صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  آیا گرایش برخی از ز...
تیر
۱۴
۱۳۹۲
آیا گرایش برخی از زنان به مصرف مواد مخدر تغییردر سبک زندگی است؟
تیر ۱۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

fars 1عکس: خبرگزاری فارس

خانه امن: زنان در حوزه اعتیاد پنهان کاری زیادی دارند و دلایل بسیاری برای عدم مراجعه خود به مراکز در مانی دارند و نگرانند که مشخص شدن اعتیادشان در اولین قدم کانون خانوادگی شان را متلاشی کند و آن را از دست بدهند.

طاها طاهری قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در دومین نشست هم اندیشی مدیران مراکز اقامتی میان مدت درمان وابسته به مواد(مخدر)، ویژه بانوان سراسر کشور ضمن اعلام این مطلب گفت: مرد معتاد یا بهبود یافته انتظاراتش از جامعه و دستگاه های مربوطه مشخص است اما انتظارات زن معتاد یا بهبود یافته، مبهم و نامشخص است.

 وی در ادامه گفت:  انتظارات ستاد اینست که مراکز اقامتی میان مدت زنان بتوانند، اطلاعات دقیقی از آمار اعتیاد زنان و دلایل آن، چگونگی حمایت از بهبود یافته گان زن و انتظارات زنان بهبود یافته بعد از ترک را، از ستاد و جامعه کسب کنند؛ چرا که این موارد می تواند به عنوان سر فصل های آموزشی در برنامه های آتی مورد استفاده قرار گیرند.

وی اضافه کرد سبک زندگی یعنی عاملی به عنوان رفتاری ارزشمند تلقی شود که متاسفانه مصرف مواد مخدر برای برخی از دختران به یک سبک زندگی تبدیل شده است، لذا باید موضوعاتی که به عنوان سبک زندگی در زنان معتاد مطرح است شناخته و بررسی شوند تا با آن مقابله و سپس رفع کرد.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مواد مخدر مسئله نسل کشی است و با تهدید امنیت ملی مرتبط است افزود: در حوزه اعتیاد زنان و مسئل مربوط به آن مطالب باید به صورت شفاف مطرح تا مشکلات حل شوند و این به نفع مسئولان مراکز اقامتی میان مدت زنان است لذا باید با کمک یکدیگر به نتیجه واحدی در این خصوص رسید  .(خبرگزاری مهر)

در همین رابطه سازمان بهزیستی در راستای مأموریت و اهداف خود و قانون تشکیل سازمان بهزیستی و با استناد به «بند ۱۲ ماده ۲۶» قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۲۷/۱۱/۸۰ مجلس شورای اسلامی دستورالعمل تأسیس، مدیریت و نظارت بر مراکز بهبودی اقامتی میان مدت مصرف کنندگان مواد را جهت اجرا ابلاغ کرده بود.

در تعریف مرکز بهبودی اقامتی میان مدت مصرف‌کنندگان مواد آمده است: مرکز بهبودی اقامتی میان مدت مصرف‌کنندگان مواد به مرکزی اطلاق می شود که توسط اشخاص حقوقی (تشکل‌ها و سازمان های غیردولتی که در راستای اهداف سلامت و خدمات اجتماعی فعالیت می کنند و در اساسنامه آنها به فعالیت های درمان، بازتوانی یا بهبودی اعتیاد اشاره شده باشد) تشکیل گردند و این مراکز با کسب مجوز از سازمان بهزیستی و تحت نظارت آن به صورت اقامتی میان مدت (۳۰  تا ۹۰ روز) فعالیت می‌کنند. رویکرد اصلی مراکز اقامتی میان مدت بر مشارکت گروه های همتا و خودیار (معتادان بهبودیافته) متمرکز است و خدمات آن توسط معتادان بهبودیافته ارائه می‌شود. این مراکز، با مراکز درمان و بازتوانی اعتیاد تحت نظارت سازمان یا پزشک دوره دیده مورد تأیید سازمان در جهت کمک و همکاری (غربال گری، نظارت بر سم زدایی بدون دارو) و ارائه خدمات تخصصی در مواقع لزوم و نظارت بیشتر بر خدمات خود در ارتباط مستمر و نزدیک هستند.(وبسایت سازمان بهزیستی استان تهران)

خانم مهری ملکوتی وکیل و پژوهشگر “خانه امن” در مورد این خبر نظر خود را این گونه بیان کرد:

یک از نتایج زیان بار سیاست های نامناسب اقتصادی و اجتماعی، افزایش آمار زنانی است که به یکی از انواع مواد مخدر معتاد شده اند. نرخ رو به رشد این زنان در ایران از حیث کنترل خشونت خانگی موجب نگرانی است. دولت جدید که اکثریتی از ایرانیان به آن رای داده اند، باید با اختصاص بودجه لازم، موجبات کمک رسانی به این زنان آسیب دیده را فراهم کند . رشد نرخ زنان معتاد در ایران از یک سو ناشی از سوء مدیریت دولت های گذشته در برخورد با خشونت خانگی است، از سوی دیگر می تواند خشونت خانگی را باز تولید کند. یک زن معتاد ، به علت تغییرات رفتاری که در حالات نئشگی و خماری پیدا می کند، قادر نیست خانواده ای را مدیریت کند. فرزندان وی آسیب می بینند و در مجموع زندگی زناشویی متلاطم می شود. ترک اعتیاد به فرض هم که اراده معتاد معطوف به آن شود سخت است و دوری از خانواده را ایجاب می کند.

در ایران ، آن گونه که پژوهشگران تا کنون گزارش داده اند، اعتیاد زنان در بیشتر موارد پیامدی است بر اعتیاد شوهر ، در پرونده های قضایی بسیار دیده ام که شوهر معتاد برای همراه و هم سو کردن همسر خویش ، به تدریج و ضمن یک برنامه دقیق زن را آلوده می کند و این پس از آن است که زن نسبت به اعتیاد شوهر اعتراض نمی کند و بنابراین ضروری است زنان ایرانی که شوهرشان معتاد است، مراقب حال و احوال خود بوده و حیله های شوهر معتاد را برای آنکه صدای اعتراض زن را خفه کرده و او را با خود همراه کند بشناسند. شوهران معتاد در تعداد زیادی از پرونده های قضایی مرتبط با این موضوع ابتدا مواد مخدر را مثل دارویی برای درمان سر درد و دردهای استخوانی و میگرن های دوران قاعدگی و افسردگی به زن تعارف می کنند. پس از مدتی که زن با سر خوشی های کاذب مواد مخدر ( تریاک ، هروئین، شیشه و دیگر انواع) آشنا شد، آرام و سر به راه می شود و خود با علاقه بساط منتقل یا تزریق یا استفاده از مواد دیگر را در خانه مهیا م می کند و دیگر اعتراضی در بین نیست ، حتی کار به جایی می رسد که زن برای تامین مواد مخدر با توزیع کنندگان و فروشندگان آشنا شده و با آنها معاشرت می کند تا مواد مورد نیاز خود و شوهرش را فراهم سازد . این نیز قلمرو، تازه ای در برابر زن می گشاید که در آن قلمرو انواع دیگری از آسیب های اجتماعی، زن را تهدید می کند مانند فحشا و تن دادن به خواسته ای مردان توزیع کننده مواد و یا قبول پیشنهاد آنها برای پیوستن به باندهای توزیع کننده مواد مخدر. در همه حال اعتیاد زن چرخه خشونت خانگی را به زیان زن ، فرزندان، شوهرو در نهایت جامعه ، شدت می بخشد و به آن رونق می دهد.

اعتیاد زنان، تا مدت ها از نگاه دیگران پنهان است زنان می دانند که هر گاه خویشاوندان و نزدیکان و همکاران از اعتیاد آنها با خبر شوند، احترام خود را از دست می دهند. این ممکن است  باعث شود که با تاخیر تن به ترک اعتیاد بدهند.

بنابراین چنانچه دولت جدید برخورد پزشکی و فرهنگی و اقتصادی با این آسیب های اجتماعی را در صدر اولویت های خود قرار ندهد ، زنان و مادران معتاد تلف می شوند و جامعه را با حرمان ها و بحران های بیشتری مواجه می کنند .

 از زنانی که در مراکز اقامتی میان مدت زنان چندی زیسته اند، می خواهیم از تجربه های خود در دوران این اقامت و مشاهدات خود بگویند تا “خانه امن” بهتر بتواند مفید و موثر عمل کند.

لطفا” پیش از آنکه از تجربیات خود بگویید، مطلب” اعطای تعرفه ۴۵۰ هزار تومانی به مراکز اقامتی میان مدت زنان ” را مطالعه کنید.

لینک خبر: http://www.mehrnews.com/detail/News/2087856Leave a reply

Your email address will not be published.