صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  دورنماي وضعيت زنان ر...
تیر
۶
۱۳۹۲
دورنمای وضعیت زنان روسی
تیر ۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

vista 33عکس: vista ir

  بر اساس سرشماری جمعیت روسیه در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۷/۵۳ درصد جمعیت این کشور را زنان و دختران تشکیل می دهند که این رقم با توجه به جمعیت ۱۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری روسیه ۷۶ میلیون و ۴۳۲ هزار نفر را شامل می شود.

بر اساس اطلاعات موجود به استثنای شهرهای بزرگ روسیه همچون مسکو و سن پترزبورگ که امکانات زندگی در آنها به نسبت دیگر شهرها بیشتر بوده و مردم از سطح بالای زندگی برخوردار هستند در شهرهای کوچک تر که حدود ۹۰۰ شهر را تشکیل می دهد وضعیت زندگی اکثر مردم به خصوص قشر زنان چندان رضایت بخش نیست.

بیکاری معضل اصلی روسیه و زنان این کشور

مهمترین مشکل روسیه در حال حاضر بیکاری است و در این میان تبعیض های موجود میان زنان و مردان، بار سنگین و طاقت فرسای بیکاری را بر دوش زنان گذاشته است.

در جامعه روسیه وضعیت به این صورت است که اگر به عنوان مثال فرصت شغلی در اداره یا مرکز اقتصادی وجود داشته باشد مرد متقاضی کار در اولویت قرار دارد.علت اصلی این مسئله شاید عواملی همچون بازدهی بیشتر مردان باشد.

علاوه بر آن ممکن است حمایت های قانونی از زنان در هنگام بارداری از جمله پرداخت حداقل حقوق در دوره بارداری و استفاده زنان دارای نوزاد از مرخصی بدون حقوق در سه سال پس از بارداری عامل دیگری برای ترجیح یافتن مردان بر زنان در هنگام استخدام به کار است.

بر اساس اطلاعات کمیته آمار دولتی روسیه، در حال حاضر حدود ۲ میلیون بیکار در روسیه وجود دارد اما بر اساس اطلاعات غیر رسمی، جمعیت بیکاران این کشور از مرز پنج میلیون نفر گذشته است و علت تفاوت بزرگ در این دو رقم بی میلی بسیاری از بیکاران برای ثبت در مراکز آماری و انتظار برای یافتن شغل جدید در سازمان های کاریابی است.

به گفته خانم “لیوبف وسیوکفسایا” کارشناس امور اجتماعی روسیه، لبه تیغ بیکاری بیشتر متوجه زنان است و متاسفانه حمایت های قانونی از این قشر نیز چندان کارساز نیست.

این کارشناس روس معتقد است که دولت باید به زنان به عنوان ذخیره و سرمایه بزرگ کشور و با توجه به نقش آنان در ایجاد خانواده و تولد و تربیت کودکان توجه بیشتری کند.

“وسیوکفسایا” گفت: در حال حاضر دولت روسیه توانسته است با تدابیر حمایت از خانواده از کاهش جمعیت این کشور که سالانه یک میلیون نفر از جمعیت این کشور را کاهش می داد، جلوگیری کند و در این عرصه زنان همانند قهرمانان نقش بسیار مهمی ایفا کردند.

سطح پایین دستمزدها

مساله سطح دستمزدها در روسیه به ویژه در شهرهای کوچک این کشور مساله ای بسیار مهم است که بار سنگینی را بر دوش اقشار کم درآمد جامعه و در وهله اول زنان به عنوان گردانندگان اصلی خانواده ها می گذارد.

در شهرهای بزرگ روسیه مساله دستمزدها نسبتا مناسب بوده و در این شهرها بسیاری از مردم از امکان داشتن شغلی با درآمد مناسب برخوردار است.

اما در شهرهای کوچک و روستاها اکثر مردم دارای مشاغلی با درآمد کم هستند و سطح دستمزدها در بعضی موارد حتی به ۲۰۰ دلار (۶ هزار روبل) می رسد که با توجه به سطح تورم ۶ درصدی موجب بروز مشکلات فراوان در خانواده ها می شود.

بروز چنین وضعیتی در خانواده ها مشکلات فراوانی را به وجود می آورد و زنان در چنین شرایطی مجبور به انجام کارهای پست با درآمد ناچیز می شوند که در بسیاری موارد موجب کاهش سطح زندگی مردم می شود.

خشونت در خانواده ها

به گزارش تارنمای روسی اجتماعی “بیبلیوفوند” زنان قربانی اصلی خشونت در خانواده های روسیه هستند و هر سال ده ها هزار زن روس توسط شوهران خود مورد ضرب و شتم قرار می گیرند و صدها نفر جان خود را از دست می دهند.

این در حالی است که دولت روسیه با امضای قراردادهای بین المللی، مسئولیت اصلی دفاع از حقوق زنان و مقابله با خشونت علیه آنان را برعهده دارد.

سازمان عفو بین الملل سال گذشته از عدم اتخاذ تدابیر موثر از طرف دولت روسیه برای جلوگیری از خشونت ها علیه زنان انتقاد کرد.

به گزارش این سازمان در حال حاضر حدود ۲۰ مرکز پناهگاه ویژه زنان قربانی خشونت خانوادگی در کل روسیه فعالیت می کند.

این در حالی است که تنها افرادی که مهر ویژه ثبت رسمی در یک محل مسکونی مشخص را در شناسنامه خود داشته باشند، می توانند از امکانات این مراکز استفاده کنند.

در حال حاضر در مسکو فقط یک مرکز ویژه پناهگاه زنان قربانی خشونت وجود دارد که با ظرفیت پذیرش ۱۰ نفر جوابگوی نیازهای پایتخت ۱۲ میلیون نفری روسیه نیست.

بی بند وباری اجتماعی

بی بند و باری و ترویج فرهنگ غربی به عنوان حامل و مروج اصلی بی بند و باری در جهان که اکثرا از طریق فیلم های سینمایی آمریکایی و اروپایی به مخاطبان منتقل می شود، به معضل بزرگی برای روسیه تبدیل شده است.

این فرهنگ تبعات بسیار منفی همچون روابط جنسی نامشروع، مشروب خواری و هم جنس گرایی به همراه دارد که بنیان خانواده را به عنوان کانون اصلی جامعه هدف قرار داده است.

شیوع بی بند و باری ناشی از ترویج فرهنگ غربی در روسیه به حدی است که بسیاری از زنان این کشور در حسرت سال های حاکمیت کمونیست ها به سر می برند و بر این باورند که سطح بی بند و باری کشور در آن دوره با وجود الحادی بودن ساختار حاکمیتی وقت بسیار پایین بود.

طلاق

طلاق در روسیه به مسئله ای حاد تبدیل شده است که بسیاری از خانواده ها را در شرایط دشوار قرار داده و سالانه هزاران خانواده بر اثر این پدیده فرو می پاشند.

پدیده طلاق مسئله ای مختص دوره کنونی روسیه نیست و از دوره شوروی سابق جامعه این کشور را در معرض خطر قرار داد و در دهه های اخیر هر سال بیش از ۱۴۰ هزار مورد طلاق در شوروی سابق و روسیه ثبت شده است.

پایین ترین رقم طلاق در روسیه در سال های اخیر در سال ۲۰۰۷ بود که به ۵۴ درصد رسید و این در حالی است که این رقم در سال ۱۹۹۲ تا ۶۹ درصد افزایش یافته بود.

اوج طلاق در روسیه در سال ۲۰۱۰ گزارش شده است که از ۱۸۵ هزار و ۶۹۶ مورد ازدواج ۱۵۳ هزار و ۴۰۶ مورد به طلاق انجامید و شاخص طلاق به ۸۰ درصد رسید.

البته طبق قوانین روسیه ، مرد در هنگام طلاق تامین هزینه های همسر و فرزندان خود را متقبل می شود و ماهانه متعهد به پرداخت مبلغی برای این منظور به همسر سابق خود و فرزندانش می شود.

اما در بسیاری موارد به دلایلی همچون عدم آگاهی زنان به سیستم حقوقی یا ترس از انتقام گیری شوهران خود ، در هنگام طلاق به دادگاه مراجعه نمی کنند و بر اثر این مساله زنان روس پس از گرفتن طلاق از شوهران خود دچار مسایل و مشکلات فراوان ازجمله مسایل مالی می شوند.

در همین حال نتیجه یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که در اکثر موارد طلاق ها در روسیه زنان پیشقدم می شوند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط موسسه آمار دولتی روسیه عواملی که موجب این مساله می شود در وهله اول شامل تناقض شخصیتی، دیدگاه های متفاوت به مسایل و زندگی است که ۴/۳۳ درصد کل عامل طلاق ها را تشکیل می دهد.

بنا بر این اطلاعات ۵/۱۳ درصد زنانی که طلاق می گیرند مشروب خواری ، استفاده از داروهای روان گردان و اعتیاد به مواد مخدر شوهران سابق خود را علت این امر معرفی می کنند.

هشت درصد خیانت شوهران، ۷ درصد داشتن خانواده دیگر و ۵/۶ درصد هم بی مسئولیتی مردان را علت طلاق عنوان کردند.

البته جمعیت ۲۵ میلیون نفری مسلمانان روسیه به مراتب کمتر از پیروان سایر مذاهب در این کشور از مسایل اجتماعی همچون طلاق و خشونت در خانواده رنج می برند.

خانم عایشه زلال الدینوا رییس یک سازمان خیریه زنان منطقه سامارا معتقد است که جامعه مسلمانان روسیه با توجه به پایبندی نسبی به سنت ها و آداب و رسوم و به ویژه ارزش ها و اصول و احکام اسلامی از پدیده منفی همچون طلاق و فروپاشی خانواده کمتر از دیگران رنج می برد.

وی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: زنان در جامعه اسلامی روسیه از حقوق بیشتری نسبت به زنان غیرمسلمان برخوردارند و در خانواده و بین اقوام هم ارج و منزلت دارند.

زلال الدینوا در همین حال از کمبود افراد باایمان و مسئولیت پذیر در میان مسلمانان گلایه کرد و افزود: تعداد مردان مسلمانی که بتوانند مسئولیت تشکیل و نگهداری و تامین خانواده را برعهده گیرند کم است و این مشکلی برای زنان مسلمان روسیه است.

شرایط کنونی برای زنان در روسیه با توجه به مسایل ذکر شده چالشی جدی است که در آن مشکلات زیادی فرا روی آنها می باشد و بسیاری از آنها به تنهایی قادر به حل این مسایل نیستند.

زنان روس که در مقایسه با زنان غربی از امکانات به مراتب کمتری برخوردار می باشند برای حل مسایل خود به ویژه در شرایط گرفتن طلاق از مرد به حمایت های قانونی دولت نیازمندند.

کارشناسان مسایل اجتماعی می گویند به دلیل عدم وجود چنین حمایتی از سوی دولت، شمار قابل توجهی از زنان از سوی گروه های تبهکاری اغوا می شوند و این مساله باعث شده است که در سال های پس از فروپاشی شوروی سابق ده ها هزار زن روس توسط سازمان های تبهکاری فریب داده شده و در کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند و این وضعیت همچنان ادامه دارد.

زنان در روسیه برای گریز از چنین وضعیت و مخمصه ای مجبورند به خود متکی شوند زیرا که در صورت گرفتار شدن، تکیه بر قوانین با توجه به هزینه بالای دفاع قضایی کمک قابل توجه و موثری به رهایی آنان نمی کند و این مسئله بویژه زنان ساکن شهرهای دورافتاده و کوچک سرزمین پهناور روسیه را بیشتر از دیگران تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع: http://goo.gl/T90I0



Leave a reply

Your email address will not be published.