صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  صدور 5000 مجوز سقط...
مرداد
۱
۱۳۹۲
صدور ۵۰۰۰ مجوز سقط جنین در سال گذشته
مرداد ۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

66

عکس: gimedco.ir

در سال گذشته ۶هزار و ۶۵۶نفر برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور مراجعه کرده اند که از این تعداد چهار هزار و ۸۱۸نفر شرایط دریافت مجوز سقط درمانی را داشتند که این تعداد ۴/۷۲درصد کل مراجعین خواستار دریافت مجور سقط درمانی را در برمی گیرد.

دکتر امیرحسین مهدوی  معاون پزشکی آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور درنشست خبری تخصصی با موضوع سقط جنین درمانی در جمع خبرنگاران افزود: از صدور چهارهزار و ۸۱۸ مجوز سقط جنین درمانی از سوی این سازمان در سال گذشته خبر داد.

وی گفت: همچنین در سال گذشته استان آذربایجان غربی کمترین و استان تهران با یک هزار و ۶۸۴ مراجعه بیشترین تعداد مراجعه کنندگان مجوز سقط درمانی را داشته اند.

مهدوی افزود: همچنین پس از استان تهران استان های خراسان رضوی با ۵۹۲مراجعه و خوزستان با ۵۴۳ مراجعه، بیشترین آمار مراجعین سقط درمانی را در سال گذشته داشتند این درحالی است که در سال گذشته کمترین تعداد مراجعین سقط درمانی با ۳۵نفر در استان سمنان ثبت شده است.

معاون پزشکی آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی اظهار داشت: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۸۴ سقط درمانی با تشخیص سه پزشک متخصص و تاییدیه پزشکی قانونی قبل از چهار ماهگی و با رضایت مادر در دو مورد مجاز شناخته شده که نخست بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر شده بود و دوم بیماری مادرکه با تهدید جانی وی همراه باشد.

 مهدوی اضافه کرد:مجوز سقط جنین درمانی قبل از چهار ماهگی صادر می شود بنابراین کسانی که متقاضی سقط جنین درمانی هستند باید به این مهلت توجه داشته باشند و درخواست خود را در زمان مناسب به مراکز پزشکی قانونی تحویل دهند.

وی تصریح کرد: مجوز سقط جنین بعد از چهار ماهگی صادر نمی شود و دلیل آن حرمت سقط جنین پس از چهار ماهگی است به همین دلیل رسیدگی سریع به درخواست برای استفاده حد قانونی سقط درمانی اهمیت فراوانی دارد.

معاون پزشکی آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی اضافه کرد: در مواردی که یک پزشک وجود نقص جدی در جنین را تشخیص دهد و یا اندیکاسیون( موارد مجاز) جنینی و سقط محرز باشد باید از چهار ماهگی و یا بیش از آن فرد را به مراکز پزشکی قانونی معرفی کند و پس از بررسی های لازم، مجوز سقط درمانی صادر شود.

مهدوی افزود: همچنین در صورت خطر جانی برای مادر در صورت ادامه بارداری و یا عقب افتاده و ناقص الخلقه بودن جنین به نحوی که نگهداری از آن برای مادر ایجاد حرج کنداز جمله مواردی است که در صورت وجود هر یک از آن ها با در خواست مادر و با تشخیص سه نفر پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی، مجوز سقط درمانی صادر می شود البته به شرط آنکه سن حاملگی کمتر از چهار ماه پس از لقاح باشد.

وی تصریح کرد: یکی از نکات ضروری برای بررسی تقاضای سقط جنین درمانی در مراکز پزشکی قانونی سن جنین است به این نحو که اگر سن جنین از ۱۹ هفتگی بیشتر باشد و یا بر اساس سونوگرافی، بیش از چهار ماه از زمان لقاح گذشته باشد به هیچ وجه برای فرد متقاضی مجوز سقط صادر نخواهد شد.

معاون پزشکی آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی توضیح داد:در سال ۸۱ کمیته کشوری سقط جنین آیین نامه ای با ۴۹ مورد اندیکاسیون ( موارد مجاز) قطعی مادری و جنینی را برای سقط جنین درمانی پیشنهاد کرد و پس از آن در نگاه جامعه و مسوولان به این موضوع به عنوان یک مساله بهداشتی تغییر ایجاد شد.

منبع: http://goo.gl/fXiJjrLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱