صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  پدر را مجبور می کر...
تیر
۱۲
۱۳۹۲
پدر را مجبور می کردند به دخترش تجاوز کند
تیر ۱۲ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

mehrkhaneh 200

عکس: مهرخانه

در کنفرانسی که اخیراً در بروکسل در مورد وضعیت کشور مالی برگزار شد، برخی فعالان حوزه زنان و نیز نمایندگان سازمان های غیردولتی به طرح دیدگاه های خود در مورد جرایم ارتکابی علیه زنان و دختران در مخاصمات اخیر در این کشور پرداختند. از جمله این افراد خانم ساران، وکیل و رئیس سازمان های غیردولتی فعال در زمینه زنان و حفظ صلح و امنیت بود که در مذاکرات صلح که در تاریخ ۱۵ تا ۱۷ آوریل ۲۰۱۲ در بورکینافاسو برگزار شد، و نیز در نشست ۱۷ آوریل ۲۰۱۳ شورای امنیت در رابطه با خشونت های جنسی مرتبط با جنگ، شرکت داشته است.

  ساران در نشست اخیر به نمایندگی از سازمان های غیردولتی فعال در مالی در زمینه زنان، صلح و امنیت به سخنرانی پرداخت.

وی تصریح کرد: فقط طی چند ماه در سال ۲۰۱۲، بیش از ۱۰۰ پرونده تجاوز چه فردی و چه گروهی مطرح شده و زنان قربانی در رده سنی ۹ تا ۷۰ سال قرار داشته اند. همچنین در کشور مالی، تجاوز به عنوان یک سلاح جنگی تلقی می گردد. بنا بر برخی گزارشات، هنگامی که افراد مسلح به خانواده ای در مالی حمله می کردند در مواردی به همسر و دختر خانواده تجاوز نموده و حتی فراتراز آن، مرد خانواده را مجبور به تجاوز به دخترش می کردند که حقیقتاً تصورش نیز دشوار است.

 در این شرایط بحرانی که زنان و دختران در مالی با آن مواجه اند، برخی سازمان های غیردولتی با پشتیبانی نهاد زنان ملل متحد اقداماتی در جهت حمایت از زنان قربانی خشونت در جنگ انجام دادند و تلاش کردند تا زنان و دختران نیز در روند ایجاد و تثبیت صلح مشارکت داده شوند.

برخی از حمایت هایی که از زنان به عمل آمده مشتمل بر دسترسی به اطلاعات و خدمات مورد نیاز در رابطه با خشونت جنسی، مساعدت پزشکی و روانشناسی از جمله مشاوره و هزینه های درمانی، توانمندسازی اقتصادی زنان و دختران بی خانمان و افزایش تعداد نمایندگان زن در نهادهای رسمی تازه تأسیس بیان شده است. همچنین جبران خسارت زنان قربانی خشونت جنسی در مخاصمات مالی، بسیار دشوار ارزیابی شده که باید به طور موردی توسط وکلا پیگیری و مطالبه شود.

در مورد برخی معضلات زنان و دختران قربانی تجاوز در مالی مطرح شده که وقتی به دختری تجاوز می شود، وی توسط اجتماع منزوی شده و قادر نخواهد بود ازدواج کند. در مورد زنان شوهرداری نیز که قربانی تجاوز می شوند، شوهر بلافاصله پس از اطلاع از واقعه، دیگر پذیرای زن نیست. بر همین اساس و با توجه به پیامدهای خانوادگی و اجتماعی، زنان و دختران قربانی تجاوز در جهت طرح شکایت و مطالبه جبران خسارات وارده بر خود تمایل چندانی ندارند. البته پرداخت غرامت جمعی به عنوان راهکاری مطرح شده که نیازمند تأمین بودجه از سوی نهادهای ذیربط است.

(در همین زمینه: هیچ مجازاتی در انتظار متجاوزین به عنف نیست)

نکته قابل تأمل در رابطه با وضعیت زنان و دختران در کشور مالی آن است که طی چند سال اخیر، انتقادات گسترده ای علیه برخی رویه های منتسب به اسلامگرایان در این کشور از سوی سازمان ها و نهادهای غیردولتی مطرح شده و این در حالی است که کشور مالی از جمله کشورهای اسلامی و عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) است.

از جمله برخی نقض های ارتکابی مزبور اجبار زنان و دختران به ازدواج، و یا انعقاد ازدواج هایی عنوان شده است که زنان را در شب به منزله برده جنسی و در روز خدمتکار مردان جهت انجام کلیه امور و مطالبات ایشان قرار می دهد و یا متضمن چندشوهری است.

البته با اندک تأملی در آموزه های اسلامی، می توان دریافت که موارد مذکور و برخی نقض های ادعایی دیگر علیه حقوق زنان و دختران در کشور مالی، نه منبعث از احکام و موازین اسلامی، بلکه کاملاً مغایر با آنهاست. البته از سوی دیگر نیز، نمی توان وضعیت بحرانی زنان و دخترانی را که در این کشور قربانی تجاوز و خشونت جنسی شده اند نادیده گرفت، اما این خلأ احساس می شود که جوامع اسلامی حداقل به موازات نهادهای بین المللی در سازمان همکاری اسلامی نیز به بررسی و تحلیل معضلات و مسائلی که با آن درگیر هستند، و نیز ارائه راهکارهای مؤثر با استناد به موازین اسلامی بپردازند.

منبع: http://goo.gl/n6YTQLeave a reply

Your email address will not be published.