صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تنبیه بدنی 40 درصد...
مرداد
۱
۱۳۹۲
تنبیه بدنی ۴۰ درصد کودکان مورد مشاوره صدای یارا
مرداد ۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

100918516533

عکس: جام جم آنلاین

 یک مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان (صدای یارا)،‌ با بیان اینکه تنبیه کودکان به دو نوع بدنی و عاطفی- روانی تقسیم می‌شود، اظهار کرد: ۴۰ درصد کودکانی که مورد مشاوره قرار گرفته‌اند، تنبیه شده‌اند که از این میزان ۵۰ درصد مورد تنبیهات بدنی و ۵۰ درصد نیز مورد تنبیهات عاطفی و روانی قرار گرفته‌اند.

فرشته صدرنوری با اشاره به اینکه ۹۹۵ مورد تماس با این انجمن (صدای یارا) در سه ماهه اول سال ۹۲ برقرار شده است، بیان کرد: ۵۸ درصد کودکان مورد مشاوره پسر و ۴۲ درصد دختران بوده‌اند.

صدرنوری در مورد گروه سنی تماس گیرندگان گفت: بیشترین تعداد مشاوره‌ها مربوط به کودکان ۴ تا ۷ سال با فراوانی ۴۱ درصد بوده است. کودکان صفر تا سه سال با ۳۰ درصد،‌ کودکان هشت تا ۱۱ ساله با ۱۴ درصد، کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله با هشت درصد، ‌کودکان ۱۶ تا ۱۸ ساله با شش درصد و کودکان بالای ۱۸ سال با فراوانی یک درصد مورد مشاوره قرار گرفته‌اند.

این مددکار به تحصیلات کودکان مورد مشاوره اشاره کرد و گفت: اغلب کودکانی که مشاوره در مورد آنها انجام شده از نظر مقطع تحصیلی زیر سن دبستان هستند و فراوانی آنها ۵۲ درصد است.

وی در مورد تحصیلات کودکان مورد مشاوره گفت: کودکان دبستانی با فراوانی ۲۳ درصد، کودکان پیش دبستانی با ۱۱ درصد، کودکان راهنمایی با پنج درصد، کودکان دبیرستانی با هفت درصد و دانشجویان با ۲ درصد مورد مشاوره قرار گرفته‌اند.

به گفته صدرنوری، منطقه پنج با فراوانی ۱۰ درصد و منطقه چهار با فراوانی ۹ درصد، منطقه تماس گیرندگان را نشان می‌دهد و این در حالی است که ۱۷ درصد تماس‌ها مربوط به شهرستان‌هاست.

این مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان (صدای یارا) در مورد تحصیلات تماس گیرندگان با این انجمن، خاطر نشان کرد: ۴۸ درصد افرادی که با صدای یارا تماس گرفته‌اند دارای مدرک دیپلم، ۲۳ درصد آنها بالای دیپلم، ۱۴ درصد لیسانس، چهار درصد فوق لیسانس به بالا، ۹ درصد دبیرستان، ۲ درصد سیکل و ۲ درصد نیز ابتدایی و بی‌سواد هستند.

به گفته وی، ضربه به پشت دست یا پشت بچه، سیلی زدن، با کمربند زدن، با شی داغ و به ویژه قاشق داغ کودک را تنبیه کردن و ضرب و شتم از جمله تنبیهات بدنی و توهین، تحقیر، مقایسه و تبعیض، سختیگری بیش از حد، تهدید، سرزنش و حبس از جمله تنبیهات عاطفی روانی است.

این مددکار در توصیف نوع خانواده کودکان مورد مشاوره، بیان کرد: ۹۴ درصد خانواده‌ها هسته‌ای، پنج درصد گسترده و یک درصد گسسته بودند.

صدرنوری در ادامه عنوان کرد: مشکلات خانوادگی با فراوانی ۳۰ درصد بیشترین نوع مشاوره بوده‌اند. آشنا نبودن به شیوه فرزندپروری با فراوانی ۵۰ درصد، تک فرزندی با ۱۱ درصد، هماهنگ نبودن بین والدین در تعلیم و تربیت با ۱۱ درصد و ناسازگاری با فراوانی شش درصد از جمله موضوعات مربوط به مشکلات خانوادگی هستند.

وی افزود: اعتیاد والدین، ارتباط بین خواهر و برادر، از دست دادن یکی از وابستگان و غیره نیز همگی دارای فراوانی یکسان بوده و از جمله مشکلات خانوادگی می‌باشند.

این مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان (صدای یارا) اختلالات رفتاری را دومین موضوعی دانست که بیشترین مشاوره‌ها در مورد آن انجام شده که فراوانی آن ۲۴ درصد است.

لجبازی با فراوانی ۲۸ درصد، پرخاشگری با ۳۰ درصد ، مشکلات عادتی با ۱۱ درصد و سایر موارد هم از جمله مسائل مربوط به مدرسه با فراوانی سه درصد از جمله زیر مجموعه‌های این موضوع هستند.

وی مشکلات ذهنی، مسائل ارتباطی، مشکلات جسمی و فیزیکی، مشکلات اجتماعی و مشکلات جنسی را از دیگر مشکلاتی دانست که کودکان مورد مشاوره با آن مواجهند.

منبع: http://goo.gl/oOyuJ8



Leave a reply

Your email address will not be published.