صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  قاضی اندونزیایی: قرب...
تیر
۲۷
۱۳۹۲
قاضی اندونزیایی: قربانی تجاوز هم لذت می برد
تیر ۲۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰

image_pdfimage_print

187832_daming-sunusi--calon-hakim-agung_663_382

خانه امن :  قاضی ارشد اندونزیایی که  تجاوز تجاوزگران را به مسخره گرفت و گفت تجاوزگران لازم نیست که با اعدام و یا مرگ مجازات شوند زیرا که قربانیان نیز از این عمل لذت می برند، با خشونت شدیدی از جانب مردم روبرو شد که خواستار بر کناری او شدند.

دامینگ سانوسی، قاضی عالی رتبه دادگاه که بدنبال پستی در دیوان عالی کشور بود حین ارزیابی های اولیه به این سؤال که آیا کشور باید مرگ را مجازات تجاوزگران قرار دهد؟ نکته فوق را بیان  کرد.

روزنامه کمپاس از او نقل قول می کند و می نویسد: “هم تجاوزگر و هم کسی که به او تجاوز می شود از این کار لذت می برند بنابراین باید درباره مجازات مرگ برای تجاوزگران بیشتر تعمق کرد.”

سانوسی از این بیان خود عذرخواهی کرد و گفت که تنها قصد داشته که جو سنگین مصاحبه برای کار را از بین ببرد.

او در تلویزیون ملی گفت: “من چیزی گفتم که هیچ مردی نباید هرگز بگوید بخصوص کسی که نامزد کسب مقامی در دیوان عالی کشور است”.

نظرات او با خشم قانونگذاران و گروه های حامی حقوق بشر روبرو شد و خواهان برکناری او شدند.

سریفودین سودینگ به AFP گفت: “بیانات او بسیار ناهنجار و نا مناسب بودند و از یک قاضی که امید کار در دیوان عالی را داشت انتظار نمی رفت”.

رئیس کمیسیون حمایت از کودکان، اریست مردکا سیریت گفت که بیانات سانوسی جسورانه و در عین حال بازتابی از طرز تفکر برخی از بخش های جامعه بود که خشونت جنسی را یک نرم و مسئله ای عادی می پندارند.

سیریت گفت: “بسیار ناراحت کننده است که یک قاضی که نقشش حمایت از حقوق قانونی زنان و کودکان است مسئله ای به این شرم آوری بیان کند و آن را به مسخره بگیرد. او باید از کار بر کنار شود”.

دادخواست های اینترنتی به پارلمان برای رد کاندیدایی او برای کسب مقام در دیوان عالی کشور به راه هستند و در عرض یک شب توانسته اند ۴۰۰۰ امضا کسب کنند.

کمیسیون قضایی که مسئول اداره و کنترل قضات و حرفه آنهاست گفت که با سنوسی گفتگویی داشته است و تا آخر این ماه راجع به میزان تحریم او که ممکن است تنها به یک اخطار و یا کلاً اخراج او منتهی شود تصمیم می گیرند.

کمیسیون ملی خشونت علیه زنان از ۴۸۴۵ مورد تجاوز بین سالهای ۱۹۹۸ و ۲۰۱۰ گزارش کرده است، اما یکی از فعالان حقوق زنان، اندی ینتریانی، اظهار داشت که بسیاری از تجاوزگران یا مجازات خفیف شده اند ویا از زیر بار مجازات فرار کرده اند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/0G8dgLeave a reply

Your email address will not be published.