صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  قطعنامه 2106 سازمان...
تیر
۱۰
۱۳۹۲
قطعنامه ۲۱۰۶ سازمان ملل: خشونت جنسی می تواند جنایت علیه بشریت و یا به منزله جنایت جنگی تلقی شود
تیر ۱۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰
image_pdfimage_print

Mehrkhaneh 44q

عکس: مهرخانه

در قطعنامه ۲۱۰۶ شورای امنیت که در ژوئن ۲۰۱۳ به تصویب رسید، تأکید شده است: خشونت جنسی، در صورتی که به عنوان یک شیوه یا تاکتیک جنگی یا بخشی از یک حمله گسترده و سیستماتیک علیه جمعیت غیرنظامی صورت گیرد، مانع از اعاده صلح و امنیت بین المللی می شود، و نیز خشونت جنسی می تواند در شرایطی جنایت علیه بشریت تلقی شود. همچنین تجاوز و دیگر اشکال جدی خشونت جنسی در مخاصمات مسلحانه به منزله جرایم جنگی هستند.

نهاد زنان ملل متحد در مورد تصویب قطعنامه ۲۱۰۶ شورای امنیت در مورد خشونت جنسی در زمان جنگ، ابراز خشنودی کرد.

  این قطعنامه ششمین قطعنامه ملل متحد در مورد «زنان، صلح و امنیت» و چهارمین قطعنامه در مورد «خشونت های جنسی مرتبط با مخاصمات» است. تفاوت عمده این قطعنامه با قطعنامه های قبلی آن است که جنبه های عملیاتی با جزئیات بیشتری در آن مورد بررسی قرار گرفته اند.

همچنین این قطعنامه به منزله اعلام عمومی اغلب کشورها مبنی بر مقابله با ارتکاب خشونت های جنسی علیه زنان در زمان مخاصمات مسلحانه و پس از آن تلقی می شود.

 در این رابطه تصریح شده است: دولت های عضو باید با انجام تحقیق و تعقیب اشخاصی که مرتکب چنین اقداماتی می شوند، به تعهدات خود در راستای مقابله با بی کیفری پایبند باشند.

به علاوه از دولت های عضو خواسته شده جرایم مرتبط با خشونت جنسی را به طور کامل در قوانین و مقررات داخلی خود وارد و جرم انگاری کنند تا بتوانند اقدامات مذکور را تحت پیگرد قرار دهند. تحقیق در مورد خشونت جنسی در مخاصمات مسلحانه باید به صورت دو جانبه؛ هم اجرای عدالت در مورد مرتکبین و هم دسترسی به عدالت برای قربانیان را تأمین نماید.

همچنین در این قطعنامه تصریح شده است:  مقابله با بی کیفری در مورد جدی ترین جنایات بین المللی که علیه زنان و دختران صورت می گیرد، توسط دیوان بین المللی کیفری، دادگاه های ویژه و مختلط مورد تأکید قرار گرفته است.

البته نظارت و توجه بیشتر بر مسئله خشونت جنسی در جریان جنگ و وضعیت های پس از آن مورد نیاز است و در این راستا بر حضور مؤثر و فعال زنان در مراحل مختلف حفظ صلح و مأموریت های سیاسی، اظهارات عمومی، بازدید از کشورها، هیئت های حقیقت یاب، کمیسیون های بین المللی تحقیق، مشاوره با نهادهای منطقه ای و کمیته های مرتبط با شورای حقوق بشر، تأکید شده است.

از جمله موضوعات مورد اشاره در این قطعنامه، رابطه میان خشونت جنسی در مخاصمات مسلحانه و ابتلا به ایدز/ اچ آی وی است؛ این مسئله زنان و دختران را در جریان مخاصات با مشکل مواجه کرده و برابری جنسیتی را به چالش می کشاند. لذا از ارگان ها و نهادهای مختلف سازمان ملل درخواست شده در جهت حمایت از زنان و دختران مبتلا به ایدز در وضعیت های جنگی و پس از آن، نهایت همکاری و حمایت را داشته باشند.

همچنین بر اهمیت سازمان های جامعه مدنی از جمله سازمان های زنان و شبکه های مربوطه تأکید شده است، زیرا نهادهای مذکور در جهت حمایت از زنان در مقابل خشونت جنسی در زمان جنگ و وضعیت های پس از آن و نیز حمایت از قربانیان در دسترسی به عدالت و جبران خسارت، می توانند نقش مؤثری ایفا کنند.

نکته قابل تأمل در رابطه با قطعنامه شورای امنیت آن است که تعدد قطعنامه های سازمان ملل که تاکنون در ارتباط با این موضوع صادر شده اند، حاکی از وجود نقض شدید و گسترده حقوق زنان و دختران و تعرض به تمامیت جسمانی و روانی ایشان در جریان جنگ هایی است که طی سالیان اخیر به وقوع پیوسته اند و البته بر هر ناظر بی طرفی آشکار است که دولت های آمریکا، انگلیس و برخی دولت های دیگر در اغلب مخاصمات اخیر به نحوی دخالت داشته و مسئولیت بخشی از تعرضات انجام گرفته علیه زنان و دختران متوجه نیروهای این دولت هاست، لذا این انتظار وجود دارد که این دولت ها نیز به تعهدات خود در راستای مقابله، پیشگیری و مجازات چنین جرایمی پایبند باشند و اقدامات مقتضی را انجام دهند.

منبع: http://goo.gl/BfNt2



Leave a reply

Your email address will not be published.