صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  طی چهار ماه ابتدای ا...
تیر
۱۱
۱۳۹۲
طی چهار ماه ابتدای امسال، ۲۴۶۱ زن در اوگاندا قربانی خشونت خانگی شدند
تیر ۱۱ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

UNMISS

عکس: UN PhotoMartine Perret

خانه امن – قضات زن با وجود قوانینی رسیدگی به موارد خشونت خانگی ، نگران آمار روزافزون این خشونت ها هستند.

قضاتی که برای انجمن ملی قضات زن – اوگاندا کار می کنند، دلیل اصلی بالارفتن این آمار را آگاهی محدود کسانی می دانند که در سیستم حقوقی – قانون نقشی ایفا می کنند که از آن جمله می توان قضات، وکلا، قربانیان و پلیس را نام برد.

استلا آرک آماکو، رئیس انجمن ملی قضات زن – اوگاندا گفت که در تحقیق اخیر مشخص شده است با اینکه قضات و رؤسای دادگاه از وجود قانون علیه خشونت خانگی که در سال ۲۰۱۰ تصویب شده آگاه هستند اما هیچ رونوشتی برای استفاده از این قانون در دست ندارند.

آرک که قاضی برگزیده دیوان عالی کشور است گفت: “تحقیق ما مشخص کرد که برخی از قضات و رؤسای دادگاه ها به این قانون دسترسی ندارند و این در حالی است که برخی دیگر اهمیتی برای این مسائل قائل نیستند و این موارد را مسئله زنان می دانند”.

این انجمن، رونوشت هایی از قانون خشونت خانگی سال ۲۰۱۰ را در میان قضات، رؤسای دادگاه ها و افسران پلیس در کارگاه آموزشی زنان قاضی که در هتل پرتیا در کمپالا تشکیل شد منتشر کرد.

قانون خشونت خانگی سال ۲۰۱۰ که در ابتدا بخشی از قانون طلاق و ازدواج جدال آمیز بود بدلیل فشار جامعه مدنی و بالارفتن آمار خشونت ها که ریشه در تبعیضات جنسی دارند تصویب شد حال آنکه تا کنون با گذشت سه سال از آن به هدف خود نرسیده است.

آرک گفت: “مردم خواستار تصویب قانون ازدواج و طلاق بودند اما ممکن است که همانند قانون خشونت خانگی اجرا نشوند. ما به عنوان مهره های اصلی باید برای اجرایی کردن این قوانین قدمی برداریم”.

این آموزش ها با ضمانت اجرایی کامل و کافی قانون و مقررات خشونت خانگی بدنبال تقویت حقوق زنان و افزایش دسترسی آنها به سیستم قضایی است.

قاضی برگزیده دیوان عالی، هنریتا ولایو گفت: ” کمیته Justice Law & Order Sector بودجه ای برای حساس سازی و آگاهی رسانی به قضات و عموم مردم نسبت به این قانون در اختیار انجمن ملی قضات زن – اوگاندا قرار داده است”.

ولایو اضافه کرد: “این اقدامات نه تنها قربانیان را ترغیب می کنند تا خشونت هایی را که به آنها می شود را گزارش دهند بلکه موجب می شوند تا قضات رسیدگی و مجازات خشونت گران را در دادگاه ها نیز ضمانت کنند”. او می گوید که حساس سازی اجتماع  از ماه آینده آغاز خواهند شد.

معاون فرمانده پلیس Okoth-Ochola آماری را گزارش می دهد که نشان می دهد بین ماه های ژانویه تا آپریل سال ۲۰۱۳ ،۷۲ تن بدلیل خشونت های خانگی به قتل رسیده اند.

این آمار همچنین نشان می دهد که ۲۴۶۱ قربانی و ۱۳۳۹ مورد خشونت خانگی تا ماه آپریل گزارش داده شده اند.

در سال ۲۰۱۲ نیز ۹۲۷۸ قربانی و ۲۷۹۳ مورد خشونت خانگی صورت است. پلیس Ochola گفت که قصد دارد اداره بخش محافظت از کودکان و خانواده اداره پلیس را جهت رسیدگی قاطعانه به بالا رفتن این موارد به دفتر مدیریت واگذار کند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/jov4aLeave a reply

Your email address will not be published.