صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  پروتکل مپوتو، مبا...
تیر
۸
۱۳۹۲
پروتکل مپوتو، مبارزه با تبعیض و خشونت علیه زنان آفریقا
تیر ۸ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

Protecting women in rural areasعکس: UN Photo/Albert Gonzalez Farran

خانه امن: پروتکل اساسنامه حقوق بشر و مردم آفریقا در مورد حقوق زنان که بطور عامیانه پروتکل مپوتا نامیده شده است در ۱۱ جولای سال ۲۰۰۳ در موزامبیک مورد قبول و در نوامبر سال ۲۰۰۵ پس از آنکه ۱۵ کشور از ۵۳ عضو اتحادیه آفریقا آن را تصویب کردند به مرحله اجرا در آمد. این پروتکل در واقع گام مثبتی به سوی مبارزه با تبعیض و خشونت علیه زنان است و جهت ارتقاء و ضمانت احترام به حقوق زنان آفریقایی نقش به سزایی را ایفا می کند.

پروتکل مپوتو از آنجا نشأت گرفت که اغلب حقوق زنان در آفریقا نادیده گرفته می شد خصوصاً در متون مربوط به حقوق بشر و بنابراین به داشتن یک عامل بین المللی که از حقوق آنان محافظت کند نیاز پیدا شد. این پروتکل در میان پروتکل های دیگر، از دولت های آفریقایی می خواهد تا هر نوع تبعیض و خشونت علیه زنان آفریقایی را از میان برداشته و برابری میان زن و مرد را ترویج دهند. کشور های عضو مجبورند تا در تصمیم گیری های سیاسی، قانون، برنامه های توسعه و فعالیت ها، دیدگاه و طرز تفکر خود را نسبت به مسائل جنسیتی یک پارچه؛ و سلامت و آرامش و رضایت زنان را تضمین کنند.

بندهای اصلی  پروتکل مپوتو شامل، از میان برداشتن تبعیض علیه زنان، حفظ حق شأنیت، حق زندگی ، امنیت و متوقف کردن آزار و اذیت به آنها (خصوصاً قطع آلت تناسلی آنها و یا انجام دیگر کارهای سنتی که به آنها آسیب می رساند)، ازدواج، جدایی، طلاق، و ابطال ازدواج؛ دسترسی به دادگاه و داشتن حقوق برابرمردان در قانون، حق شرکت در سیاست و تصمیم گیری، حق حفظ صلح و آرامش زنان در بحران های نظامی، حق تحصیل و آموزش، حق رفاه اجتماعی و اقتصادی، حق سلامت و بهداشت زایمان، حق امنیت غذایی، حق مسکن، حق داشتن فرهنگ مثبت، حق داشتن محیط زیست سالم، حق توسعه مستمر، حق ارث، نگهداری ویژه از زنان مسن، نگهداری ویژه از زنان نا توان و معلول و نگهداری ویژه و درمان زنان رنج دیده.

لازم به ذکر است که دو مسئله مجادله انگیز در این پروتکل وجود دارد که با مخالفت روبرو شده اند، بندی که مربوط به سلامت زاد و ولد است به خصوص قسمتی که در مورد قانونی کردن سقط جنین می باشد که اکثراً با مخالفت کاتولیک ها و دیگر مسیحیان روبرو است و همچنین بند مربوط به قطع آلت تناسلی زنان، چند همسری و مسائل سنتی دیگر. این موارد برخی از دلایل تصویب این پروتکل از جانب بسیاری از کشورهای آفریقایی هستند. از ۵۳ کشور عضو اتحادیه آفریقا، ۴۶ کشور تا کنون این پروتکل را امضاء و از ژانویه سال ۲۰۱۳ تا کنون ۳۶ کشور آفریقایی آن را تصویب کرده اند. تنها ۴ کشوربوتساوانا، مصر، اریتره و تونس هستند که نه آن را امضاء و نه تصویب کرده اند.

مترجم:  مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/d0Z5KLeave a reply

Your email address will not be published.