صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آخرین وضعیت ابتلا به...
آذر
۱۲
۱۳۹۵
آخرین وضعیت ابتلا به ایدز در ایران
آذر ۱۲ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
Hand holding red ribbon on black background sign of world aids day hiv 1 december symbol of health cancer day
image_pdfimage_print

Photo: Love the wind/bigstockphoto.com

افزایش ابتلا به بیماری ایدز در سنین زیر ۱۹ سال و گروه زنان از یک طرف و تغییر الگوی ابتلا از معتادان تزریقی به رابطه جنسی از طرف دیگر، اهمیت آموزش و فرهنگ‌سازی را به‌منظور کنترل و پیشگیری از آن روشن می‌کند.

چیستی بیماری ایدز و راه‌های انتقال آن امروزه بر کمتر کسی پوشیده است. در سال ۱۹۸۸ اول دسامبر (۱۰آذر) را روز جهانی ایدز نامگذاری کردند و هرساله شعاری خاص برای آن در نظر می گیرند. سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۶ «پایان ایدز تا سال ۲۰۳۰» را به عنوان شعار این روز انتخاب کرده است.

۳۱هزار بیمار مبتلا به HIV در کشور شناسایی شده‌اند
مهرماه سال جاری دکتر محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که در حال حاضر حدود ٣١ هزار بیمار مبتلا به HIV در کشور شناسایی شده‌اند. از ابتدای شروع به شناسایی این بیماران در کشور تاکنون ٨٠٠٠ نفر نیز فوت کرده‌اند. همچنین در حال حاضر ٧٠٠٠ نفر از این بیماران تحت درمان و مراقبت‌های ویژه به صورت سرپایی و بستری قرار دارند.

وجود ٩٠ هزار تا ١٢٠ هزار مبتلا به ایدز در کشور
در همان روزها دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری ایدز در مورد آمار واقعی مبتلایان به ایدز بیان کرد که آمار واقعی با موارد ثبت‌شده بیماری کاملاً متفاوت است. بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، آمار واقعی مبتلایان در ایران ٣ تا ۴ برابر موارد ثبت‌شده است. بر همین اساس، پیش‌بینی می‌شود بین ٩٠ هزار تا ١٢٠ هزار مبتلا به ایدز در کشور وجود داشته باشد.

افزایش ابتلا از طریق تماس جنسی
در همین زمان دکتر پروین افسرکازرونی، رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت عنوان کرد که ۸۴ درصد مبتلایان به ایدز مرد و ۱۶ درصد زن هستند. در حال حاضر انتقال ایدز از طریق جنسی در حال افزایش است، به‌طوری‌که در موارد جدید شناسایی‌شده در سال گذشته، ۴۱ درصد موارد از طریق تماس جنسی آلوده شده بودند. سالانه حدود ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ بیمار مبتلا به HIV در کشور شناسایی می‌شوند.

کاهش سن ابتلا به ایدز در سنین زیر ۱۹ سال
سال گذشته، دکتر علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد که ۵۲ درصد موارد ثبت‌شده این بیماری در گروه سنی ۲۱ تا ۳۵ سال قرار دارند. علل مهم ابتلای موارد ثبت‌شده از سال ۱۳۶۵ تا کنون به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (۶۷ درصد)، رابطه جنسی (۱۸ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۲ درصد) بوده است. راه انتقال در ۱۲ درصد از این گروه نامشخص مانده است؛ انتقال یک درصد مبتلایان نیز مربوط به خون و فرآورده‌های خونی در سال‌های قبل از اجرای سیاست پالایش ۱۰۰ درصدی خون سالم توسط سازمان انتقال خون بوده است.

همانطور که در آمارهای بالا دیدیم بیشترین مبتلایان شناسایی‌شده در گروه سنی ۲۱ تا ۳۵ سال قرار دارند اما با گذر زمان اخطارهایی از کاهش سن ابتلا دریافت می‌کنیم. آذرماه ۹۴ دکتر محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نسبت به این کاهش سن هشدار داد. به گفته او در سال ۲۰۱۲ در برخی کشورها حدود ۴۰ درصد مبتلایان را نوجوانان تشکیل می‌دادند. سن ابتلا به تدریج در حال پایین آمدن است و در کشور ما نیز همین روند وجود دارد و موارد ابتلا به ایدز در کشور در سنین زیر ۱۹ سال به‌صورت آهسته در حال افزایش است و این زنگ خطری برای ماست.

دیدگاه جهانی به صفر رساندن ایدز است
تیرماه ۹۵ دکتر فرداد درودی، پزشک و مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز عنوان کرد که دیدگاه جهانی به صفر رساندن مبتلایان جدید، به صفر رساندن مرگ‌های ناشی از HIV و به صفر رساندن انگ و تبعیض ناشی از HIV است. هدف جهانی به پایان رساندن ایدز تا سال ۲۰۳۰ است که به‌عنوان یکی از اهداف توسعه عمومی مطرح شده است. در طول ۳۵ سال گذشته نزدیک به ۳۵ میلیون نفر فوت کردند و حدود ۷۸ میلیون نفر مبتلا شده‌اند. وقتی می‌گوییم به صفر رساندن، این فقط حرفی بدون پشتوانه علمی نیست، بلکه به این معناست که تا سال ۲۰۳۰ HIV تهدید عمومی برای کشور نباشد. برای این منظور دوره ۱۵ ساله باقی‌مانده را به ۲ دوره پنج و ۱۰ ساله تقسیم می‌کنیم؛ به مسیر پنج ساله، روند سریع می‌گویند که ایران نیز به این روند پیوسته و باید در برخی زمینه‌ها تا پنج برابر تلاش خود را بیشتر کند. رویکرد فعلی که در دنیا ثابت شده، مبتنی بر جمعیت‌ها و مکان‌هایی است که بیشترین بار بیماری را دارند.

در منطقه ما میزان مرگ‌ومیر، ابتلا و ابتلای کودکان رو به افزایش است
به گفته او طبق اهداف جهانی مسیر سریع تا سال ۲۰۲۰، تعداد مرگ‌ها باید به کمتر از ۵۰۰ هزار و تعداد موارد جدید نیز به کمتر از ۵۰۰ هزار مورد برسند و تبعیض و انگ هم کاملاً نامریی شود. برای این‌که میزان مرگ‌ومیر به زیر ۵۰۰ هزار برسد، آن‌چه تا الان انجام داده‌ایم، کافی نیست و باید کارهای جدیدی کنیم. براساس روند جهانی HIV در سال ۲۰۱۵، تعداد افرادی که در دنیا با HIV زندگی می‌کنند، از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۵ رو به افزایش است. تعداد کودکانی که در دنیا با HIV زندگی می‌کنند، از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۵ در حال کاهش است. زمانی شیوع بیماری کاهش می‌یابد که چند اتفاق افتاده باشد؛ بیمار خوب شده باشد و از سیکل خارج شده باشد، بیمار فوت شده باشد، مورد مبتلای جدید نداشته باشیم. در مورد بچه‌ها در دنیا کارهایی انجام می‌شود که برخی برای پیشگیری از ابتلای جنین در دوران بارداری مادر موفق هم بوده‌اند. آن‌جایی‌که مؤثر و موفق بوده، توانسته‌اند مانع ورود بیمار جدید در کودکان شوند، اما در بزرگسالان با معرفی داروهای جدید طول عمر مبتلایان اضافه شده و عده‌ای هم جدیداً مبتلا شده‌اند، بنابراین تعداد مبتلایان افزایش می‌یابد. حالا چطور این رقم را به صفر برسانیم؛ در دنیا میزان مرگ کاهش یافته، میزان عفونت‌های جدید هم رو به کاهش است. این متوسط آمار دنیاست که منطقه به منطقه فرق می‌کند. در منطقه ما میزان مرگ‌ومیر، ابتلا و ابتلای کودکان رو به افزایش است.

دوبرابر شدن اپیدمی در بین زنان، نشان‌دهنده ضعف عملکرد است
گفته‌های درودی حاکی از آن است که گسترش بیماری در بین زنان، نشان‌دهنده ضعف عملکرد است. او معتقد است که باید بدانیم گروه تأثیرگذار در ابتلا در هر منطقه چه کسانی هستند و برای درمان روی کدام گروه جمعیتی باید سرمایه‌گذاری کنیم. در آفریقای جنوبی و شرقی ۷۹ درصد مبتلایان جمعیت عمومی هستند؛ یعنی HIV به مرحله منتشر رسیده است؛ درحالی‌که در اروپای غربی و شمال آفریقا بیشتر مردان همجنس‌گرا مبتلا هستند. در خاورمیانه ۴۱ درصد HIV ناشی از مشتریان معتادان تزریقی و روسپیان است؛ به‌طوری‌که ۲۸ درصد این گروه معتادان تزریقی هستند. مرحله بعد مردان همجنس‌گرا و روسپیان هستند. اگر ما روی زنان روسپی تمرکز کنیم، پاسخی که می‌گیریم اندازه ۹ درصدی است که این‌ها تأثیر دارند. علتش هم این است که منطقه خاورمیانه در گذار است و بیماری را گرفته است. HIV همیشه در یک گروه جمعیتی شروع می‌شود. سپس از طریق جمعیت پل (کسانی که با جمعیت پرخطر و جمعیت عمومی در ارتباط‌ هستند)، به جمعیت عمومی منتقل می‌شود. زمانی که میزان ابتلا بالای یک درصد برود، می‌گوییم آن جامعه دچار اپیدمی منتشر شده است، اما وقتی بالای ۱۵ درصد برود، می‌گوییم اپیدمی متمرکز در گروه خاصی است که این گروه در ایران معتادان تزریقی هستند. اگر اعلام می‌شود اپیدمی در بین زنان ۲ برابر شده، فقط ثابت می‌کند ضعیف کار کرده‌ایم.

برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز
وزارت بهداشت به‌عنوان مهم‌ترین متولی سلامت مردم هم‌گام با برنامه‌های جهانی برای مهار و کنترل ایدز برنامه‌ریزی می‌کند. یکی از این برنامه‌ها برنامه استراتژیک ملی کنترل ایدز است. سال ۹۴ اولین سال اجرای برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز بود. پروین افسرکازرونی، رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت خردادماه سال جاری در گفت‌و‌گو با مهرخانه درباره اقدامات انجام‌شده زیر نظر این برنامه اظهار کرد که این برنامه در ۱۱ استراتژی توسط وزارت بهداشت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان زندان‌ها به‌عنوان نهادهای کلیدی پیش رفت و تمام این سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها اقدامات مربوط به برنامه کنترل HIV ایدز را براساس اولویت‌های تعیین‌شده شروع کردند.

پیشرفت براساس اهداف ۹۰۹۰۹۰
به گفته او از مهم‌ترین اهداف، گرفتن مصوبه شورای‌عالی سلامت برای برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز بود تا براساس اهداف بین‌المللی ۹۰۹۰۹۰ (شناسایی ۹۰درصد مبتلایان، تحت درمان قرار گرفتن ۹۰ درصد افراد شناسایی‌شده و به کنترل درآمدن حجم ویروس در بدن ۹۰ درصد افراد تحت درمان تا جایی که قابلیت انتقال به دیگران را نداشته باشد)، برنامه‌ها را وسیع‌تر از سال‌های قبل گسترش دهیم. آماده‌شدن زمینه‌های این گسترش، منجر به کشیده‌شدن اجرای برنامه به سال دوم برنامه شد. عملیاتی‌شدن زمینه‌های گسترش در حیطه بیماریابی و افزایش امکانات شامل شیت آزمایشگاهی و پایگا‌ه‌های مشاوره به سال ۹۵ رسید. سال ۹۴ که اولین سال برنامه بود، همچنان ادامه برنامه‌های روتین، به اضافه برنامه‌ریزی و آماده‌کردن ساختار برای گسترش انجام شد. امسال نیز توانستیم بخشی از آماده‌کردن ساختار به‌منظور گسترش برنامه‌ها را پیش ببریم. لازم است برای پیشرفت بهتر، تأمین اعتبار سایر بخش‌ها را پیگیری می‌کنیم که با توجه به مصوب‌شدن برنامه بتوانیم اعتبار و بودجه‌های خاصی در بخش‌های مختلف را اضافه بر برنامه معمول تأمین کنیم.

ادغام برنامه تحول نظام سلامت با برنامه کنترل ایدز
کازرونی با تأکید بر این‌که تلاش در جهت تأمین اعتبار به صورت سرفصل ویژه در سطح بالای اعتباری انجام می‌شود، افزود: وزارت بهداشت و معاونت بهداشت با توجه با نگاهی به جمعیت حاشیه‌‌نشین، در سال جاری برنامه کنترل HIV ایدز را با برنامه تحول نظام سلامت ادغام می‌کند. برای عملیاتی‌شدن آن باید نیروهای مراقب سلامت، کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی را بگذرانند. گسترش برنامه ادغام حداکثر تا سه ماهه سوم ۹۵ عملیاتی می‌شود. فعالیت نیروهای آموزش‌دیده با جدیت افزایش پیدا می‌کند. افزایش کیفیت کار را از سال قبل شروع کرده‌ایم که یکی از بخش‌های آن حضور پزشکان آموزش‌دیده برای برنامه مراقبت و درمان HIV ایدز بود که در راستای اهداف برنامه ۹۰۹۰۹۰ انجام شد و امسال گسترش پیدا می‌کند.

برنامه استراتژیک ایدز به دنبال تأمین اعتبارات
به گفته رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، معاونت بهداشتی از امکانات اعتباری خود برای گسترش برنامه نسبت به سال قبل استفاده می‌کند، اما برنامه استراتژیک فقط برای وزرات بهداشت نیست؛ بخش‌ها و فعالیت‌هایی است که در ارتباط با سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دیگر است. برای تقویت برنامه‌ها در آن بخش‌ها باید پول و اعتبار ویژه‌ای دیده شود که امسال برای این مهم در تلاش هستیم. براساس برنامه استراتژیک، اعتبارات در هر حیطه کاری برآورد شده است. اولین قدم این بوده که هرکدام از سازمان‌ها مشخص کنند که چه مقدار اعتبار برنامه‌هایی که جزو وظایفشان است را دارند و چقدر فاصله اعتباری وجود دارد تا کمبود اعتبارات از کانال تأمین اعتباری سازمان برنامه و بودجه و با طی‌کردن مراحل لازم پیش برود.

به دنبال همکاری با صدا و سیما و شهرداری هستیم
او به جزئیات برنامه استراتژیک چهارم اشاره کرد و ادامه داد: این برنامه ۱۱ استراتژی دارد؛ آموزش و اطلاع‌رسانی یکی از استراتژی‌هاست که در آن باید بخش‌های مختلفی از جمله وزارت آموزش و پرورش، شهرداری و سازمان صدا و سیما همراه باشند. ارگان‌هایی مانند آموزش و پرورش همچون قبل به جد پیش می‌روند. امسال توانستیم با شهرداری همکاری کنیم و در تلاشیم با برقراری ارتباط با صدا و سیما، فعالیت‌ها و برنامه‌ها را گسترش دهیم. استراتژی مهم دیگر در بخش مراقبت و درمان، شناسایی افراد مبتلاست که ساختار آن تحت عنوان مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری و پایگاه‌های مشاوره وزارت بهداشت یا پایگاه‌های مشاوره‌ای بهزیستی وجود دارد. در حال حاضر سیاست جدید، شناسایی است که روی جمعیت‌های کلیدی تمرکز می شود. این جمعیت‌ها، افرادی هستند که بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند؛ مانند معتادان تزریقی، افرادی با رفتار جنسی پرخطر، افراد مبتلا به بیماری‌های آمیزشی، افراد شاغل دور از خانه و افراد با سابقه زندان.

گسترش انجام آزمایشات ایدز
کازرونی با اشاره به برنامه جدید وزارت بهداشت بیان کرد که روش جدید، توصیه به انجام آزمایش در سطوح گسترده‌تر است؛ یعنی مشاوره و آزمایش فقط در پایگاه مشاوره انجام نشود، بلکه در بخش‌های مختلف دیگر مثل مراکز کاهش آسیب و مراکز ارتقای سلامت زنان آسیب‌پذیر نیز بتوانیم این بحث را پیش ببریم. با این روش‌ها هم مباحث آموزش و اطلاع‌رسانی و مراقبت و درمان گسترده شده و هم برنامه‌های کاهش آسیب پیش رفته است و در حال تلاش برای افزایش کیفیت آن هستیم. تصمیم داریم با همکاری شهرداری، ستاد مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی، در کمپ‌ها و محل نگهداری معتادان برنامه‌های کنترل و پیشگیری HIV ایدز را پیش ببریم. در نهایت امیدواریم با توجه به تصویب برنامه و حمایت دولت و سیاستگذاران بتوانیم برنامه‌ها را ارتقا دهیم.

لزوم اطلاع‌رسانی برای مراجعه گروه‌های خطر
او معتقد است که اطلاع رسانی لازم باید انجام شود تا افراد در گروه‌های خطر متوجه شوند که اطلاعات آن‌ها در کمال رازداری در مراکز مشاوره خواهد بود و می‌توانند راحت در خصوص اطلاع از وضعیت بیماری خود و انجام اقدامات درمانی به مراکز مشاوره ما در سراسر کشور مراجعه کنند.

آزمایش ایدز برای مادران باردار
کازرونی با بیان این‌که عمده موارد HIV مربوط به گروه معتادان تزریقی است، تصریح کرد که متأسفانه این افراد بیماری را به همسران خود انتقال می‌دهند و این احتمال که فرزندان این افراد نیز مبتلا شوند، وجود دارد. در همین راستا طرحی را در کشور از دو سال گذشته شروع کردیم که بر اساس آن آزمایش HIV هم جزو آزمایش‌های زنان باردار قرار می‌گیرد و زنان باردار به‌ویژه افرادی که همسران معتاد دارند می‌توانند این آزمایش را به‌صورت رایگان انجام دهند. در دوران بارداری در صورت ابتلای مادر به ویروس HIV و انجام زایمان طبیعی و شیردهی احتمال انتقال ویروس به نوزاد ۳۵ تا ۴۰ درصد است. با اطلاع زودهنگام از آلودگی مادر با انجام روش‌های درمانی و انجام سزارین و استفاده از شیرخشک به جای شیرمادر احتمال انتقال ویروس به نوزاد به کمتر از دو درصد کاهش می‌یابد. این امر نشان از اهمیت این آزمایش دارد و سعی ما بر این است که انجام این آزمایش برای زنان باردار در مناطق حاشیه شهرها با جدیت بیشتری انجام شود، هر چند که هر یک از زنان باردار می‌توانند متقاضی انجام این آزمایش شوند.

تشخیص سریع HIV در تمام کشور
مهرماه سال جاری مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری ایدز با اشاره به اینکه بر اساس دستورالعمل کمیته کشوری ایدز در حال حاضر در اقصی نقاط کشور تشخیص سریع HIV صورت می گیرد، اظهار کرد که مردم با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی یا مراکز مشاره‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی، می‌توانند رایگان این آزمایش را انجام دهند. این عضو کمیته کشوری ایدز اظهار کرد: با این اقدام مردم در اسرع وقت می‌توانند از ابتلا به این بیماری مطلع و اقدامات لازم برای درمان آن انجام دهند. چند سالی است که در اغلب کشورها توجه خاص به روش‌های ملکولی در تشخیص بیماری HIV یا ایدز شده است. هر چند این روش درمانی در ایران نوپا است اما فعالیت‌های بسیار مناسب در این زمینه صورت گرفته و به نظر می‌آید این روش باید در استان‌ها عملیاتی شود. تشخیص سریع از مهمترین مزیت این روش است. با استفاده از این روش سریع‌تر می توانیم بیماری را تشخیص داده و نگذاریم افراد در مرحله پیشرفته به مراکز درمانی مراجعه کنند.

۶ هزار مرکز در زمینه HIV در کنار اعتیاد کار می‌کنند
براساس گفته‌های دکتر فرداد درودی، مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز، تربیت بخش غیردولتی در برنامه کشوری که توسط بخش دولتی نوشته می‌شود مانند برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشارکت فعال این NGOها در قالب باشگاه‌های مثبت برای توانمندسازی افرادی که با HIV زندگی می‌کنند، یکی از اقدامات پیشگیری مثبت است؛ به این معنا که فرد مبتلا بیاموزد بیماری را به دیگری انتقال ندهد. بخش غیردولتی در حوزه HIV در مراکز گذری، مراکز ارایه متادون، باشگاه‌های مثبت و سازمان‌هایی حمایتی و تحقیقاتی فعال است. حدود ۴ هزار مرکز غیردولتی وجود دارد که به همراه مراکز دولتی مجموعاً ۶ هزار مرکز می‌شود که در زمینه HIV در کنار اعتیاد کار می‌کنند. ۲۵ باشگاه مثبت در قالب پروژه صندوق جهانی تأسیس کرده‌اند که هدف‌شان توانمندسازی افراد مبتلاست و تمرکزشان روی کودکان، زنان و خانواده‌ها به‌عنوان آسیب‌پذیرترین قشر است. همین‌طور فعالیت‌های حمایت در منزل انجام می‌شود.

کمیته فنی حمایت‌های اجتماعی از ایدز چیست؟
یکی دیگر از دستگاه‌هایی که در بهبود وضعیت مبتلایات به ایدز نقش دارد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که کمیته فنی حمایت‌های اجتماعی از ایدز را مدیریت می‌کند. شهریورماه سال گذشته روزبه کردونی، مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون مطرح کرد که کمیته فنی حمایت‌های اجتماعی ایدز مستند به آیین‌نامه شورای‌عالی برنامه‌ریزی کشوری پیشگیری عفونت «اچ آی وی» در سال ۸۲ تصویب شد و یکی از پنج کمیته فنی کشوری است که در راستای توانمندسازی افراد مبتلا به «اچ آی وی» تعریف شده است، فعال خواهد شد. این کمیته از طریق برنامه ریزی، سیاست‌گذاری و هماهنگی بین بخشی تلاش می‌کند تا افراد مبتلا را از حمایت‌های روانی، اجتماعی و اقتصادی برخوردار سازد و همچنین می‌کوشد تا سطح سلامت و بهداشت خانواده‌های بیماران مبتلا را نیز ارتقا دهد.

مهم‌ترین هدف این کمیته جلب کمک‌های مؤسسات خیریه است
به گفته او مهم‌ترین هدف این کمیته جلب حمایت‌ها و کمک‌های مالی و فنی مؤسسات خیریه و حمایت از مطالعات و پژوهش‌های مرتبط با اثربخشی برنامه‌های این حوزه است. این کمیته متشکل از جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی، سازمان زندان‌ها، دفتر سلامت و مرکز مدیریت وزارت بهداشت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمیته امداد، ستاد مبارزه با موادمخدر و سایر دستگاه‌هاست. در این کمیته سه نفر متخصص در حوزه علوم اجتماعی و نمایندگان سازمان‌های غیردولتی نیز حضور دارند.

وظایف کمیته فنی حمایت‌های اجتماعی از ایدز
براساس گفته‌های کردونی از جمله وظایف این کمیته می‌توان به کمک به پیشگیری و کنترل «اچ آی وی» و عوارض ناشی از آن در خانواده‌ها، دسترسی داوطلبان و گروه‌های در معرض خطر به تسهیلات آموزشی، ارتقای کیفیت و مهارت‌های زندگی اجتماعی و خانوادگی، امکانات آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای و آمادگی شغلی جهت توانمندسازی حرفه‌ای افراد مبتلا و خانواده‌های آن‌ها و همچنین فرهنگسازی در خصوص پذیرش مبتلایان در محیط‌های کار و کاهش ترس‌های واهی از انتقال بیماری اشاره کرد.

اولین جلسه این کمیته در همان زمان برگزار شد و مهم‌ترین دستاوردش عزم جدی معاونت رفاه در حمایت از حوزه حمایت‌های اجتماعی و حمایت‌های بیمه‌ای بود.

سامانه ایدز؛ فعالیتی مددکارانه
علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اردیبهشت‌ماه امسال با اشاره به فعالیت‌های این کمیته تصریح کرد که سامانه aids.ir طراحی شده است که در آن اطلاعات افراد به‌طور محرمانه حفظ می‌شود و بیماران از طریق این سامانه می‌توانند از مشاوره رایگان بهره‌مند شوند و مورد حمایت مددکاری قرار گیرند. طراحی مددکاری اجتماعی خاص بیماری ایدز از مصوبات کمیته فنی حمایت‌های ایدز بوده که به این مددکاران آموزش‌های خاصی نیز داده می‌شود. مقرر شده علاوه برفعالیت‌های درمانی و بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی کشور شیوه اتصال آن‌ها و آموزش در مدارس نیز بررسی شود و با آموزش‌ها بر روی آگاهی افراد متمرکز شویم و با یک برنامه‌ریزی منسجم و حمایت مالی از افرادی که به دلیل فقر گرفتار می‌شوند، اقداماتی انجام دهیم.

منبع: خبرنامهLeave a reply

Your email address will not be published.