صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  در آفریقای جنوبی، در...
تیر
۱۹
۱۳۹۲
در آفریقای جنوبی، در هر ۲۶ ثانیه یک زن مورد تجاوز قرار می گیرد
تیر ۱۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

Khayelitsha_0

عکس: Sponsored By: UN WOMEN

بانی: (برنامه) زنان سازمان ملل متحد

خانه امن: در آفریقای جنوبی هر ۲۶ ثانیه یک زن مورد تجاوز قرار می گیرد، از هر ۴ زن یکی از آنان قربانی خشونت خانگی شده و هر ۶ ساعت زنی توسط شریک زندگی خود به قتل می رسد. این ها آماری هستند که بر روی دیوار نوشته ای در “خیلیتشا” نقش بسته اند. از این دیوارنوشته طی مراسمی در ۳۱ ماه مه ۲۰۱۳ پرده برداری شد.این مراسم که با راه پیمایی از “پارک- تالاب خیلیتشا” تا محل  دیوارنوشته در” ماخولا کرسنت” آغاز شد، با حضور بیش از ۷۰ نفر از مردم ، سازمان های مدنی از جمله جنسیت آزاد، طرح مثلث، ائتلاف برای عدالت اجتماعی، موزائیک و مالی، رهبران مذهبی، مقامات پلیس و نمایندگان دولت محلی  برگزار گردید.

این نقاشی دیواری توسط بنیاد هاینریش بل و مرکز کمک های حقوقی “ایشوارآن آنگ” بعنوان بخشی از طرح آنها به نام ” ارتقای واکنش کشوری به خشونت مبتنی  بر جنسیت” ایجاد  و بودجه آن از سوی اتحادیه اروپا تامین شده است.

نقاشی دیواری مذکور با تیتر ” خشونت خانگی و تجاوز تنها مشکل خانوادگی نیست….ومبارزه با خشونت علیه زنان وظیفه همه است” به منظور ترویج  این دیدگاه ایجاد شده که واکنش موثر به خشونت علیه زنان نیازمند رابطه ای پویا بین جامعه، پلیس و دولت محلی است، …..هریک از این ها نقشی مشخص اما بهم پیوسته دارند که باید اجرا کنند.

 دولت وظیفه دارد خدماتی را در به قربانیان خشونت خانگی ارائه دهد. بعنوان مثال، اداره پلیس آفریقای جنوبی موظف است ، علاوه بر سایر وظایف خود در این زمینه، موارد خشونت خانگی را ثبت نموده، قربانیان خشونت را در مقابل آسیب  حمایت کرده ، به قربانیان کمک کند تا پناهگاه مناسبی یافته و به کمک های پزشکی دسترسی داشته باشند، به آنان کمک کند تا وسایل شخصی خود را از خانه ای که در آن اسیر خشونت هستند خارج کنند، سلاح های خطرناک را از عاملان خشونت خانگی و تجاوز ضبط نمایند ، “دستور محافظت” از قربانی را اجرا نموده و او را در جریان پرونده اش بگذارند.

 یکی از وظایف دولت محلی ، علاوه بر سایر وظایف، آن است که آگاهی و اطلاعات خود در مورد جامعه را افزایش داده و از مسائل ، نگرانی ها و اولویت های افراد جامعه مطلع باشد. آنان موظفند دسترسی موثر به عدالت را برای قربانیان فراهم نموده و ماموران دولتی  که به وظایف خود عمل نمی کنند را موظف به پاسخگویی بدانند.

 اعضای جامعه نیز بنوبه خود موظفند پیگیر جواب به  نیازهای خود بوده، فعالانه در امور جامعه شرکت کنند، از قربانیان خشونت خانگی و تجاوز  حمایت کرده، و دولت را در مورد وظایف و قولهای خود پاسخگو بدانند.

اوایل امسال ( سال میلادی) در نطق مربوط به گزارش چگونگی اوضاع کشور ، پرزیدنت جیکوب زوما گفت که ” خشونت و سبعیتی که در حق زنان بی دفاع انجام می شود .غیر قابل پذیرش است و جایی در کشور ما ندارد”. با آنکه دلایل و عوامل بهم پیوسته بسیاری ، برای توضیح اینکه چرا آمار خشونت علیه زنان در کشور ما تا این حد بالا است، وجود دارد، ما نمی توانیم اجازه دهیم که تحت ستم قرار گرفتن ثانوی، چالش دستیابی به عدالت و نبود خدمات موثر و کافی برای قربانیان خشونت خانگی و تجاوز ،همچنان به ادامه نقض حقوق و آزادی زنان نقشی بازی کنند.

به امید آنکه دیوار نوشته مورد بحث هر روز یادآور این موضوع  باشد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت Heinrich Böll Foundation Southern Africa مراجعه کنید.

هدف آکسیون : بالابردن آگاهی

مترجم: ترانه میر اشرافی

منبع: http://goo.gl/DK9RiLeave a reply

Your email address will not be published.