صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  جرم کودک آزاری شاکی ...
تیر
۲۳
۱۳۹۲
جرم کودک آزاری شاکی خصوصی ندارد
تیر ۲۳ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۴
image_pdfimage_print

child-abuse45عکس: ایسنا

 کودک ۴ ساله‌ که نشیمن‌گاهش توسط نامادری داغ و مورد آزار قرار گرفته بود، پس از تماس پزشک با بهزیستی و گزارش وضعیت کودک در حال مرگ، به بیمارستان و از آنجا به مرکز نگهداری سازمان بهزیستی زنجان منتقل شد. پدر این دختر چهار ساله به عنوان قیم و به این دلیل که هیچ‌گونه برخورد حمایتی از کودک خود نداشته، به پرداخت ۳۰ میلیون تومان دیه محکوم شده است.

سلمان حسینی – معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه ۱۸ اردیبهشت سال جاری به خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی یک مورد کودک آزاری در شهر سلطانیه زنجان گزارش شد، گفت:‌ همکاران اورژانس بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع به محل اعزام شدند.

 وی ادامه داد: علیرغم همکاری نامادری،‌ کودک آزاری برای ماموران اورژانس محرز شد، اما به این علت که همان روز اجازه تحویل بچه را نداشتند، مجاز به مداخله نبودند.

 حسینی با بیان اینکه روز بعد از گزارش، ماموران اورژانس به حکم قضایی و نیز نیروی انتظامی به محل مراجعه و علاوه بر دختر ۴ ساله برادر وی را نیز تحویل گرفتند.

 معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان زنجان افزود: نوزاد پسر سه ماهه برخلاف خواهرش مورد کودک آزاری واقع نشده بود، اما هم اکنون در مرکز نگهداری سازمان بهزیستی استان زنجان به سر می‌برد.

 وی با اشاره به اینکه کودک آزاری در مورد دخترک ۴ ساله رخ داده بود، با هماهنگی‌های صورت گرفته با پزشکی قانونی آنها به محل اعزام و موضوع را گزارش کردند، اظهار کرد: با توجه به وضعیت کودک، وی به بیمارستان منتقل شد.

 حسینی ضمن اشاره به اینکه دخترک ۴ ساله از ناحیه لگن توسط نامادری داغ شده و جای تاول، سوختگی، کبودی و خراشیدگی در بدن وی مشاهده شده است، ادامه داد: کودک در تاریخ سوم خردادماه سال جاری از بیمارستان ترخیص و هم اکنون در مرکز نگهداری سازمان بهزیستی به سر می‌برد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی کودک را بر اساس حکم قضایی تحویل گرفته است، اظهار کرد: کودک تنها با حکم قضایی تحویل خانواده می‌شود و سازمان بهزیستی نمی‌تواند بدون ارائه این حکم، کودک را به خانواده تحویل دهد.

 حسینی با بیان اینکه به میزان ۳۰ میلیون تومان برای کودک دیه تعیین شده است، گفت: این میزان حتما باید به حساب کودک واریز شود و تا زمانی که حکم قضایی ارائه نشود اجازه ترخیص کودک از مرکز بهزیستی وجود ندارد.

 مینو میناسپهر مشاور حقوقی سازمان بهزیستی استان زنجان – نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه پدر کودک به پرداخت ۳۰ میلیون تومان دیه محکوم شده است، اظهار کرد: پدر کودک مکلف به پرداخت دیه تعیین شده است و در صورت پرداخت نکردن آن به زندان می‌رود.

 وی در مورد احتمال تحویل کودک به خانواده بیان کرد:‌ هیچ تضمینی وجود ندارد که کودک مجددا توسط خانواده مورد آزار قرار نگیرد، بنابراین نمی‌توانیم کودک را به خانواده تحویل دهیم و پس از پرداخت دیه نیز تنها با صلاحدید مقامات قضایی امکان این واگذاری وجود دارد.

 مشاور حقوقی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه در ۱۴ اردیبهشت ماه سال جاری پس از مراجعه دختر بچه توسط خانواده به پزشک معالج، پزشک موضوع را به خط ۱۲۳ گزارش می‌دهد، گفت:‌ پس از اطلاع از این موضوع ماموران ۱۲۳ به محل اعزام می‌شوند.

 به گفته سپهر، این خانواده دارای دو کودک هستند که فرزند اول دختر بچه‌ای ۴ ساله و فرزند دوم نوزاد پسر سه ماهه‌ای است که فرزند همین نامادری است.

 وی ادامه داد: ماموران اورژانس اجتماعی پس از اعزام به محل، نوزاد پسر را نیز با خود می‌برند چرا که در بدن او نیز آثار مختصر و جزئی از کودک آزاری مشاهده شده است.

 مشاور حقوقی سازمان بهزیستی با بیان اینکه جرم کودک آزاری شاکی خصوصی ندارد، اظهار کرد: افراد و موسسات به هر نحوی که از موضوع مطلع شوند باید این امر را گزارش دهند و چرا که کودک در سنی قرار دارد که نمی‌تواند از خود دفاع کند دادستان یا مدعی‌العموم به عنوان متولی امور طفل صغیر (صغار) در این امر مداخله می‌کند.

 وی در مورد درصد کودک آزاری و نیز دفاعیات خانواده کودک در دادگاه عنوان کرد: بدن کودک بسیار آسیب دیده، به گونه‌ای که زمان مداخله ماموران اورژانس اجتماعی در حال مرگ بوده است. لگن کودک داغ شده، موهایش کنده و آثار اصابت جسم سخت در بدن وی مشاهده شده است.

مشاور حقوقی سازمان بهزیستی به ماده شش قانون حمایت از کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت: به موجب این ماده افراد،‌ موسسات و مراکزی که مسئولیت نگهداری و سرپرستی کودکان را بر عهده دارند، مکلفند به محض مشاهده موارد کودک آزاری را به مقامات قضایی اعلام کنند و تخلف از این تکلیف با حبس و محکومیت و جزای نقدی همراه است.

 همچنین عباسعلی خلدی- مدیرکل بهزیستی استان زنجان- نیز در گفت‌وگو با (ایسنا) گفت: پدر و نامادری کودک ۴ ساله‌ای که محکوم به پرداخت دیه در پی کودک‌آزاری شده‌اند، به دنبال عدم پرداخت دیه هستند، اما برای حمایت از حق این کودک، بهزیستی رضایت نمی‎دهد.

 خلدی در مورد نحوه کودک آزاری گزارش شده عنوان کرد: در پی اعلام این کودک‌آزاری کارشناسان بهزیستی به محل اعزام و مشخص شد این کودک از جانب نامادری خود مورد آزار قرار گرفته است، به همین خاطر بهزیستی استان به‌عنوان مدعی از پدر و نامادری کودک شکایت کرد که با اعلام دادگاه پدر دختربچه ۴ ساله‌ای که از ناحیه نشیمن‌گاه داغ شده است، به پرداخت ۳۰ میلیون تومان جریمه محکوم شد.

 وی افزود: این میزان دیه از سوی پزشکی‌قانونی و با حکم دادگاه تعیین شده است و با توجه به اینکه پدر قیم و سرپرست قانونی کودک است و در مقابل این عمل نامادری هیچ‌گونه برخورد حمایتی نداشته، باید آنرا پرداخت کند.

 خلدی با اشاره به اینکه کودک آزاردیده هم‌اکنون در یکی از مراکز بهزیستی نگهداری می‌شود، اظهار کرد:‌ پدر و نامادری هیچ‌گونه درخواستی برای بازگرداندن او به خانه نداشته‌اند و فقط پیگیر معافیت و شانه خالی کردن برای پرداخت نکردن مبلغ دیه هستند.

 این مسئول تاکید کرد: بهزیستی استان با هدف جلوگیری از تکرار این‌گونه حوادث ناگوار و دفاع از حقوق این کودک و با توجه به اینکه این اداره‌کل شکایت را طرح کرد، پیگیر دریافت دیه است و به هیچ عنوان رضایت نخواهد داد.

 مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه کودک‌آزاری اتفاقی بسیار ناپسند است، گفت: باید با اطلاع‌رسانی و تلاش برای فرهنگ‌سازی در این زمینه، از بروز چنین اتفاقات جلوگیری کرد تا شاهد تبعات ناگوار آن در جامعه نباشیم.

منبع: http://goo.gl/Tctk4 1. سورمه said on تیر ۲۴, ۱۳۹۲

  این مطلب درسته واقعن؟ من تا حالا فکر می کردم پدر از نظر قانونی منعی برای آزار کودک نداره. می شه از نظر ماده ی قانونی توضیح بدین چطور دیه خواستن از پدر؟ من اشتباه فکر می کردم؟ پس چرا برای کشتن بچه حکم قصاص یا دیه وجود نداره؟ و فقط زندان داره

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on تیر ۲۴, ۱۳۹۲

   به موجب قوانین ایران، تنبیه بدنی کودک در حدود متعارف توسط والدین منعی ندارد.
   این جواز قانونی که گفته می شود مبنای شرعی هم دارد ، خشونت خانگی بر ضد کودکان را ترویج داده است. اما در مجلس ششم با اکثریت اصلاح طلبان، قانونی از تصویب گذشت تا به موارد افراطی از نوعی که در خبر بالا مندرج است بدون نیاز به شاکی خصوصی دادستان مداخله کند و شاکی شود. البته این مستلزم آن است که به دفتر دادستان گزارش رسیده باشد. این قانون کمک کرده تا همسایه و دوست و آشنا و پزشک و خلاصه هر شخصی که از موضوع کودک آزاری اطلاع پیدا می کند می تواند گزارشگر شود. در این صورت پدر و مادر و یا نامادری و …. به اتهام کودک آزاری مورد پیگرد قرار می گیرند.
   درباره این پرسش که چرا از طرفی پدر و جد پدری اگر فرزند یا نوه شان را در هر سن و سالی بکشند از مجازات قصاص معاف می شوند حال آنکه در این پرونده پدر محکوم به پرداخت دیه شده است ؟… باید گفت در قوانین ایران که با نیازهای اجتماعی همخوانی ندارد ضد و نقیض بسیار است معافیت پدر و جد پدری از قصاص در موارد قتل فرزند یا نوه، معافیت آنها از پرداخت دیه را شامل نمی شود در این پرونده، پدر از حیث آنکه به موجب قانون رئیس خانواده و سرپرست فرزند است و به لحاظ قصور و کوتاهی در مراقبت از فرزند محکوم به پرداخت دیه شده است. در این باره دادگاه به اختیارات و سیع پدر نسبت به فرزند ان زیر سن بلوغ توجه کرده است شاید برای نخستین بار است که دادگاه از ریاست و سرپرستی پدر بر فرزند متناسب با نیازهای امروز ایران تعریفی ارائه داده است تعریفی که حق سرپرستی پدر بر کودک را توام با مسئولیت در حفظ و نگهداری از فرزندان به رسمیت می شناسد
   با تشکر
   خانه امن

 2. سورمه said on تیر ۲۴, ۱۳۹۲

  خیلی ممنونم
  این اطلاعات حقوقی به نظرم خیلی ارزشمند هستن. اگر درباره ی مسائل حقوقی ایران به تدریج بیشتر توضیح بدین فکر می کنم برای خیلیا مفید باشه چون جامعه از خیلی مسائل حقوقی اطلاع نداره. به هر حال سایت خیلی خوبی دارید. مستدام باشید

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on تیر ۲۵, ۱۳۹۲

   خواهش می کنم دوست عزیز

   حتما” پیشنهاد شما را در نظر خواهیم داشت
   از توجه شما متشکریم

   خانه امن

Leave a reply

Your email address will not be published.