صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اعزام مشاورین سازمان...
مرداد
۱۰
۱۳۹۲
اعزام مشاورین سازمان ملل برای مقابله با تجاوز جنسی درافریقا
مرداد ۱۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰

image_pdfimage_print

UNAMID opens new schools and a clinic in Kuma Garadayat, North Darfur.

  نوشته: دین، نیویورک ،RNA میز آفریقا سازمان ملل

خانه امن – سازمان ملل گروهی مشاور از “سازمان محافظت و حمایت از زنان” برای کنترل و جلوگیری از تجاوز به آفریقا می فرستد.

علیرغم سیاست ضد خشونت جنسی سازمان ملل، جرائم مربوط به جنسیت در برخی از مناطق جنگ زده و بحرانی دنیا افزایش پیدا کرده اند که از آن جمله می توان سودان جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، اوگاندای شمالی، سومالی، و جمهوری آفریقای مرکزی را نام برد.

بدنبال توصیف تجاوز به عنوان یک سلاح جنگی، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، ماه گذشته به دبیر انجمن گفت که خشونت جنسی هر جایی که بحرانی بوده، اتفاق افتاده است و “موجب نابود و ویران کردن نجات یافتگان و بافت اجتماعی جوامع شده است”.

او گفت: “این مسئله در قوانین بین المللی حقوق بشر یک جرم و تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی محسوب می شود”.

از آنجا که شنیع ترین جرائم در مناطق بحرانی تحت نظارت برنامه و مأموریت صلح طلبانه سازمان ملل صورت می گیرند، سازمان ملل اختصاصاً گروهی از مشاوران “حافظت و حمایت از زنان” را برای جلوگیری از خشونت های جنسی به مناطق جنگ زده می فرستد.

عده ای از این مشاوران در آغاز برای مأموریت صلح طلبانه به سودان جنوبی، جمهوری آفریقای مرکزی، ساحل عاج، جمهوری دموکراتیک کنگو، مالی، و سومالی اعزام می شوند.

“اولین برنامه آموزشی طراحی شده”

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، گفت که “زنان سازمان ملل” و بخش عملیات صلح طلبانه، به نمایندگی شبکه عملیات سازمان ملل اولین برنامه آموزشی طراحی شده برای صلح طلبان را ایجاد کرده اند.

 این واقعیت را نیز که در گذشته صلح طلبان سازمان ملل به همراه امدادگران درمناطقی خصوصاً سودان جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، ساحل عاج و هائیتی به خشونت جنسی متهم شده اند باید مورد توجه قرار داد.

سازمان ملل همچنین در صدد تشکیل گروهی متخصص برای بررسی قانون و خشونت جنسی در زمان بحران است که به عنوان ابزاری برای تقویت سیستم عدالت ملی و چارچوب های قانونی از آن استفاده خواهد شد. این گروه تا کنون به دولت های جمهوری آفریقای مرکزی، کلمبیا، ساحل عاج، جمهوری دموکراتیک کنگو، گینه، لیبریا، سومالی، و سودان جنوبی مشاوره های فنی داده اند.

وضعیت”غیر قابل قبول” جمهوری دموکراتیک کنگو   

اخیراً در اواخر ماه جون، سازمان ملل موضوع “غیر قابل قبول” بودن را برای تعدادی از موارد تجاوز به دختران جوان در جمهوری دموکراتیک کنگو توصیف کرده است. تعداد ۹ دختر جوان بین سنین  ۱۸ ماه و ۱۲ سال با نشانه هایی از خشونت روی بدن و زخم های داخلی جدی که منجر به مرگ ۲ نفر از آنها شده است در بیمارستانی در کیو جنوبی بستری شده بودند.

راجر میس، رئیس MONUSCO- برنامه صلح طلبانه سازمان ملل در جمهوری دموکراتیک کنگو- گفت: “چنین خشونت هایی غیر قابل قبولند و باید به آنها خاتمه داده شود”.  “گفته شده است این خشونت ها به سنت های دیرینه زیان بار مرتبط هستند و کسانی که کودک ربایی می کنند به اعمال این خشونت ها آلوده می شوند”.

گزارشات فراوانی از ۱۳۵ زن و دختری که توسط سربازان در سال ۲۰۱۲ در مینووا، شهری واقع در قسمت شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو مورد تجاوز قرار گرفته اند نیز در دست است.

امنیت و ارزش و اعتبار نجات یافتگان

مارسی هرش، مدافع ارشد حقوق زنان و دختران در “سازمان پناهندگان بین المللی” گفت: ” سازمان ملل باید سریعاً نسبت به آموزش مشاوران قبل از اعزام آنها اقدام کند و برای همکاری با سازمان ها و بنیاد های حقوق بشری فعال کنونی آنها را آماده سازد”. علاوه بر این آنها باید برای مطالعه و بررسی خشونت جنسی در این مناطق نسبت به پایه و اساس و معیارهای امنیتی و اخلاقی غیر قابل مذاکره متعهد باشند تا با این تعهد بتوانند امنیت، ارزش و اعتبار نجات یافتگان را حفظ کنند.

هرش گفت اخیراً شورای امنیت باتفاق قطعنامه ۲۱۰۶ را تصویب کرده اند که بیانگر توافق آنها با پیشنهاد اعزام مشاوران به مناطق بحرانی، آموزش و همکاری آنها با بخش های مختلف دولتی و غیر دولتی است.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/wlS6WiLeave a reply

Your email address will not be published.