صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زنان به‌دلیل مسایل خ...
تیر
۱۰
۱۳۹۲
زنان به‌دلیل مسایل خانوادگی نسبت به اعتیاد آسیب‏‌پذیرترند
تیر ۱۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

tabnak

عکس: ایسنا

 زنان به‌دلیل پیش آمادگی‏های روانشناختی، خانوادگی و ریسک فاکتورهای خاص نسبت به اعتیاد به مواد مخدر بسیار آسیب‏‌پذیرتر هستند.

 سمیرا سلیمانی کارشناس ارشد روانشناسی واحد سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد دانشکده علوم پزشکی نیشابوردر این باره افزود: تحقیقات حاکی از آن است که ۴۴ درصد بزهکاران جامعه ما در خانواده‌های بی بند و بار زندگی می‌کنند.

 وی بیان کرد: نوع شغل پدر و مادر، ویژگی‌های اخلاقی پدر و مادر، نحوه رفتار با کودکان، طلاق، وجود ناپدری و نامادری، وضع اقتصادی خانواده، از هم پاشیدگی و سردی خانواده، جدایی والدین، عدم پیوستگی اعضای خانواده و تعدد ازدواج از عوامل مهمی هستند که زمینه انحراف و کجروی را در فرد ایجاد می‌کنند.

این روانشناس در ادامه گفت: زنان بیش از مردان نیز با خطرات بهداشت روانی مواجه هستند و در دریافت درمان نیز موانعی متفاوت از مردان را تجربه می‏‌کنند.

 سلیمانی خاطرنشان کرد: اعتیاد به مواد مخدر در بین مردان بیش از زنان است، اما در چند سال اخیر، نرخ اعتیاد زنان به علل مختلفی افزایش یافته است.

 وی افزود: شیوع کلی مصرف مواد و الکل در مردان بیش از زنان است و زنان معتاد به دلایل اجتماعی و فرهنگی و مسایل اقتصادی کمتر از مردان به روند درمان وارد می‌شوند.

 سلیمانی یادآور شد: علل فردی، علل خانوادگی، علل اجتماعی از موارد بروز اعتیاد در میان زنان جامعه است.

 وی گفت: عامل اعتیاد بیش از ۷۰ درصد زنان معتاد، همسران معتاد در بیشتر موارد، یا خانواده‌های معتاد در موارد کمتر مثل پدر یا برادر معتاد هستند.

 این روانشناس همچنین با اشاره به گرایش زنان به مصرف مواد محرک با هدف لاغری گفت:  در حال حاضر در عصری زندگی می‌کنیم که زنان توجه خاصی به حفظ تناسب اندام خود دارند و سالن‌های ورزشی و آرایشی از جمله مکان‌هایی هستند که مواد مخدر را به راحتی می‌توانند تحت عنوان داروهای لاغری و تناسب اندام عرضه کنند.

 سلیمانی اضافه کرد: برای پیشگیری از این واقعه آسیب‌زا از مدیران و مسئولان سالن‌های آرایشی و ورزشی خواسته شده است که در کلاس‌های آموزشی آشنایی با مواد محرک شرکت کنند.

  منبع: http://goo.gl/Jk3hCLeave a reply

Your email address will not be published.