمک می‌گیرند. نشانه‌های سوءاستفاده جنسی می‌توانند مستقیم، غیرمستقیم، مزمن، و پنهان باشند. سوءاستفاده جنسی می‌تواند سبب صدمۀ روانی شدید گردد که ذهن و روان کودک را خسته و فرسوده می‌سازد. کودکان آسیب‌دیده معمولاً صحنه‌های سوءاستفاده را به یاد می‌آورند و درد و رنج حاصل از آن را دوباره تجربه می‌کنند. بعضی از جاها یا وسایل نیز یادآور آن خاطرات دردناک اند. مثلاً یکی از قربانیان می گفت که بعد از سال‌ها هنوز بوی عطر مخصوص سبب می‌شود تا سوءاستفاده به یادش بیاید. قربانی دیگری گزارش داد که بعد از این‌که چندین سال از حادثه گذشته هنوز تمرکز کردن برایش مشکل است، قادر نیست درست درس بخواند و شب تجاوزگر را در خواب می‌بیند.

معمولاً سوءاستفاده جنسی نشانۀ جسمی آشکار به جا نمی‌گذارد، مگر این‌که تجاوز با کودک کم‌سن صورت گرفته و سبب وارد شدن صدمات جدی به بدن، بخصوص آلت تناسلی او باشد. مواردی دیده شده که چون سوءاستفاده همراه با آمیزش همراه بوده سبب پاره شدن جدار واژن یا مقعد و در نتیجه خونریزی و عفونت شده است. در موارد دیگر، در صورتی‌که کودک مصاب امراض آمیزشی یا Sexually Transmitted Diseases شد باید صد در صد مسئله سوءاستفاده جنسی را مد نظرداشت.

چندی پیش داستان زن جوانی در خبرگزاری ایسنا توجهم را جلب کرد .زنی که مدعی بود دخترش توسط پدر سنگدل خانواده مورد تجاوز قرار گرفته، درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه کرد.

این زن پس از حضور در دادگاه به قاضی گفت: حدود ۹ ماه قبل به یک ماموریت کاری رفته بودم و در این مدت دختر ۱۰ ساله‌ام در خانه با پدرش تنها بود. پس از این ماموریت به مرور زمان متوجه رفتارهای غیرعادی دخترم شدم. این رفتارهای غیرعادی تا آنجا ادامه داشت که مشاور مدرسه او نیز از آنها آگاه و من را نیز در جریان گذاشت.

وی که از نظر روحی بسیار شکسته شده بود، درباره‌ی نحوه اطلاع از تجاوز به دخترش گفت: پس از گذشتن چند ماه از ماجرا متوجه افت شدید تحصیلی دخترم در مدرسه‌اش شدم و افت تحصیلی و رفتارهای غیرعادی او را به مشاورش در مدرسه اطلاع دادم. مشاور مدرسه هم پس از صحبت با دخترم، متوجه تجاوز به دختر ۱۰ ساله‌ام شد. پس از آن من تا چند ماه رفتارهای اطرافیان را زیر نظر گرفتم اما امیدوار بودم که این گمان نادرست باشد.

این زن ادامه داد: پس از گذشت چندین ماه، صحبت‌های مشاور مدرسه با دخترم نتیجه داد و او سرانجام از تجاوز پدرش پرده برداشت. وقتی این موضوع را از زبان مشاور شنیدم نمی‌دانستم باید چه کنم و یا چه بگویم. پس از آن تنها سعی کردم دخترم را از پدرش دور کنم چرا که او با یادآوری خاطرات و اتفاقات پیش آمده هر روز از نظر روحی ضعیف‌تر می‌شد.

 مراقب کودکان خود باشید

گفته های این زن بخوبی گواه بر این مدعاست که والدین ، کادر آموزشی و اعضا خانواده می بایست نسبت به تغییر حالت کودکان خود حساس باشند و هر گونه تغییر رفتاری را پیگیری کنند . کودکان بی پناه و بی گناه هستند و در چنین شرایطی به شدت دچار ترس و هراس می شوند . بنابراین وظیفه اطرافیان است که از کودکان در مقابل هر گونه خشونتی بخصوص خشونت جنسی مراقبت کنند .

کودکان اصولا به شدت در چنین مواردی تحت خطر قرار دارند چرا که به آن درجه از رشد روانی نرسیده اند که بفهمند کاری که روی آن‌ها صورت گرفته، سوءاستفاده است. و چون در موارد زیادی این کار توسط یک آشنا انجام می‌شود، فکر می کنند که این کار شاید ناشی از «علاقه» و «محبت» باشد، بخصوص که تعداد زیادی از سوءاستفاده ‌گران از این شگرد استفاده می‌کنند و طوری رفتار می‌کنند که کودکان تصور کنند سوءاستفادۀ شان ناشی از عشق و علاقه است.

 چرا کودکان سکوت می کنند

کودکان بشدت می‌ترسند و این ترس به اندازه ایست که قدرت تمرکز و تصمیم‌گیری درست را از آن‌ها می‌گیرد. در بسیاری مواقع این ترس همراه با شرم است. آن‌ها از این می‌ترسند که سبب «بدنام شدن» خانوادۀ خود نشوند. از این می‌ترسند که مورد سرزنش وکتک  والدین خود قرار گیرند. بعضی از این کودکان تهدید می‌شوند. سوءاستفاده‌گران آن‌ها را تهدید می‌کنند که اگر به کسی دیگر این موضوع را بگویند عواقب بدی خواهد داشت.

بعضی از کودکان خود را مقصر می‌دانند. آن‌ها فکر می‌کنند که این تقصیر خود شان بوده که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند و باید احتیاط بیشتری می‌کردند. آن‌ها در نهایت خود را سزاوار هم‌چو رفتاری می‌پندارند و اما بسیاری از کودکان به مرحلۀ از رشد نرسیده اند که این تجربه را بصورت درستی بیان کنند. یعنی قدرت بیان شان آن‌قدر نیست تا واژه‌های مناسب را بیابند و سوءاستفاده را درست شرح دهند.

نگته مهم آنکه عدم رسیدگی مسئولین نیز یکی از دلایلی است که سبب می‌شود کودک و خانواده‌اش بعد از آگاهی از سوءاستفاده موضوع را پنهان نگهدارند. وقتی امکانات طبی و ارزیابی روانشناسی درست وجود نداشته یا محدود باشد، یا این‌که نیروهای امنیتی زیاد کمک‌کننده نباشند (و حتا در مواردی دستِ شان در یک کاسه باشد)، در آن‌صورت قربانیان ناامیدانه این زجر را تحمل می‌کنند.و در نهایت باید گفت کودکان  همواره دنبال روابط بااعتماد می‌گردند. وقتی این اعتماد توسط سوءاستفاده جنسی اِعمال شده توسط افراد آشنا در زندگی آن‌ها شکسته شود، آرامش درونی و امنیت روانی شان صدمه می‌بیند و برای شان مشکل است تا راجع به این تجربه با دیگران صحبت کنند.

اما در جوامعی مانند جامعه ما که سراسر از تابوها ست. صحبت از آموزش جنسی نیز یکی از این خطوط قرمز است حتی اگر کودکی درباره خشونت جنسی که نسبت به او روا شده سخن بگوید. والدین سکوت خواهند کرد. در چنین جامعه ای پیشگیری و درمان از خشونت جنسی علیه کودکان بسیار سخت و دشوار است و راهی طولانی در پیش رو دارد .

منابع:

  1.  http://detective.persianblog.ir/post/155
  2.  http://www.rawanonline.com/child-sexual-abuse-html
  3.  http://www.khabaronline.ir/detail/143745


Leave a reply

Your email address will not be published.