صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  داستان زاهارا دخترک ...
تیر
۱۸
۱۳۹۲
داستان زاهارا دخترک ۱۲ ساله
تیر ۱۸ ۱۳۹۲
تجربه ها و خاطره ها
۰

image_pdfimage_print

Zaharas-story_UNICEF-715x402 (1)عکس: UNICEF Niger 2012 | Mebrathu

زاهارا دخترک دوازده ساله نیجری است با پدری ۸۱ ساله و مادری ۴۰ ساله که در حال آماده کردن وی برای عروسی اش هستند که کدخدای دهکده با مراجعه به دادگاه، مانع این ازدواج شده و سرنوشتش را تغییر می دهد.

در روستای Madarounfa در شرق نیجر، سانی بارمو ۸۱ ساله و حدیثا عبدو همسر ۴۰ ساله اش مشغول تهیه و تدارک برای عروسیزاهارا دختر ۱۲ سال و نیمه خود بودند. خانواده داماد برای جلب رضایت خانواده عروس به ازدواج با پسرشان برای آنها هدایا می فرستادند که از آن جمله می توان پوشاک، جواهر، عطر و پول را نام برد. خانواده عروس نیز حدود ۲۴۵ دلار خرج تهیه جهیزیه کردند.هر دو خانواده به اتفاق، تاریخ عروسی را مشخص و مادر و پدر عروس مشغول فراهم کردن مقدمات آن شدند.

نیجر بالاترین آمار ازدواج کودکان را در دنیا دارد. از هر سه دختر یکی از آنها قبل از ۱۵ سالگی ازدواج می کند و این در حالی است که ۷۵% از زنان بین ۲۰ تا ۲۴ سال نیز قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده اند.

زاهارا در ۹ سالگی مدرسه را ترک کرده و هرگز باز نگشته است. پدر زاهارا تنها آینده ای که برای دخترش می دید شوهر دادن او بود.

پدرزاهارا، آقای بارمو، گفت: “زاهارا علی رغم پولی که بابت فرم مدرسه و لوازم تحریر برایش خرج می کردم علاقه ای به درس خواندن نداشت و در نهایت مجبور شدم که نگذارم دیگر به مدرسه برود. زمانی که دیدم ۴ پسر از او خوششان آمده و می خواستند که با او رابطه برقرار کنند تصمیم گرفتم که شوهرش دهم”.

زمانی که مشغول تهیه و تدارکات برای عروسی بودیم، کدخدای روستا که از جانب مردم این خبر به گوشش رسیده بود بلافاصله این موضوع را به دادگاه محلی اطلاع داد. چند روز بعد آقای بارمو و زاهارا به دادگاه رفتند و قاضی به آقای بارمو گفت که تصمیم او برای شوهر دادن دختر۱۲ ساله اش نه تنها بر اساس قانون تجاوز به حقوق آن دختر است بلکه سلامت، پیشرفت و آینده او را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

آقای بارمو، گفت: “قاضی به من گفته است که چنانچه زاهارا را قبل از اینکه قادر به تحمل بارداری باشد شوهر دهم نه تنها ممکن است او را از دست بدهم بلکه امکان از دست دادن نوه ام نیز وجود دارد. سلامت دخترم نیز ممکن است به شدت در معرض خطر قرار گیرد و مبتلا به فیستول های زایمان شود. من و قاضی راجع به خطرات مادری زودهنگام که علاوه بر آسیب های جنسی صدمات روانی را نیز شامل می شود صحبت کردیم و بسیار خوشحالم که این ازدواج صورت نگرفت زیرا که من بهترین ها را برای آینده دخترم می خواهم”.

این داستان از طرف یونیسف که زاهارا و خانواده او را در نیجر حمایت می کند به اشتراک گذاشته شده است و از Shushan Mebrahtu، مسئول ارتباطات یونیسف در نیجر که این شرح حال را نوشته است قدردانی می شود.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/4WQls

 Leave a reply

Your email address will not be published.