صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  وقتش همین حالاست: فع...
اسفند
۱۷
۱۳۹۶
وقتش همین حالاست: فعالان روستایی و شهری زندگی زنان را دگرگون می‌کنند
اسفند ۱۷ ۱۳۹۶
این سو و آن سو خبر
۰
shutterstock_789014155
image_pdfimage_print

Photo: H Art/shutterstock.com

روز جهانی زن

بیانیه فومزیل مولامبو نگکوکا، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی سازمان ملل متحد در روز جهانی زن

موضوع امسال روز جهانی زن، زندگی پر جنب و جوش فعالان زن را نشان می‌دهد ک تلاش‌ نسل‌های مختلف آن  سبب دستیابی به حقوق زنان شده  و تغییرات موفقی ایجاد کرده است.   ما جنبش بی‌سابقه حقوق زنان، برابری، ایمنی و عدالت را تحسین می‌کنیم و تلاش خستگی‌ناپذیر فعالانی را که در این شرایط جهانی برای ایجاد برابری جنسیتی نقشی محوری داشته‌اند، ارج می‌نهیم.

آنچه که امروز شاهد آن هستیم تجمیع قابل توجه قدرت میان زنان سراسر جهان است که نمایان‌گر قدرت هم‌صدایی آنهاست.  آنها همزمان با اینکه به دنبال برابری فرصت‌ها و ایجاد پاسخگویی هستند به شبکه‌ها و ائتلاف‌های مردمی  و حتی رهبری دولت‌ها انگیزه می‌دهند.

رشد این جنبش‌ها نتیجه تلاش فعالان نسل‌های مختلف است: از  عاصمه جهانگیر، رهبر قدیمی حقوق بشر و فمینیست پاکستانی، تا نسل جدید قدرتمندی چون جاهادکوره اهل گامبیا، سفیر حسن نیت سازمان ملل در آفریقا برای مبارزه با ختنه زنان و ازدواج کودکان.

جامعه سالم دارای صداهای متنوعی است که تعادل را برقرار می‌کنند، تجربه‌ها و دیدگاه‌ها را تنوع می‌بخشند و با بحث و تبادل نظر کمک می‌کنند تا بهترین تصمیمات گرفته شود. اگر در جامعه‌ای حتی یک صدا خاموش شود، شکاف مهمی در تار و پود جامعه  تنیده می‌شود. هنگامی که شمار صداهای خاموش‌شده میلیونی شد، می‌فهمیم که اشکالی جدی در دنیا وجود دارد. از سوی دیگر وقتی این صداها پرتوان و متحد بلند می‌شود، یعنی اشتباهی تصحیح شده است.

ما به کسانی که شجاعانه صدای خود را برای رسیدن به عدالت بلند کردند، دست مریزاد می‌گوییم. کسانی مانند  جنبش #MeToo، که در ماه‌های اخیر در رسانه‌های اجتماعی بیش از ۸۵ کشور، صدای خود را به گوش آنهایی رساندند که حقوق ضعیفان را پایمال می‌کنند و نشان دادند که چگونه زنان با حمایت از یکدیگر می‌توانند بر شرم غلبه کنند و کاری کنند که همگان روایت‌های آنها را باور کنند.

ما قدردان آن زنانی هستیم که در دادگاه جزایی بین‌المللی سخن گفتند و  شهادت‌شان باعث محکومیت کسانی شد که از تجاوز جنسی به عنوان سلاح جنگی استفاده کرده بودند. ما به فعالانی که برای حقوق برابر همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، افراد تراجنسیتی و بیناجنسیتی مبارزه می‌کنند دست مریزاد می‌گوییم و قدردان کسانی هستیم که از تغییر قانون در کشورهایی مانند تونس (قانونی که باعث می‌شد تجاوزگران در صورت ازدواج با قربانیان خود از اجرای قانون بگریزند)، حمایت کردند. ما سپاسگزار کسانی هستیم که در هند به خیابان‌ آمدند تا قتل و تجاوز به کودکان خردسال را محکوم کنند و تظاهرات آنها به جنبشی بزرگ تبدیل شد. ما قدردان رهبرانی هستیم که برای ایستادن در برابر آداب و رسوم سنتی به زندان افتادند و مدافعان حقوق بشری که جان خود را در این راه از دست دادند.

جنبش فمینیستی باید به تلاش برای افزایش تنوع و تعداد کسانی که در مورد برابری جنسیتی کار می‌کنند ادامه دهد و افراد و گروه‌هایی چون مردان، جوانان و سازمان‌های مذهبی را برای پشتیبانی خود بسیج کند تا پسران و مردان جوان بیاموزند به زنان و دختران احترام گذاشته و شیوه رفتار خود را با آنها تغییر دهند.

فعالیت در دنیای امروز باید به دنبال تغییر نگاه ما به زنان باشد چرا که می‌دانیم کلیشه‌ها تاثیری عظیم بر نگاه ما به مردم دارند. جنبش زنان برای ایجاد این تغییر ضروری است اما ما به جنبشی از مردان فمینیست هم نیاز داریم.

امروز می‌تواند نقطه پایانی باشد بر مجازات و رنج خاموش زنان شهری و روستایی به ویژه زنان خانه‌دار. فعالان امروز باید به دنبال توانمندسازی کسانی باشند که فراموش شده‌اند، که گزارش اخیر ما -با عنوان “به وعده‌هایمان عمل کنیم”-  نشان داد بیشتر آنها زن هستند.

در سراسر جهان زنان بیش از مردان در فقر مطلق به سر می‌برند. این شکاف جنسیتی برای زنان ۲۵ تا ۳۴ ساله – سال‌های اوج باروری زنان که به شدت با مشکل کسب درآمد برای مراقبت از کودکان روبرو هستند – به میزان ۲۲ درصد است که در مورد آن اقدام جهت  تغییر سیاست مورد نیاز  است.

زنان سازمان ملل رابطه نزدیکی با جنبش زنان دارند، ما از بطن این جنبش برخاسته‌ایم. جامعه مدنی نقشی حیاتی در رهبری اقدامات جهانی برای برابری جنسیتی داشته است و این از طریق انجام اصلاحات، برجسته کردن چالش‌هایی پیش روی زنان، تاثیرگذاری بر سیاست‌ها، مشارکت در نظارت و ایجاد پاسخگویی ممکن شده است.

ما باید حمایت بیشتری از فعالیت سیاسی زنان بکنیم و فضای گسترده‌تری برای صدای زنان در جامعه مدنی فراهم کنیم تا با همسو شدن این تلاش‌ها به کسانی که نیاز به کمک جدی دارند یاری برسانیم.فقر به دلیل جنسیت، سواستفاده و بهره‌کشی باید با کمک نسل جدیدی از برابری‌خواهان برای همیشه پایان یابد.

(ترجمه اختصاصی خانه امن)

منبع: زنان سازمان مللLeave a reply

Your email address will not be published.