صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  محاکمه و اعدام دختر ...
تیر
۲۶
۱۳۹۲
محاکمه و اعدام دختر ۱۶ ساله دردادگاه خانواده اش ، جرم : سنت شکنی
تیر ۲۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

 08765

عکس: ماهان نیوز

نوشته: مرضیه السادات حسینی راد

 خبر تکان دهنده است و بافت سنتی استان کرمان را مورد حمله قرار میدهد ، تقابل دو تفکر غلط و متضاد به مهدور الدم خواندن دختر جوان توسط اعضای خانواده و سپس کشته شدن چهره به چهره توسط پدرش ختم شد.

به گزارش ماهان نیوز ، وقتی در بین پرونده های اداره آگاهی کرمان رئیس پلیس این نهاد از وقوع یک فقره به ظاهر قتل و در باطن جنگ روانی در بین اعضای یک خانواده بدنبال دوستی دختر جوان خانواده با یک پسرجوان و اشتباه دانستن این نوع ارتباط در بین دیگر اعضای خانواده ، ودرنهایت زیرپا گذاشتن تمام اصول انسانی و خانوادگی و احترام به حق انسانی و مرگ وی بدست اعضای خانواده خودش، خبرداده شد تنها توانستم با صدای بلند  بگویم مگر میشود؟چرا ؟؟

سردرد شدم!!! عمق فاجعه آنقدر بزرگ و عمیق است که در قالب کلمات نمی گنجد هرچند این هفته ،اغلب روزنامه تیتر می کنند دختری که بدلیل رابطه غیرعرف و شان! توسط پدرش کشته شد و بعد مدتی همه چیز تمام می شودحتی ممکن است قانون نیز گاهی طرف پدر خاطی که جای خدا نشسته و برای سرنوشت و نفس کشیدن یا نکشیدن دخترش تصمیم گرفته را بگیرد و این گونه است که جامعه با غمبادهای در درون سینه اش به زندگی ادامه می دهد.

سرهنگ پوررضاقلی جزئیات این جریان را این گونه شرح می دهد:دختر دبیرستانی ۱۶ساله ای در پی برقراری ارتباط با یک آقای ۲۰ساله و ملاقات وی در بیرون از خانه پدر و برادر وی متوجه شده و خبر به گوش دختر جوان می رسد.

وی به خانه یکی از بستگان پناهنده می شود و اشتباهی که می کند چند روز نزد آن خویشاوند خود می ماند و سپس به خانه می رود در خانه بعد از یک کتک کاری شدید همه چیز زندگی به روال عادی خود بر می گردد غافل از آنکه پدر و مادر و برادر وی در جلسه خانگی تصمیم می گیرند وی را به خاطر این عمل خلافش به سزای عمل خود برسانند.

یک هفته بعد از جریان پدر خانواده به همراه دختر به رسم روزهای قبل راهی مزرعه می شوند و ساعتی بعد پدر با اسلحه شکاری چهره به چهره به دختر خود شلیک میکند و با چند شلیک وی را به سزای عمل بدش!!! می رساند و درگوشه مزرعه در قبری از پیش حفر شده دفن میکند تا سرپوشی مثلا براین هرزگی! دخترش بگذارد اما ۶ماه بعد حادثه لو می رود و مراجع قضایی پدربی رحم و مقصرین حادثه را دستگیر می کنند.

از نظر پدر و مادر وبرادراین دخترکارخوبی شده و جلوی گناه بیشتر گرفته شده اما  به اینجای جریان که می رسی فقط باید سکوت کنی نمی دانم دیگر چه بگویم به احترام چه کسی به نیت تایید یا تکذیب چه کسی؟ باید سکوت کرد.

فقط باید از خودت بپرسی چرا پدری که براساس آموزه های دینی اسلام باید دخترش را قاعدتا بسیار دوست دارد به خود چنین اجازه ای می دهد که به زندگی ونفس کشیدن وی خاتمه دهد حتی با وجود آنکه دخترش از نظر وی خطاکار بوده است.

وقتی مادران خانه مهارت های زندگی را به دخترانشان آموزش نمی دهند

این که رابطه دوستی این دختر جوان با جنس مخالف درست نبوده حق با خانواده است اما این مسئله باید به گونه ای مسالمت آمیز بین اعضای خانواده و با درایت مادرخانه ! حل شود که در این جریان متاسفانه مادر خانه نیز مردان را برای اجرای خشونت شان همراهی می کند و باز هم دلم میگرد و سکوت میکنم برای دخترانی که شاید خیلی مهارتها را نیاموخته اند زیرا مادرانشان هیچ گاه این مسائل را به آنها آموزش ندادند حال دانسته یا نادانسته بماند!

مادرانی که هیچ گاه فکرشان به این مسئله که دختر کوچکش در کنار عروسک برای بازی و شیطنت ، افکاری می خواهد برای زندگی در این دنیا با شرایط خاص خودش، مادرانی که گاها تصور می کنند دختردبیرستانی شان بنا به دلیل اینکه خانواده دست از پا خطا نکرده ! به سوی عمل خلاف هرچند کوچک نخواهد رفت.

رئیس پلیس آگاهی کرمان همچنین می گوید:در بحث ارتباطات بین دو جنس مخالف دیدگاه جنس مونث ایده آلیست و دیدگاه جنس مذکر رئال و واقع گراست بارها و متاسفانه بارها اصرار در شروع رابطه بین دو جنس مخالف از طرف جنس مونث بوده اولین ملاقات به اصرار جنس مونث بوده و ادامه این رابطه غیر قابل کنترل و در اغلب موارد با قربانی شدن جنس مونث به پایان می رسد.

هوشنگ پوررضاقلی اظهار داشت:کسی که دربرقراری رابطه غیر شرعی و غیر متعارف فعال است در واقع مصداق بارزتفکری بنام اباهه گری است و نتیجه رفتارهای مبتنی براباهه  دادگاههای خانواده هستند که حکم شان مرگ است.

وی با اشاره به اینکه با روندی بنام سهل انگاری وراحت شدن رابطه بین دو جنس مخالف مواجه هستیم گفت: تداوم غفلت بانوان در استفاده از ماشین های شخصی خصوصا در ساعات اولیه شب باعث بروز مشکلاتی می شود وبعضا نتیجه آن به حاشیه شهر و تعرض و سپس رها شدن در یکی ازخیابانها یا جاده های خلوت است.

سهولتها و غفلت ها و عدم توجه به هنجارها و ناهنجارها گاها انسان را دچار دردسرهایی می کند و گاه تا مرز مرگ و کشته شدن پیش می رود.

در همین پرونده ای که ذکر شد نیز این اعضای خانواده بدون اینکه به مراجع قانونی مراجعه کنند ویا از مهارت های گفتگو بین هم برای کسب نتیجه مثبت بهره ببرند خود حکم مرگ دخترشان را امضا کرده و به اجرا درآوردند.

و اینجاست که جامعه ازپاسخ به هزاران اما و اگر باز می ماند که کدامین منطق و یا عقل و وجدانی چنین برخوردهایی را تایید می کند کجای راه زندگی در چنین خانواده های متعصبی که غالبا در مناطق بی سواد و محروم از فرهنگ!!! استان یا کشور اشتباه بوده است که در نهایت به مرگ یکی از تکه های پازل زندگی شان مهر تایید می زنند.

به سنت های اسلامی هم که برگردیم تنها چیزی که میبینی دستور دین برای گذشت از خطا و کمک به فرد خاطی برای جبران خطای خود است و در آئین اخلاقی نیزاین گونه رفتارها نه تنها پسندیده نیست که خطری جدی حتی برای جامعه ای خارج از خانواده محسوب می شود.

اگر این برادرکه در دستور برای قتل خواهرش حضور داشته فردا درجامعه هرچند کوچک خود دارای پست و مقام فرهنگی یا تاثیر گذار درامور اجتماعی شود این گونه فردی دستورات غیرمنطقی برای تنبیه خاطیان نخواهد داد؟ یا روندی موثر را در نتایج منفی برای تصمیمات همراه با تدبیر نخواهد گرفت.

واقعیت تلخی در جامعه به نام زندگی های قبیله ای وجود دارد زندگی هایی طایفه ای وتعصبات جاهلانه که هیچ تفکر مثبتی پشت این تعصب ها نیست و همین مسئله بدترین ضربه را به امورزندگی و تصمیمات این افراد می گذارد.

اگر چه رابطه دوستانه این دختر جوان با جنس مخالف کاملا اشتباه بوده و بایستی از طریق مسئله ازدواج با این جوان در قالب آشنایی با خانواده ها آغاز می شد و با اطلاع قبلی خانواده به زندگی فردایش می اندیشید اما این مسئله به هیچ وجه رفتار ددمنشانه پدر وی را در قتل نفس وی حتی بدون دفاع وتحقیق از این دختررا توجیه نمی کند.

تنها چیزی که یادمان می آید زنده به گور کردن دختران توسط پدران در عصر جاهلیت و قبل از رسیدن اسلام به ممالک مختلف جهان بود وحال چگونه هنوز بعد از ۱۴۰۰سال باید شاهد همان تفکر کج روی در کشوری کاملا اسلامی باشیم؟؟؟؟

اینجای مسئله شاید پای خیلی ها وسط بیاید ازمسئولین فرهنگ ساز تا علمایی که وظیفه شان بسط دادن دین پیامبر رحمت للعالمین است همه باید از خود بپرسند کجای کار ما اشتباه بود که هنوز افکار جاهلیت درقلب اسلام به چشم می خورد؟

منبع: http://goo.gl/12LSILeave a reply

Your email address will not be published.