صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  حکایت غریب زندگی خان...
بهمن
۴
۱۳۹۵
حکایت غریب زندگی خانواده بجنوردی با چهار فرزند معلول
بهمن ۴ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
57424213
image_pdfimage_print

خانواده نه نفره بجنوردی با چهار معلول، سرپرست خانواده خود را از دست داده است و مادر خانواده برای ترک اعتیاد به کمپ منتقل شده است، اکنون پسر بزرگ خانه که از مشکلات روحی و بیماری اعصاب و روان رنج می برد عهده دار اداره خانواده است، خانه‌ای که تا پایان سال با وجود بارش‌های متعدد زمستانه، احتمال فرو ریختن سقف‌هایش زیاد است و موریانه‌ها بعد از خوردن چوب‌های سقف به فرش‌های محل زندگی خانواده راه پیدا کرده‌اند.

این بخشی از مشاهدات خبرنگار ایسنا بود که به همراه مسئولان فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مرکز استان، با حضور در منزل خانواده‌ای آسیب دیده، از نزدیک در جریان امور زندگی این خانواده محروم قرار گرفتند.

منزلی در محله ناظرآباد یکی از مناطق حاشیه نشین شهرستان بجنورد و خانواده‌ای که با چهار فرزند معلول در دو اتاق در شرایط بسیار نامناسب زندگی می‌کردند.

پس از ورود به خانه، اوضاع خانه در حالی بسیار نامناسب از نظر بهداشتی و امکانات به نظر می‌رسد که به هیچ وجه محل مناسبی برای زندگی نبود و بحث فیزیکی، بهداشت و امکانات، تنها یکی از دردهای این خانواده پر جمعیت است.

با استقبال عروس بزرگ خانواده، پسرکی کم بینا به حضور آمده و پس از خوش‌آمدگویی، با خوشحالی می‌گوید: بعد از مدت‌ها به خانه مان میهمانی آمده است.

وقتی از حال و هوای خانواده جویا شدیم، عروس بزرگ خانواده توضیح داد: مدتی است که همسرم دچار اختلالات ذهنی و روانی شده و دو فرزند دارم که یکی از آن‌ها پس از تصادف دچار معلولیت شده است.

وی با اشاره به اینکه مادرشوهر و برادرشوهرش جهت ترک اعتیاد در کمپ بستری اند، یادآور می‌شود: برادر شوهرم نیز که دچار معلولیت بود پس از ازدواج اکنون دختری دارد اما همسر وی از آن‌ها جدا شده و همه با هم زندگی می‌کنیم.

بنا به اظهارات اعضای خانواده، تنها منبع درآمد آن‌ها مستمری‌های ناچیزی است که از طریق بهزیستی به آن‌ها پرداخت شده و یارانه‌ای که حداقل‌های دارویی را برای آن‌ها فراهم می‌آورد.

از بازدید به عمل آمده از زندگی این خانواده بجنوردی و دیدن پسر کوچک کم بینا و دردهای بی انتها، نیازمندی‌های گوناگونی از جمله ساماندهی وضعیت خانه و نجات از شر موریانه‌ها، ساماندهی وضعیت اعتیاد در خانواده و آموزش، بهداشت، تامین مواد غذایی و دارویی، تهیه آشپزخانه مناسب و اجاق خوراک‌پزی مشاهده می‌شود که نیازمند یاری رساندن دستگاه‌های مربوطه و خیران است. وضعیت اسفناک این خانواده پر از درد تنها جمله بنی آدم اعضای یکدیگرند را در ذهن متجلی می‌سازد.

منبع: ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.