صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  چشم‌اندازها را به وا...
آذر
۲۴
۱۳۹۵
چشم‌اندازها را به واقعیت تبدیل کنیم
آذر ۲۴ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
Photo: Thitarees/bigstockphoto.com
image_pdfimage_print

Photo: Thitarees/bigstockphoto.com

راه حل نهایی برای مقابله با خشونت خانگی کنش اجتماعی است. عمل در تمام سطوح اجتماعی و تصمیم‌گیری و در گیرکردن کردن نهادهای خصوصی برای مقابله با بحرانی که با آن روبرو هستیم ضروری است.

بدون شک خشونت در خانه، نه تنها زندگی و آینده عزیزان ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه به صورت مستقیم بر روی روابط تک تک ما با یکدیگر و چگونگی رفتار ما در عرصه عمومی تاثیر می‌گذارد.

سوال اساسی این جاست که آیا باید بنشینیم تا دیگران از ما دعوت کنند تا به حرکتی بپیوندیم؟ یا خود باید سر منشا حرکت باشیم.

گام اول وب‌سایت خانه امن آگاه سازی و آموزش بود. تا مدت‌ها سعی می‌کردیم حساسیت مخاطبان را به ضرورت مقابله با خشونت خانگی جلب کنیم. اصولا کمپین‌ها با آگاه‌سازی و آموزش شروع می‌شود اما اگر حرکتی در این مرحله باقی بماند دیگر کمپین نیست و اگر چه تاثیرگذار است اما در نهایت عقیم می‌شود.

گام دوم هر کمپینی اشتیاق برای ترسیم آینده‌ای متفاوت است چرا که باید نگرش‌ها را به واقعیت تبدیل کنیم اما اشتیاق هم به تنهایی تغییر ایجاد نمی‌کند و باید گام‌های دیگری برداشت.

بدون مهارت و تکنیک‌هایی که می‌تواند ما را در مسیر تغییر کمک کند نیز جنبش متوقف می‌شود و در شعار باقی می‌ماند. وظیفه تک تک ماست که برای مهارت خود و دیگران به منظور ایجاد کمپینی که به حل مسئله خشونت کمک می‌کند تلاش کنیم. وب‌سایت خانه امن ده‌ها جزوه آموزشی و پاورپوینت در این زمینه تهیه کرده که می‌توانید مطالعه کنید و در اختیار دوستان خود قرار دهید. هسته‌های کوچک با همسایه‌ها یا همکاران و هم کلاسی‌های خود درست کنید و برنامه‌ای با کمیت و کیفیت مختلف تعریف و اجرایی شدن آن فعالیت کنید.

نکته و کلید طلایی هر فعالیتی پشتیبانی از برنامه‌ای است که محور عمل قرار داده‌اید. پشتیبانی از برنامه پشتیبانی از همراهان و خود شما را در بر می‌گیرد. بدون حمایت از دیگران تنها می‌مانید. نقطه ضعف برنامه های کوچک و بزرگی که در همه حوزه ها وجود دارد نداشتن فرهنگ پشتیبانی است. تصور همه ما این است که محور کارها هستیم و دنیا باید بر کام ما بچرخد. در چنین تصوری اصولا هیچ حرکتی اتفاق نمی‌افتد و افراد به عناصر پراکنده و جدا از هم تبدیل می‌شوند.

پشتیبانی در نگاه کلان، جنبش را تقویت می کند. سوخت حرکت‌های اجتماعی است و امید به هدف رساندن پروژه را تولید می‌کند. پشتیبانی است که پیام‌ها را منتقل می‌کند و شبکه می‌سازد و می‌تواند روی تصمیم‌گیری مسوولان تاثیر داشته باشد.

در قسمت‌های بعدی به ادامه چگونگی فعالیت برای مقابله با خشونت خانگی می‌پردازیم.Leave a reply

Your email address will not be published.