صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  در گینه بیسائو خشونت...
مرداد
۱
۱۳۹۲
در گینه بیسائو خشونت خانگی غیر قانونی اعلام شد
مرداد ۱ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

UNAMID opens new schools and a clinic in Kuma Garadayat, North Darfur.

۲۲ جولای ۲۰۱۳

خانه امن: روز جمعه، گینه – بیسائو (Guinea Bissau) خشونت خانگی را غیر قانونی اعلام کرد و با تمجید و تحسین گروه هایی از زنان کشوری که ۶۰ درصد زنان آن مورد تجاوزات فیزیکی و جنسی قرار می گیرند روبرو شد.

از سال ۲۰۰۹ تا کنون، قانون اساسی این کشور آفریقای غربی خشونت علیه زنان را منع کرده است، اما همچنان پلیس در رسیدگی به مواردی که قربانیان خشونت خانگی سکوت می کنند و قدمی برای نجات خود بر نمی دارند، ضعیف عمل می کنند.

آبا  سرا (Aba Serra)، رئیس انجمن ملی کمیته رسیدگی به امور زنان گفت: “این قانون سهم به سزایی در تغییر رفتار و طرز تفکر خانواده های گینه ای در این رابطه دارد”.

در گینه، زنان با تبعیضات جنسی عمده ای از جمله نداشتن درآمد ، تحصیلات و فرصت ها برابر روبرو هستند و بیشتر آنان قادر به خواندن و نوشتن نیستند.

سازمان های خیریه می گویند خشونت خانگی، ازدواج کودکان، و ختنه زنان که در سال ۲۰۱۱ غیر قانونی اعلام شدند همچنان به صورت گسترده ای وجود دارند.

فاتوماتا جاو بالد (Fatoumata Djau Balde)، عضو کمیته ملی ترک عادات و اعمال زیان بار و خطرناک که از جانب دولت اداره می شود گفت: “سالانه ۳۰ زن به دست شوهرانشان کشته می شوند و این روند رو به افزایش است”. بالد گفت با اینکه خشونت های خانگی اکثراً از جانب مردان نسبت به زنان است اما این قانون، هم برای مردان و هم زنان خشونت گر قابل اجرا است.

او اضافه کرد: “این قانون که راجع به خشونت خانگی است که به عنوان یک جرم  عمومی شناخته شده است هم می تواند علیه زن و هم علیه مرد باشد. در موارد خشونت خانگی چنانچه مرد و یا زن پرونده شکایتی تشکیل ندهند، همسایه ها می توانند این کار را انجام دهند و قانون اجرا خواهد شد”.

هیچ آمار دقیقی از خشونت خانگی در گینه وجود ندارد، اما بر اساس آمار مؤسسه زنان و کودکان که توسط دولت اداره می شود، ۶۰ در صد از زنان حد اقل یکبار خشونت جنسی و فیزیکی را تجربه کرده اند.

طبق گزارشی از این مؤسسه، این نوع خشونت هم در شهر و هم به میزان گسترده تری در روستاها صورت می گیرد و زنانی که در فقر به سر می برند نسبت به این خشونت ها بی دفاع تر و ضعیف ترند.

بر اساس این قانون جدید خشونت خانگی، مجازات قانون شکنان  بین ۲ تا ۱۲ سال حبس است.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/FuTX2aLeave a reply

Your email address will not be published.