صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  هزینه خشونت خانگی عل...
مرداد
۵
۱۳۹۲
هزینه خشونت خانگی علیه زنان در ویتنام برابر با ۲ درصد تولید ناخالص ملی
مرداد ۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 FERTILITY RATE

 خانه امن: تحقیق جدیدی در ویتنام نشان می دهد که خشونت خانگی هزینه ای برابر با ۱٫۷۸ درصد تولید ناخالص ملی برای این کشور ایجاد می کند.

  یک نجات یافته ۴۴ ساله خشونت خانگی (با اسم مخفف DTN ) در ویتنام از خاطرات گذشته اش می گوید : “برای هر یک دانگ (واحد پول ویتنام) پولی که دریافت می کردم مرا مورد ضرب و شتم قرار می داد و می پرسید: امروز چقدر کاسب بودی؟ هر چه در آوردی را باید به من بدهی وگرنه تا حد مرگ کتکت می زنم”. برای مثال اگر پانصد هزار دانگ در می آوردم، به دروغ به او می گفتم: ” فقط سه هزار دانگ کاسبی کرده ام و همه را به تو می دهم تا برای بچه هایمان  برنج بخری و آنها را کتک نزنی وگرنه هیچ پولی به تو نمی دهم”.

DTN یک زن از هزار زنی است که زندگی اش برای این تحقیق “زنان سازمان ملل ویتنام” که در دسامبر سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید مورد پرسش و مطالعه قرار گرفته است. این تحقیق عوارض و تأثیرات عظیم خشونت و تبعیضات جنسی را بر روی اقتصاد، روان و روابط اجتماعی نجات یافتگان، خانواده آنها، جامعه و در سطح کل کشور مورد ارزیابی قرار می دهد.

نتیجه حاصله از این تحقیق که “هزینه تخمینی خشونت خانگی علیه زنان در ویتنام” نام دارد این است که هزینه های شخصی و در آمد از دست رفته کشور روی هم نزدیک به ۱٫۴۱ درصد تولید ناخالص ملی ویتنام در سال ۲۰۱۰ هستند. علاوه بر این تخمین می زند که درآمد زنانی که مورد خشونت قرار می گیرند ۳۵ % کمتر از زنانی است که زندگی آرامی دارند، که این مسئله به نوبه خود ضرر عظیمی به اقتصاد ملی می زند.

در نتیجه این معضل معادل ۱٫۷۸ درصد تولید نا خالص ملی به نرخ بهره وری ضرر می رساند.

هزینه مستقیم اعمال شده از خشونت های شریک زندگی به قربانی، شامل هزینه های پزشکی (درمان روحی و جسمی)، هزینه های زندگی در خانه های امن، وساطت، مشاوره و خدمات حقوقی، تصمیمات قضایی، و همچنین تعویض مالکیت ملک است. علاوه بر هزینه های مستقیم، هزینه های غیر مستقیمی نیز وجود دارند که از آن جمله می توان از دست دادن درآمد به دلیل کار نکردن، از بین رفتن توانایی بارداری، تأثیر آن بر روی کودکان، غیبت و عملکرد آنها در مدرسه نام برد.

یک نجات یافته ۳۸ سال با نام مستعار ATL می گوید: “از آنجا که دیگر تحمل خشونت را نداشتم تصمیم به طلاق گرفتم … مجبور بودم که برای رفتن به دادگاه و ملاقات با وکیلم ۱۰ روز مرخصی بگیرم که حدود  ۷ هزار تا  ۱۰ هزار دانگ ویتنام (معادل ۳ تا ۵ دلا آمریکا) به من ضرر زد. من به منشی دادگاه ۱ میلیون دانگ (معادل ۵۰ دلار آمریکا) و به وکیلم ۶ میلیون دانگ (معادل ۳۰۰ دلار آمریکا) پرداختم. مجبور شدم که ۱۰ مرتبه با وکیلم ملاقات کنم و هر بار از تاکسی موتوری استفاده کنم. این رفت و آمد ها هر بار ۶۰ هزار دانگ (معادل ۲٫۵ دلار آمریکا) برایم هزینه داشتند. من همچنین چند صد دانگ هزینه مکالمات تلفنی با وکیلم کردم”.

ارگان های زنان سازمان ملل و اتحاد سازمان ملل این تحقیق را در تاریخ ۲۴-۲۳ ژانویه سال ۲۰۱۳ در گردهمایی “مشاوره منطقه ای در رابطه با هزینه های اعمال شده به دلیل خشونت خانگی علیه زنان” در شهر سیم ریپ، کمبودیا ارائه دادند.

این تحقیق تجربه ۵۴۱ زن روستایی و ۵۱۲ زن شهری در مورد خشونت خانگی و هزینه های مربوط به آن را مورد مطالعه قرار داده است. نتایج حاصله از این تحقیق تائیدی است بر آمار بالا و گسترده خشونت به زنان و دختران که هر گروه اقتصادی-اجتماعی، با هر سطح تحصیلات و در هر منطقه ای راتحت تأثیر قرار داده است. این تحقیق همچنین از آمار موجود در اولین تحقیق ملی مربوط به خشونت خانگی که در سال ۲۰۰۹ و به حمایت دولت ویتنام انجام گرفت و مشخص کرد که ۳۴ درصد زنان در طول زندگی شان مورد خشونت جنسی و فیزیکی قرار گرفته اند استفاده می کند.

تعدادی از کشورها از جمله استرالیا، برزیل، شیلی، مراکش، نیکاراگوئه، اوگاندا، و انگلستان اخیراً تحقیقات مشابهی در مورد هزینه های خشونت خانگی انجام داده اند که همه بیانگر صرف منابع بسیاری جهت رسیدگی به موارد خشونت خانگی هستند که کاهش بهره وری، افزایش غیبت و کاهش درآمد نیز از نتایج آن هستند.

علاوه بر این، برخی از این تحقیقات نیز بر اهمیت رسیدگی به تأثیرات منفی خشونت خانگی بر آرامش و سلامت قربانیان، کودکان، دوستان و خانواده هایشان تأکید می کنند که همه نمایانگر آن هستند که چگونه ارتباط بین زن و مرد یک مسئله عمومی است و تأثیرات عمده و گسترده ای می تواند بر جای بگذارد.

قربانی ۴۶ ساله ای که هنوز در زندگی زناشویی اسفبار خود مانده (با نام مستعار DTX) می گوید: “وحشیانه ترین خشونتی که به من شد زمانی بود که دختر دومم را به دنیا آوردم. او به من گفت که من تنها می توانم اردک (دختر) بدنیا بیاورم. زمانی که از کار در مزرعه برنج بر گشتم به من گفت که برای بیرون رفتن و گرفتن مشروب به او پول بدهم. من هم به او گفتم که پول برای الواتی تو ندارم. سپس موهایم را کشید و با چکش کتکم زد. آنقدر به پشتم ضربه زده بود که نمی توانستم از دستش فرار کنم. نمی توانستم نفس بکشم و فکر کردم که مرده ام”.

این تحقیق تأکیدی است بر ضرورت رسیدگی به خشونت خانگی و کمکی است به دولت و دیگر ذی نفعان که خواستار رسیدگی همه بخش های مختلف به این امور و پیشگیری از آن هستند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/jA1emjLeave a reply

Your email address will not be published.