صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  دو زن سعودی به اتهام...
تیر
۶
۱۳۹۲
دو زن سعودی به اتهام کمک به زن کانادایی در ترک همسرش زندانی شدند
تیر ۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

shafaqnaعکس: شفقنا

نوشته : جسیکا الگوت

 پس از زندانی شدن دو زن سعودی به اتهام کمک به یک زن کانادایی در ترک شوهر سعودی‌اش، گروه‌های زنان خواستار مداخله بین‌المللی شدند.

به موجب حکم یک دادگاه، فوزیه ال ایونی و وجیهه ال حیدر به مدت دو سال اجازه ندارند کشور را ترک کنند؛ این دو به اتهام “تخبیب”، یعنی تحریک زنی به سرپیچی از شوهرش، محاکمه و محکوم شده اند.

به گفته “برابری همین حالا”، زن کانادایی که نامی از وی برده نشده است، از این دو خواهش کرده بود که به او کمک کنند تا با کودکانش از عربستان سعودی فرار کند.

“فورم خلیج برای جوامع مدنی” از دولت کانادا درخواست مداخله کرده است.

سخنگوی “برابری همین حالا” به “هافینگتون پست” گفت که آنها در حال حاضر به شدت نگران امنیت زن کانادایی و فرزندانش هستند. و افزود: “این بخشی از مشکلی فراگیر است که همیشه یک مرد باید زنان را همراهی کند.

ما امروز یک هشدار فوری صادر می‌کنیم، اما این مسئله به کمپین جدید ما در باره پایان بخشیدن به ازدواج کودکان – و قیمومیت مرد در سطحی وسیع‌تر در عربستان سعودی هم ربط دارد.”

وزارت قضایی سعودی اخیرا پیش‌نویس لایحه‌ای را ارائه داده است که طبق آن حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۶ سال است و در صورتی که دختر جوان‌تر شروطی را تعیین کرده است.

اگر چه زمان وضع این قانون پیشنهادی هنوز کاملا روشن نیست، اما محمد ال‌عیسا، وزیر دادگستری سعودی، و فحد ال‌بکران، سخنگوی قوه قضایی، اشاره کرده‌اند که این لایحه به زودی به کابینه ارسال می‌شود و باید به سرعت توسط “شورا” به تصویب برسد.

ابو دایه، مشاور خاورمیانه و شمال آفریقا “برابری همین حالا”، می‌گوید: “عربستان سعودی سرانجام دارد این موضوع را درک می‌کند که نمی‌تواند از این بیش‌تر حقوق بشر زنان و دختران را نادیده بگیرد.”

 “ما خواهان لغو یا ابطال فوری حکم این دو زن هستیم که شامل محدودیت آزادی حرکت آن‌ها نیز می‌شود.

ما هم‌چنین خواهان تغییر ساختاری به نحوی هستیم که تضمین شود زنان قربانی خشونت از حمایت‌های قانونی محروم نخواهند بود.

هم‌چنین می‌خواهیم که در آینده به فعالین حقوق بشر که با فعالیت مسالمت‌آمیز خود خواهان بهبود حقوق بشر هستند، اتهامی وارد نشود، مورد خشونت، رفتار غیر انسانی یا تحقیرکننده قرار نگیرند و مجازات نشوند.”

اخیرا زنان اجازه یافته‌اند مادامی که مردی آن‌ها را همراهی می‌کنند هر جایی که می‌خواهند بروند، بدون آن که لزوما مقصد خاصی داشته باشند. اخیرا دختران نیز اجازه یافته‌اند در مدارس خصوصی ورزش کنند.

  ترجمه: شهرزادنیوز

منبع: http://goo.gl/r5C4XLeave a reply

Your email address will not be published.