صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  نقش پلیس در خشونت خ...
تیر
۱۷
۱۳۹۲
نقش پلیس در خشونت خانگی و جنسی
تیر ۱۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

 Fars 65

عکس: خبرگزاری فارس

نوشته: سندرا پارک

 خانه امن : وزارت دادگستری : سوء مدیریت پلیس در رسیدگی به موارد خشونت خانگی و جنسی نوعی تجاوز به حقوق مدنی نجات یافتگان است.

اغلب اوقات نجات یافتگان خشونت خانگی و جنسی به این دلیل که پلیس شرایط آنها را باور نمی کند، با مسائلی مانند سرزنش، تحقیر، خصومت، امتناع از بازجوئی و حتی تشکیل پرونده مواجه می شوند. برای مثال در پورتریکو ، اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا ACLUطی تحقیقی به این نتیجه رسیده است که عدم موفقیت پلیس در اجرای قوانین خشونت خانگی بیشترین سهم را در میزان کشته شدن زنان توسط شرکای زندگیشان در دنیا را دارد. در اداره پلیس پورتریکو بطور سیستماتیک بسیاری از موارد تجاوز گزارش نمی شوند و به ندرت نسبت به افسرانی که خود از عاملان خشونت خانگی هستند اقدامی صورت می گیرد. آنچنان که به ۸۴ افسر که به دلیل خشونت خانگی دو و یا بیشتر از دو بار دستگیر شده اند، اجازه ادامه کار در پلیس داده شده است. سازمان نظارت بر حقوق بشر درشهر واشینگتن، مشکلات جدی پلیس را در رابطه با تهیه مدارک و بازجویی از موارد آسیب های جنسی می داند. در شهر Norristown ایالت پنسیلوانیا و دیگر شهر های ایالات متحده، پلیس قربانیان خشونت خانگی را که برای کمک گرفتن از قوانین اجرائی به آنها مراجعه می کنند، بر اساس آنکه حکم محلی چه باشد، جریمه می کنند که از آن جمله می توان تهدید آنها به حکم تخلیه منزل را نام برد.

حال با اینکه سوء رفتار پلیس نسبت به تشکیل پرونده برای دیگر نژادها و قساوت و بیرحمی اعمال شده از جانب آنها به عنوان تجاوز به حقوق مدنی شناخته شده اند اما سؤ مدیریت آنها در اجرای قوانین خشونت خانگی و جنسی هنوز آنگونه که باید شناخته نشده است . سالهای زیادی است که ACLU در مورد مشکلات سیستماتیک پلیس در اداره امور و خشونت خانگی بحث می کند و باور دارد از آنجا که این مشکلات اغلب ریشه در رفتارهای تبعیض آمیز نسبت به زنان، نژادهای دیگر، مهاجران و هم جنس گرایان دارند می توانند نوعی تجاوز به حقوق بشر و حقوق مدنی محسوب شوند. قربانیان ممکن است که تحت قانون اساسی آمریکا – زمانی که خشونت خانگی و جنسی را به اندازه دیگر خشونت ها جدی نمی گیرند- به صورت برابر، حمایت و حفاظت نشوند. همچنین ممکن است زمانی که پلیس آگاهانه از خشونت چشم پوشی می کند و یا در نتیجه اقدامی، قربانی را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد، تخطی از مقررات صورت پذیرد.

اداره خدمات اجتماعی پلیس، اداره رسیدگی به وضعیت قربانیان جرائم واداره رسیدگی به خشونت علیه زنان وزارت دادگستری بیانیه مشترکی در مورد نقش تبعیضات جنسی در امور پلیسی صادر کرد. از آنجا که تعصبات جنسی بر میزان رسیدگی و پاسخگویی مؤثر مسئولان اجرایی در زمینه جرائم علیه زنان نقش ایفا می کنند، این بیانیه اعلام می دارد ممانعت از اعمال تبعیضات جنسی توسط  مسئولان اجرایی قانون باید در اولویت فعالیت های بخش حقوق مدنی وزارت دادگستری که بر مجریان قانون نظارت دارد قرار گیرد.

در واقع در دو سال گذشته، وزارت دادگستری تحقیقات مقدماتی راجع به این بخش ها در پورتریکو، نیواورلئانز، ماریکوپا کانتی، آریزونا، میسولا، مونتانا انجام داده است که نگرانی های اصلی را در رابطه با اداره و رسیدگی به موارد خشونت خانگی و جنسی مورد نظر داشته است.

این تحقیقات و بیانیه مشترک پیام مهمی در رابطه با اهمیت مسئولیت پذیری مجریان قانون به ما می دهد. در این بیانیه، وزارت دادگستری خاطر نشان می سازد که بسیاری از موسسات اجرای قانون باید به نحوه پاسخگویی و رسیدگی شان  به انواع خشونت علیه زنان بهبود بخشند تا از این طریق بتوانند حوزه های قضایی را به اصلاح سیاست ها و پورتکل ها به گونه ای که فاقد تبعیضات جنسی تنظیم شده باشند ترغیب کنند. این بیانیه فهرستی از منابع برای آموزش مجریان قانون در مورد چگونگی رسیدگی مؤثر به خشونت های خانگی و جنسی را در بر دارد، اما راهنمایی در مورد چگونگی بکار بردن قانون اساسی و قانون فدرال برای حمایت از قربانیان و یا  مبنای رسیدگی مؤثر مجریان قانون به خشونت خانگی و جنسی را شامل نمی شود. برخی از این راهنماها، برای مجریان قانون که بدنبال تقویت فعالیت های خود و همچنین اطلاع رسانی بهتر به نجات یافتگان خشونت های خانگی و جنسی در رابطه با حقوق مدنی هستند تنظیم شده اند.

 ما از وزارت دادگستری می خواهیم که به تلاش های خود در این زمینه ادامه دهد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/h3uwULeave a reply

Your email address will not be published.