صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  قسامه؛ کلید آزادی قد...
تیر
۲۰
۱۳۹۲
قسامه؛ کلید آزادی قدیمی ترین زندانی زن
تیر ۲۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

inn.irعکس: inn.ir

 نوشته: محمد جعفری

 سرنوشت قدیمی ترین زندانی زن که ۲۰ سال است به اتهام قتل یکی از بستگانش در زندان به سر می برد به مراسم قسامه گره خورد. به گزارش خراسان، در تازه ترین جلسه رسیدگی به پرونده قدیمی ترین زندانی زن که دیروز در شعبه ۱۰۶دادگاه جزایی عمومی شهر ری، به ریاست قاضی عباس بائی برگزار شد، بار دیگر اولیای دم شامل ۴ دختر مقتول، ۴ خواهر ، برادر و پدر او خواستار قصاص قاتل شدند. آن ها اعلام کردند با این که ۲۰ سال از این حادثه می گذرد همچنان خواستار مجازات قاتل هستند و تا آن جا که در توان دارند این پرونده را پی گیری می کنند. قاضی بار دیگر اتهام قتل را به فاطمه تفهیم کرد و از او خواست از خود دفاع کند. فاطمه با یادآوری روز حادثه گفت: اگر ۱۰۰ سال دیگر هم بگذرد می گویم که من مجید را نکشته ام.آن روز من و شوهرم به مراسم ختم یکی از اقوام رفته بودیم. وقتی از مسجد بیرون آمدیم شوهرم را ندیدم. اما وقتی به خانه برگشتم ۳ استکان در یکی از اتاق ها بود. وقتی از شوهرم دراین باره پرسیدم گفت او، برادرش و مجید به خانه آمده بودند. فردای آن روز بود که فهمیدم مجید فوت شده است.در ادامه وکیل مدافع فاطمه گفت: قاضی قبلی رسیدگی کننده به پرونده با استناد به علم قاضی، فاطمه را به قصاص محکوم کرده بود. حال آن که معلوم نبود این علم از کجا حاصل شده و انگیزه قتل نیز مشخص نبود. این در حالی بودکه فاطمه و مجید رابطه خوبی با یکدیگر داشتند و دلیلی نداشت او اقدام به کشتن مجید کند. به دنبال اظهارات وکیل فاطمه قاضی خانواده مقتول را به صلح و سازش دعوت کرد و از آن ها خواست نسبت به فاطمه اعلام گذشت کنند. قاضی بائی درخواست قصاص را حق مسلم اولیای دم دانست اما از آن ها خواست با توجه به شرایط سنی فاطمه و برای رضای خدا، او را ببخشند. در پایان قاضی ختم جلسه را اعلام و تصمیم گیری درباره سرنوشت فاطمه را به جلسه آینده موکول کرد.

قاضی پرونده: تا ۳ ماه دیگر تکلیف روشن می شود

قاضی عباس بائی در پایان این جلسه به خبرنگار خراسان گفت: قضات شعبه ۲۰ دیوان عالی کشور با وارد دانستن اشکالاتی به حکم قبلی، پرونده را بار دیگر به دادگاه فرستادند. قضات دیوان با توجه به شرایط موجود، این پرونده را از موارد لوث تشخیص دادند. در چنین موارد ی باید ابتدا متهم بی گناهی خود را اثبات کند. اگر دفاعیات او مورد قبول دادگاه قرار گرفت حکم برائت صادر می شود. در غیر این صورت مراسم قسامه برگزار می شود. وی در مورد چگونگی برگزاری قسامه گفت: اولیای دم باید ۵۰ نفر از بستگان ذکور نسبی شان را در دادگاه حاضر و آن ها سوگند یاد کنند که فاطمه قاتل است. در این صورت او مجازات می شود. اما اگر آن ها نتوانند ۵۰ نفر را به دادگاه بیاورند متهم باید به تنهایی ۵۰ مرتبه سوگند یاد کند که بی گناه است. در چنین شرایطی متهم آزاد می شود. قاضی بائی در پاسخ به این سوال که بالاخره سرنوشت قدیمی ترین زندانی زن چه زمانی مشخص می شود نیز گفت: بعد از شنیدن اظهارات طرفین پرونده به نتیجه خوش بین هستم. اولیای دم اعلام کردند ممکن است از خون خواهی گذشت کنند و کار به صلح و سازش بکشد. در نهایت امیدوارم حداکثر تا ۳ ماه آینده پرونده به نتیجه برسد و من آخرین قاضی رسیدگی کننده به این پرونده باشم.

 فاطمه: از زندان خسته شده ام

فاطمه مطیع نیز در پایان این جلسه و در حالی که توسط ماموران بدرقه زندان محافظت می شد در چند جمله به خبرنگار خراسان گفت: تحمل ۲۰ سال زندان کار سخت و طاقت فرسایی است. من دیگر خسته شده ام و دوست دارم زودتر تکلیفم روشن شود. من سال ها بی گناه پشت میله های زندان بودم اما امیدوارم زودتر بی گناهی ام ثابت شود و آزاد شوم. زمانی که به زندان افتادم ۴۴ ساله بودم و حالا ۶۴ سال دارم. او همچنین گفت: از طریق وکیلم پی گیر این موضوع هستم که تا جلسه بعدی با وثیقه آزاد شوم. امیدوارم خدا کمکم کند.

 سابقه خبر

فاطمه مطیع که به قدیمی ترین زندانی زن مشهور است تیر ماه سال ۷۲ به اتهام قتل مجید، یکی از بستگان شوهرش بازداشت شد. او در بازجویی های اولیه مدعی شد مجید را با سم کشته است اما نتایج آزمایش های پزشکی قانونی با اعترافات او مطابقت نداشت. با این حال او محاکمه و به قصاص محکوم شد. حکم قصاص او در دیوان عالی کشور نقض شد و او دوباره پای میز محاکمه نشست و این بار دادگاه حکم بر برائت او داد. این حکم نیز با ایراداتی از سوی دیوان عالی کشور روبه رو و نقض شد. روند محاکمه این زن در دادگاه ۲۰ سال به طول انجامید و او بارها محکوم و تبرئه شد اما هر بار آرای صادر شده توسط قضات دیوان عالی کشور نقض شد.

منبع: http://goo.gl/bu5DwLeave a reply

Your email address will not be published.