صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  نوزاد سرراهی، راهي ب...
دی
۱۸
۱۳۹۵
نوزاد سرراهی، راهی بهزیستی شد
دی ۱۸ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
139510151128123569619524
image_pdfimage_print

نوزاد سرراهی، راهی بهزیستی شد، مانند همه نوزادان سرراهی که به دلایل متفاوت بی‌خانه می‌شوند. محمودی، رییس اداره بهزیستی مبارکه در خصوص نوزاد رها شده به «اعتماد» گفت: تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا نوزاد به آغوش خانواده برگردد ودراین مسیر از هیچ حمایتی دریغ نمی‌کنیم. تا این لحظه خانواده نوزاد شناسایی نشده و طبق نظر دادستان شهرستان مبارکه نیروهای انتظامی ماموریت یافتن خانواده نوزاد دختر را شروع کرده‌اند. او این اطمینان خاطر را داده است که نوزاد به مرکز شبانه‌روزی شیرخوارگاه نرجس که تحت نظارت بهزیستی استان اصفهان است منتقل شده و در صورت پیدا نشدن خانواده‌اش او را به خانواده‌ای که شرایط نگهداری و فرزندخواندگی را دارد تحویل می‌دهد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان هم در این خصوص به ایسنا گفته است: افرادی که این نوزاد را پیدا کرده بودند کودک را به نیروی انتظامی تحویل داده‌اند و پس از آن این نوزاد با دستور مقامات قضایی به اداره بهزیستی این شهرستان تحویل داده شد. سعید صادقی گفت: از کسانی که احساس می‌کنند توانایی نگهداری فرزند خود را ندارند یا مشکلات خاص در فرزند خود می‌بینند از رها کردن آنها در کنار خیابان خودداری کنند و آنها را خودشان مستقیم به بهزیستی تحویل دهند. هم‌اکنون ۴٢ نوزاد در شیرخوارگاه نرجس وجود دارد که ١۵ نوزاد دارای معلولیت جسمی و ذهنی شدید هستند و چیزی حدود ۵٠ درصد نوزادان این شیرخوارگاه در کنار خیابان رها شده بودند.

صادقی با اشاره به اینکه در هر ٩ ماه از سال ۶ کودک رها شده در استان پیدا شده‌اند، افزود: این میزان شاید چشمگیر نباشد اما همین رها شدن نوزادان در کنار خیابان نیز دارای پیک‌های مختلف در سال است مثلا اواخر بهار و اواخر تابستان نوزادان بیشتری در کنار خیابان رها می‌شوند که این عامل با اعتیاد زنان و ازهم‌گسیختگی خانواده‌ها شدیدا مرتبط است.

اغلب نوزادان رهاشده در کنار خیابان، ‌دارای مشکلات جسمی‌اند، مشکلاتی که خانواده‌شان را به علت فقر مالی مجبور می‌کند آنها را رها کنند تا نصیب بهزیستی شوند. به گفته یکی از کارکنان بهزیستی، ‌نوزادان سالم معمولا سر راه نمی‌مانند و با قیمت‌های مختلف بین ٢ تا ٢٠ میلیون تومان می‌فروشند و احتمال اینکه نوزاد رهاشده در مبارکه هم دارای نقص عضو باشد، ‌زیاد است. به گفته او، خانواده اکثر نوزادانی که با نامه سر راه گذاشته می‌شوند بعد از مدتی دچار عذاب وجدان شده وبه محل رهاشده نوزاد برمی‌گردند و به طور نامحسوس به دنبال نشانی از او می‌گردند که اگر موفق به پیدا کردن فرزندشان شوند، طبق دستور دادگاه به شلاق، زندان یا پرداخت جریمه‌های سنگین محکوم می‌شوند و بعد از تحمل مجازات، آن هم تحت شرایطی نوزادشان بازگردانده می‌شود. خیلی‌ها هم به خاطر ناقص و عقب‌مانده بودن نوزاد اورا سر راه می‌گذارند تا به خیال خودشان از شرش راحت شوند اما امان از عذاب‌وجدان‌هایی که به هرحال به سراغ‌شان می‌آید.

 منبع: اعتماد و رکنا


Leave a reply

Your email address will not be published.