صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  زنان نیکاراگوئه قانو...
تیر
۶
۱۳۹۲
زنان نیکاراگوئه قانونا” حق سازش با فرد خشونت گر را ندارند
تیر ۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

26nov2010nicaragua

نویسنده: مایکل لنت هیر- ۱۰ جون ۲۰۱۳

خانه امن: قانونی در نیکاراگوئه برای حفاظت از زنان در برابر خشونت های جنسیتی در جون ۲۰۱۲، تصویب و به اجرا در آمد. خبرگزاری Inter Press گزارش داد که این قانون، “قانون ۷۹۹ ” نام دارد که در آن قید شده است که دولت و کلیه ارگان ها موظفند به طور کامل سلامت فیزیکی، روانی، اخلاقی، و جنسی زنان را تضمین، حق ارثیه آنها را محفوظ و وضعیت اقتصادی آنها را بهبود بخشند.

این قانون همچنین هر نوع تبعیض جنسی را که شامل “قتل زنان” (قتل زنان به دلیل تبعیضات جنسی) شود را مشمول مجازات می داند. اما از سال گذشته تا کنون، قانون فوق از طرف مخالفانی مانند نایب رئیس دیوان عالی کشور نیکاراگوئه که معتقد است این قانون ضد مرد است و باید منسوخ گردد، در معرض خطر قرار است.

هم اکنون ماده ۴۶ این قانون تعامل و سازش میان زن و کسی که علیه او خشونت بکار برده را ممنوع کرده است.  با اینکه مدافعان حقوق بشر معتقدند سازش برای زنان خشونت دیده مخاطره انگیز است، مخالفان اظهارمی دارند ، در برخی موارد باید مذاکراتی صورت پذیرد. بر اساس گزارش خبرگزاری Inter Press با تغییر ماده ۴۶ نه تنها زنان مجبور به سازش با عاملان خشونت علیه خود می شوند، بلکه این تغییر می تواند تطابق این قانون را با قانون اساسی خدشه دار کند.

سیستم قضایی نیکاراگوئه تنها در حقوق خصوصی و نه در مورد جرائم حقوق عمومی از امر تعامل و سازش استفاده می کند. در ۳ می امسال خبری ازعفوبین الملل منتشر شد مبتنی بود بر اینکه : “دلائل منطقی و قانع کننده ای وجود دارند که چرا یی ممنوعیت سازش در موارد خاص خشونت علیه زنان را مشخص می کند. اگر زنان در رابطه ای مورد خشونت واقع شوند نمایانگر آن است که در آن رابطه سهم برابری دراقتدار و اختیار میان زن و مرد وجود نداشته است و مصالحه و سازش می تواند میزان آسیب پذیری قربانیان را نسبت به خشونت های آتی افزایش دهد”.

“جوانا جیمنز” از Movimiento Autonomo – که از فعالان مستقل جنبش زنان است – به خبرگزاری Inter Press گفت: ” ۱۳ زن از ۸۵ زنی که در سال ۲۰۱۲ بخاطر مسئله تبعیض جنسی به قتل رسیدند از جمله کسانی بودند که پس از گزارش موارد خشونت علیه خود به مقامات مسئول به سازش با خشونت گران ترغیب شده بودند.

جیمنز گفت: “تجربه نشان می دهد، سازش نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه تنها به مرد فرصتی می دهد تا خود را برای گرفتن انتقام از زن، کشتن او و فرار آماده شود”.

 مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/hf3EmLeave a reply

Your email address will not be published.