صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سرطان سینه شایعترین ...
دی
۵
۱۳۹۵
سرطان سینه شایعترین سرطان در ایران است
دی ۵ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
Close up of pink badge on woman chest to support breast cancer cause PS: you can change the ribbon color to red to support AIDS cause as both using same symbol
image_pdfimage_print

Otna Ydur/bigstockphoto.com

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سرطان سینه شایعترین نوع سرطان در ایران است. دکتر رضا ملک‌زاده با بیان اینکه این بیماری از انواع قابل درمان سرطان است، نسبت به سن شروع سرطان سینه در ایران که ۱۸ سال زودتر از سن شیوع این بیماری در کشورهای غرب است هشدار داد و گفت درصد کمی از مبتلایان به سرطان سینه را مردان تشکیل می دهند، اما ۹۹درصد مبتلایان به این بیماری، بانوان هستند.

وی با اشاره به فعالیت مراکز تحقیقات سرطان سینه در دانشگاه های بزرگ کشور، افزود: سرطان سینه قابل درمان و قابل پیشگیری است و اساس کار هم تشخیص سریع این بیماری است.

ملک زاده، سبک زندگی را در بروز این بیماری موثر دانست و گفت: وزن بالا یک تهدید جدی برای بانوان است و برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه، باید فرایند چاقی را مهار و پایش کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه به ژنتیک و سابقه خانوادگی به عنوان مولفه های دیگر در افزایش خطر سرطان سینه اشاره کرد و ادامه داد: نقش ازدواج های فامیلی را نیز در ابتلا به این نوع سرطان نباید نادیده گرفت، این بیماری البته در سنین جوانی بیشتر دیده می شود و این قابل بررسی است.

ملک زاده با بیان اینکه شیوع سرطان در ایران بیشتر از سایر کشورها نیست، گفت: بنابراین نمی توان از سونامی سرطان در ایران سخن گفت؛ افزایش متوسط سن و پیرتر شدن جمعیت در کشورمان نیز می تواند عاملی باشد که شمار افراد مبتلا به سرطان را بیشتر نشان دهد، بنابراین همه احساس می کنند که شمار افراد مبتلا افزایش یافته است.

وی یادآور شد: باید به خاطر داشته باشیم که نیمی از سرطان ها قابل درمان هستند و این اقدام نیز برای کمک به این افراد، بسیار سودمند است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز دراین مراسم گفت: پیشگیری از بروز و ابتلا به سرطان امروز به یک ضرورت تبدیل شده است.

منبع: ایسناLeave a reply

Your email address will not be published.