صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تاثیر عوامل روان‌شن...
مرداد
۵
۱۳۹۲
تاثیر عوامل روان‌شناختی در ناباروری
مرداد ۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

92502عکس: ایلنا

بیشترین مشکلات عاطفی و روانی زوج‌های نابارور در ایران اضطراب، ترس از عدم باروری، ناامیدی و افسردگی است/ پرداختن به جنبه‌های اجتماعی- فرهنگی و روان‌شناختی ناباروری به علت نرخ بالای ابتلای به آن در ایران اهمیت ویژه‌ای دارد.

  مطالعات نشان می‌دهد عوامل روان‌شناختی هم می‌توانند در ایجاد ناباروری دخالت داشته باشند و هم پیامد ابتلا به ناباروری باشند.

  روابط عمومی پژوهشگاه فن‌آوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی‌ ابن سینا، بهزاد قربانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا و عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی ابن سینا گفت: بیشترین مشکلات عاطفی و روانی زوج‌های نابارور در ایران اضطراب، ترس از عدم باروری، ناامیدی و افسردگی است و این مشکلات به همراه مشکلات خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی مانند سست شدن روابط زناشویی و بروز مسائلی از قبیل ازدواج مجدد و متارکه از موضوعات بسیار مهمی هستند که زوج‌های نابارور را دچار مشکلات روانی می‌کنند.

وی با تأکید بر اهمیت باروری در سال‌های آینده کشورمان، مطالعه‌ روی پدیده ناباروری با تکیه بر جنبه‌های روانی و اجتماعی را بسیار مهم خواند و افزود: پرداختن به جنبه‌های اجتماعی- فرهنگی و روان‌شناختی ناباروری به علت نرخ بالای ابتلای به آن در ایران اهمیت ویژه‌ای دارد.

 قربانی ادامه داد: عدم توانایی فرد برای انجام طبیعی فرآیند تولید مثل و صاحب فرزند شدن به عنوان یکی از تجربیات تلخ و دردآور زندگی است که زمینه و شرایط روانی و اجتماعی نیز می‌تواند به اهمیت آن بیفزاید و آن را برای فرد تبدیل به یک بحران کنند.

منبع: http://goo.gl/GulWjbLeave a reply

Your email address will not be published.