صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  9 قدم عملی برای مردا...
آذر
۳۰
۱۳۹۵
۹ قدم عملی برای مردان در مقابله با خشونت علیه زنان
آذر ۳۰ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
The International Men's March to Stop Rape Sexual Assault & Gender Violence. Playful opportunity for men to raise awareness in their community about the serious causes effects and remediations to men's sexualized violence against women.
image_pdfimage_print

Photo: cylonphoto/bigstockphoto.com

برگردان مرسده محرابی از روبان سفید

خشونت علیه زنان تنها زمانی‌ پایان می‌پذیرد که مردان نیز برای متوقف کردن آن دست به کار شوند. اما در مسیر پایان دادن به خشونت علیه زنان، از مردان چه کمک‌های برمی‌آید:

۱- گوش دادن به زنان

چه کسی‌ بهتر از زنی که خشونت را تجربه می‌کند در مورد خشونت علیه زنان می‌داند؟

می‌توانید از زنی که به شما اعتماد دارد بپرسید که چگونه خشونت زندگیش را تحت تاثیر قرار داده تا در این زمینه آگاهی‌ بیشتری پیدا کنید. اگر به اندازه کافی‌ راحت بود که با شما صحبت کند، به اوگوش دهید.

۲- مشکل را بشناسید، بیشتر یاد بگیرید

حقوق اولیه‌‌‌ای مانند ایمنی در خانه‌های خود، امکان راحت بیرون رفتن در شب و داشتن یک شغل به دور از آزار و اذیت، که معمولا مردان به آن دسترسی راحت‌تری دارند برای زنان متفاوت است. زنان معمولا از طرف مردانی که می‌شناسند بیشتر در معرضِ خطر هستند، کسانی مانند شوهر، دوست‌پسر، پدر، بستگان و کارفرمایان.

۳- درباره  این که چرا برخی مردان خشن هستند بیاموزید

مردان به طور طبیعی خشن نیستند. مطالعات در طول قرن گذشته نشان می‌دهد در نیمی از جوامع قبیله‌ای خشونت بسیار کمی علیه زنان، کودکان و یا علیه مردان دیگر وجود دارد. خشونت مردان نتیجه روشی‌ است که بسیاری از مردان برای ابراز مردانگی خود را در ارتباط با زنان، کودکان و یا مردان دیگر می‌آموزند.

۴-  از خود شروع کنید

تغییر، زمانی‌ انجام می‌شود که هر کدام از ما مسئولیت شخصی انجام آن را به عهده بگیریم. به عنوان مردانی که برای زن‌های زندگیمان ارزش قائل هستیم، می‌توانیم این مسئولیت را قبول کنیم تا کمک کنیم، زنان فارغ از ترس و خشونت زندگی‌ کنند. همراه داشتن یک روبان سفید، نشان‌دهنده تعهد شخصی شما برای مقابله با خشونت علیه زنان است.

۵- زبان تبعیض جنسی و جک‌هایی که باعث تحقیر زنان می‌شود را به چالش بکشید 

جک‌های که به تبعیض جنسی‌ دامن می‌زند به ساختن فضایی کمک می‌کند که انواع خشونت و سواستفاده را ممکن می‌کند.

کلماتی‌ که ارزش زن را پایین می‌آورند، بازتاب نگاه جامعه‌ای هستند که در طول تاریخ، زنان را در موقعیت درجه دو قرار داده است. یکی‌ از سخت‌ترین تمرین‌ها برای مردان به چالش کشیدن مردان دیگر در این موضوع است.

۶- شناسایی و مقابله با آزار جنسی‌ و خشونت در محل کار، مدرسه، و خانواده 

لاس زدن و شوخی تنها در صورتی که با رضایت هر دو طرف باشد قابل قبول است. اظهارات ناخواسته‌ی جنسی‌، یا پیش بردن تماس و مکالمه در جهت‌های جنسی‌، و رفتارهای از این قبیل اگر توسط طرف دیگر مورد استقبال قرار نگیرد قابل قبول نیست.

۷- پشتیبانی‌ از برنامه‌های محلی زنان

در سراسر جهان، زنانی که وقت خود را وقف مبارزه با خشونت کرده‌اند، خدمات پشتیبانی‌ برای زنانی که قربانیان خشونت هستند تشکیل داده‌اند، این خدمات حمایتی عبارتند از پناه‌گاه، مرکز بحران تجاوز جنسی‌، خدمات مشاوره، و کلینیک کمک‌های حقوقی.

۸- واکاوی رفتار خود

اگر تاکنون از لحاظ جسمی‌ در برابر یک زن رفتارِ خشونت‌آمیز داشته‌اید، شما نیز بخشی از این مشکل بوده‌اید. اگر مدت‌ها پیش اتفاق افتاده است، بپذیرید که کارتان اشتباه بوده است و در صورت امکان جبران کنید. اما اگر چنین رفتاری هنوز هم ادامه دارد، نیاز به کمک فوری دارید تا به عمق و ریشه‌ این مشکل برسید و در صدد رفعِ آن بر آیید.

۹-  همراهی با راه‌حل‌های طولانی-مدت را در دستور کار خود قرار دهید

پایان یافتن خشونت علیه زنان، یک شبه اتفاق نمی‌افتد. تغییرات در نگرش‌ها، رفتارها، و نهاد‌ها زمان می‌برد. باید در چگونگی پرورش نسل آینده تامل کنیم. باید به فرزندان خود با نشان دادن نمونه‌های درس‌آموز یاد بدهیم که تمام اشکال خشونت غیرقابل قبول هستند، و پسران ما برای مرد شدن احتیاجی‌ به کنترل و یا تسلط بر زنان، سایر مردان، یا کودکان ندارند.

 Leave a reply

Your email address will not be published.